Gazociąg Baltic Pipe z prestiżową nagrodą za "zmianę polskiego przemysłu"

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Redakcje portalu WNP.PL oraz Magazynu Gospodarczego „Nowy Przemysł” przyznały nagrody w corocznym WNP Awards. To prestiżowe wyróżnienia dla „Tych, którzy zmieniają polski przemysł". Laureatami wyróżnień zostały w tym roku instytucje i przedsiębiorstwa, które mimo zawirowań 2022 roku, poradziły sobie na rynku, wskazując jednocześnie innym kierunki rozwoju i ważne trendy w gospodarce. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazł się między innymi Baltic Pipe.

Ale nie tylko Baltic Pipe może pochwalić się nagrodą. Wśród laureatów znalazły się tez firmy Accenture, AIUT, Budimex, Famur – obecnie Grenevia, branża energetyki wiatrowej, Respect Energy, ZPUE oraz Polpharma.

Baltic Pipe nagrodzona została jako kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Nagrodę odebrali Marcin Bagiński z Gaz-Systemu oraz Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w latach 2015-2022.

- To jest wyróżnienie, które puentuje 30 lat naszych wysiłków, by uniezależnić się od rosyjskiego monopolu na dostawę gazu. Ten sukces zawdzięczamy wielu osobom, które brały udział w przygotowaniu i prowadzeniu tej inwestycji — zarówno w administracji państwowej, jak i w Gaz-Systemie — podkreślił Piotr Naimski.

Baltic Pipe stał się symbolem polskiej suwerenności energetycznej. Ma znaczenie nie tylko dla naszej gospodarki, stwarza realną szansę na skuteczną dywersyfikację dostaw gazu do krajów regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwia transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Inwestycja po raz trzeci została uznana przez Komisję Europejską za projekt wspólnego zainteresowania (PCI).

Gazociąg podmorski Baltic Pipe może transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Dla porównania w 2016 r. zużycie gazu w Danii wyniosło 2.5 mld m3 natomiast w Polsce 16 mld m3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Gazociąg Baltic Pipe z prestiżową nagrodą za "zmianę polskiego przemysłu" - Głos Szczeciński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie