Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Rady dla beneficjentów z Pomorza

red.
Justyna Szybska-Lewandowska
Justyna Szybska-Lewandowska ekonom.ug.edu.pl
Rozmowa z Justyną Szybską-Lewandowską, specjalistką ds. Funduszy Europejskich w Głównym Punkcie Informacyjnym w Gdańsku.

Mamy już wieloletnie doświadczenie w wykorzystywaniu unijnych funduszy. Czy już jesteśmy wprawieni w sięganiu po te pieniądze?
Z pewnością wzrosła świadomość możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie. Ponadto o tych funduszach często rozmawia się w mediach. Wiele podmiotów, instytucji, przedsiębiorców zrealizowało w latach poprzednich mnóstwo interesujących projektów, więc zostało już wypracowane pewne doświadczenie w aplikowaniu o pieniądze z Brukseli. Wnioskodawcy nie muszą się mierzyć z tym zadaniem sami, gdyż mają do dyspozycji wsparcie ze strony sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich oraz instytucji zaangażowanych we wdrażanie Funduszy Europejskich.

Na co teraz beneficjenci powinni zwracać uwagę?

Pamiętajmy, aby dokładnie przeczytać dokumentację. Pozwoli to na uniknięcie błędów oraz nieprawidłowości. Należy być czujnym nie tylko na etapie aplikowania o środki unijne, ale także w trakcie realizacji projektu, trzeba na bieżąco śledzić wszelkie zmiany prawne. Osoby czy podmioty zainteresowane środkami unijnymi powinny rozpocząć przymiarki do dotacji od precyzyjnego określenia swoich planów i potrzeb. Należy dokładnie sprawdzić warunki, na jakich możemy otrzymać Fundusze Europejskie, czy nasz pomysł na projekt wpisuje się w założenia konkretnego konkursu w ramach danego programu operacyjnego. Przyznanie dotacji to jednak nie finał, ale dopiero początek przygody z Funduszami Europejskimi. To, czy pieniądze zasilą konto danego podmiotu ubiegającego się o wsparcie, zależy od prawidłowej i rzetelnej realizacji projektu oraz poprawnego rozliczenia poniesionych wydatków.

Czytaj też: Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Pieniądze na rewitalizację pomorskich miast


Teraz obowiązuje uzyskiwanie odpowiednich wskaźników. Czy jeśli beneficjentowi nie uda się dojść do tego, do czego zobowiązał się we wniosku, to będzie musiał oddać pieniądze?

Planując przedsięwzięcie, musimy pamiętać, że na beneficjencie spoczywa odpowiedzialność za wykonanie założonych we wniosku o dofinansowanie projektu wskaźników. Jeżeli nie wybudował np. całej planowanej drogi, może to skutkować utratą części dofinansowania. Najostrzejszą konsekwencją może być również rozwiązanie umowy o dofinansowanie.

Czym różni się ten okres finansowania od poprzednich?
Trochę inne będą preferencje. Zdecydowanie więcej pieniędzy przeznaczymy m.in. na badania, innowacje, inwestycje w cyfryzację, odnawialne źródła energii. Dodatkowo dla przedsiębiorców poszukujących pieniędzy na rozwój i doposażenie swojej firmy dostępne będą preferencyjne pożyczki i poręczenia. Taki sposób finansowania będzie zdecydowanie częściej wykorzystywany. Dzieje się tak z prostej przyczyny - pożyczany wielokrotnie pieniądz wspiera kolejnych przedsiębiorców, jest wykorzystywany wielokrotnie. Warto także podkreślić, że znacznie większe znaczenie w zarządzaniu środkami UE będą miały samorządy województw, bowiem na poziomie regionalnym zostanie rozdzielonych około 40 proc. pieniędzy. Nasz urząd marszałkowski rozpoczął już realizację programu regionalnego, który tym razem będzie w pełni kompleksowym programem wspierającym zarówno tzw. projekty twarde, infrastrukturalne, jak i miękkie, mające na celu pomoc w uzyskaniu pracy, wykształcenia, usamodzielnieniu się.

Czytaj też: Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Dokąd po informacje o wsparciu z UE? [PUNKTY INFORMACYJNE]

Jak znaleźć wkład własny? Czy teraz będzie trudniej?

Każdy z beneficjentów musi dysponować wkładem własnym, czyli prywatnymi środkami przeznaczonymi na realizację projektu. Warto podkreślić, iż beneficjent ma możliwość wniesienia wkładu własnego w postaci pieniężnej i niepieniężnej. Przykładowo mogą być to środki zgromadzone na rachunku beneficjenta, udostępnienie budynków, pomieszczeń, wyposażenia na potrzeby projektu lub świadczenia wykonywane przez wolontariuszy. Poziom wkładu własnego zależy głównie od rodzaju projektu. Faktyczna wartość minimalnego wkładu własnego beneficjenta będzie każdorazowo wskazana w dokumentacji konkursowej dotyczącej naborów wniosków.

Czytaj więcej na temat Funduszy Europejskich. Nowe rozdanie na lata 2014-2020

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:
Gdańsk – tel.: 58 326 81 52,
[email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki