Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańscy badacze pochwalą się swoimi największymi sukcesami z ostatnich lat

Marek Adamkowicz
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku umacnia swoją pozycję w świecie naukowym. Potwierdza to zainteresowanie międzynarodowym sympozjum „Łodzie i statki w archeologii” (International Symposium on Boat and Ship Archaeology - ISBSA), które rozpoczęło się w poniedziałek w siedzibie muzeum.

W ciągu pięciu dni odbędzie się 16 sesji naukowych. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nich udział około 150 gości z Europy, a także z Australii, Tajwanu czy Stanów Zjednoczonych.

- Konferencja jest czternastą edycją prestiżowego sympozjum, które jest dedykowane środowisku archeologów morskich oraz podwodnych - mówi dr hab. Waldemar Ossowski, sekretarz tegorocznego International Symposium on Boat and Ship Archaeology. - Narodowe Muzeum Morskie już po raz drugi w historii jest organizatorem tego rodzaju spotkania, co pokazuje, jak mocna w branży jest marka naszej instytucji i jak bardzo doceniana jest praca polskich naukowców.

Program sympozjum zasadniczo jest poświęcony przemianom w dawnym budownictwie i szkutnictwie okrętowym. Stąd obecność m.in. prof. Yaacova Kahanova z uniwersytetu w Hajfie, który wystąpi z odczytem na temat wraku Ma’agan Michael, czy też dr. Freda Hockera, zajmującego się problemem rekonstrukcji armat z historycznego żaglowca Vasa, oraz prof. Erica Rietha z Francji. Ten ostatni przedstawi tematykę XVII-wiecznych francuskich statków śródlądowych z rzeki Sommy.

W programie przewidziano prezentację osiągnięć gdańskich badaczy. Iwona Pomian, kierownik działu Badań Podwodnych NMM, omówi ostatnie osiągnięcia i plany muzeum związane z odkryciami archeologicznymi, z kolei Tomasz Bednarz i Janusz Różycki zaprezentują wyniki badań na wrakach Zatoki Gdańskiej z użyciem fotogrametrii i dokumentacji 3D. Tego rodzaju nowatorska działalność jest prowadzona w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego głównym celem jest wykonanie dokumentacji wraków drewnianych jednostek i prezentacja ich modeli w wersji 3D jako Wirtualnego Skansenu Wraków Zatoki Gdańskiej na stronie internetowej muzeum.

Jak wskazują twórcy projektu, metoda, o której mówimy, była wcześniej stosowana na lądzie, ale naukowcy z Narodowego Muzeum Morskiego są, obok Amerykanów z uniwersytetu w Teksasie, światowymi pionierami w dziedzinie przeniesienia jej pod wodę.

Ponadto, w programie sympozjum na uwagę zasługuje wykład dr. hab. Waldemara Ossowskiego, który przedstawi problematykę wraków statków z Wisły, jako przykład historii długiego trwania systemu transportu, a Krzysztof Zamościński z Działu Etnologii Morskiej NMM zaprezentuje tematykę łodzi sporządzanych w przeszłości ze skóry w rejonie dolnego Dniepru.
Sympozjum otworzy minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która objęła konferencję swoim patronatem. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.nmm.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki