Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Futbol w świecie sztuki" - promocja książki, wydanej w Gdańsku na Euro 2012

Tomasz Rozwadowski
Badania interdyscyplinarne stały się już dawno codziennością w świecie nauki. Przykładem tego, jak interesujące informacje, komentarze i opinie można wydobyć od specjalistów z różnych dziedzin wiedzy i twórczości, jest dostępna od kilku dni opasła, przeszło 500-stronicowa książka "Futbol w świecie sztuki", wydana w Gdańsku akurat podczas odbywających się tu finałów piłkarskiego Euro 2012.

"Futbol w świecie sztuki" nie jest typowym przykładem wydawniczej galanterii, rzuconej na rynek w związku z dającym się komercyjnie wykorzystać wielkim wydarzeniem. To naukowo poważna - przynajmniej w obszernych swoich fragmentach - praca zbiorowa, patrząca na fenomen samej piłki nożnej oraz jej zdumiewającej popularności z perspektywy różnych gałęzi współczesnej humanistyki.

Większość zawartych w niej tekstów została publicznie zaprezentowana podczas wielkiej sesji naukowej zatytułowanej identycznie jak ten tom, która odbyła się w dniach 6-8 października 2011 roku w Gdańsku, gromadząc ponad 40 prelegentów i wzbudzając spore zainteresowanie słuchaczy i mediów.

Podczas konferencji, i w samej książce, uzupełnionej o liczne teksty niewygłoszone podczas spotkań lub powstałe później, dominowały dwie perspektywy. Jedną było szukanie elementów łączących piłkę nożną z rozmaitymi dziedzinami twórczości artystycznej, drugą tropienie i interpretacja artystycznych przedstawień futbolu.

W druku podzielono całość na trzy części -
1. Futbol jako widowisko
2. Piękna gra
3. Futbolologia.

W pierwszej pomieszczono nie tylko szkice o teatrze i balecie w piłce nożnej oraz o teatralnych i baletowych przedstawieniach futbolu, ale także rozważania na temat podobieństwa tej dyscypliny sportu do innych, mających widowiskowy charakter, dziedzin życia codziennego, np. do polityki. W tej części napotkamy także najwięcej socjologii i antropologii, m.in. w rozważaniach o roli płci kulturowej w futbolu czy fenomenie grup kibicowskich jako plemion piłkarskich.

Druga część jest przypomnieniem i analizą dzieł sztuki zainspirowanych futbolem. Może być niezwykle ciekawa w lekturze dla kinomana czy miłośnika literatury także z tego powodu, że często przywołuje dzieła zupełnie już zapomniane, przeważnie niesłusznie.

W trzeciej części dominują odczytania piłkarskiego widowiska z rozmaitych perspektyw naukowych. Znalazło się tu miejsce dla analiz twórczości samych kibiców w postaci hymnów i przyśpiewek klubowych, ale także poniekąd samych graczy, w tekście o estetycznych stylizacjach piłkarskiego wyglądu.

Czytając "Futbol w świecie sztuki", nie mogłem się pozbyć zdumienia, jak wiele refleksji i nierzadko zdumiewających wniosków można wycisnąć z tak z pozoru mało "kulturalnego" wycinka życia. Ale gdyby futbol był tak banalny, jak nam się niekiedy wydaje, nie poruszałby tak głęboko milionów na wszystkich kontynentach.

Ta książka - w lwiej części całkiem zresztą przyjazna w lekturze dla czytelnika bez specjalistycznego przygotowania naukowego - jednak nie jest próbą nobilitacji futbolu przez szukanie (i znajdowanie ) czegoś, czego w nim nie ma. O tym, że piłka nożna jest sprawą poważną i wielką, są już przekonani chyba wszyscy, którzy choćby otarli się o Euro 2012.

Wszystko na temat Euro 2012 w Gdańsku!

Promocja książki odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 czerwca, w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, o godz. 17, wstęp wolny. W programie debata, czytanie fragmentów książki i futbolowy poczęstunek. NCK, Ratusz Staromiejski, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35

"Futbol w świecie sztuki", praca zbiorowa pod redakcją Jana Ciechowicza i Waldemara Moski, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2012 r.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki