Fragmenty Domu Polskiego wmurują w ściany hotelu

  Fragmenty Domu Polskiego wmurują w ściany hotelu

  Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ocaleje namacalny dowód tego, że w mieście istniał kiedyś Dom Polski przy ul. Piastowskiej. Budynek, będący symbolem polskości Malborka, został zburzony, ale jego fragment będzie wkomponowany w czterogwiazdkowy hotel, który ma powstać w bliskim sąsiedztwie zamku w ciągu dwóch lat.
  Perspektywa zburzenia dawnego Domu Polskiego, by mógł powstać obiekt hotelowy, wywoływała emocje od czasu podjęcia przez miasto decyzji o sprzedaży gruntu inwestorowi z Warszawy. Miłośnicy malborskiej historii apelowali o zachowanie pamięci o budynku i to im się udało.

  - Podczas analizowania projektu spytałem projektantów hotelu, czy nie uznaliby za słuszne zachowanie tam fragmentów dawnego Domu Polskiego - opowiada Eugeniusz Lesiewicz, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Malborku. - Projektanci przystali z ochotą na tę propozycję i otrzymałem nawet na piśmie ich zgodę na odtworzenie wewnątrz hotelu ścian dawnego budynku.

  W pozwoleniu na rozbiórkę obiektu znalazł się zapis o zabezpieczeniu elementów Domu Polskiego. Cegły, parapet, łukowe sklepienia i inne detale architektoniczne zostały zabezpieczone na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku, gdzie poczekają, aż wykonawcy hotelu wykorzystają je przy swoich pracach.

  Przypomnijmy, że 11 lipca 1920 roku w Domu Polskim odbył się plebiscyt, który zadecydował o przynależności Malborka do Prus Wschodnich. Za taką decyzją zagłosowało wówczas 9641 osób, a tylko 165 osób opowiedziało się za przynależnością miasta do Polski. W 1961 roku na budynku zawisła tablica oddająca hołd polskim działaczom plebiscytowym.

  Pojawiła się propozycja, by ta tablica również zawisła na terenie planowanego hotelu, ale raczej tak się nie stanie.

  - Obecnie znajduje się ona w Urzędzie Miasta i chcemy, by zawisła na budynku Ratusza na Starym Mieście - mówi Arkadiusz Binnebesel, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej. - W hotelu oczywiście może się pojawić tablica informująca o istnieniu w tym miejscu Domu Polskiego, którą będą mogli zobaczyć goście. Myślę jednak, że podczas różnych uroczystości będzie lepiej, gdy tablica znajdzie się na Ratuszu Staromiejskim.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo