Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fragmenty Domu Polskiego wmurują w ściany hotelu

Jacek Skrobisz
Ocaleje namacalny dowód tego, że w mieście istniał kiedyś Dom Polski przy ul. Piastowskiej. Budynek, będący symbolem polskości Malborka, został zburzony, ale jego fragment będzie wkomponowany w czterogwiazdkowy hotel, który ma powstać w bliskim sąsiedztwie zamku w ciągu dwóch lat.

Perspektywa zburzenia dawnego Domu Polskiego, by mógł powstać obiekt hotelowy, wywoływała emocje od czasu podjęcia przez miasto decyzji o sprzedaży gruntu inwestorowi z Warszawy. Miłośnicy malborskiej historii apelowali o zachowanie pamięci o budynku i to im się udało.

- Podczas analizowania projektu spytałem projektantów hotelu, czy nie uznaliby za słuszne zachowanie tam fragmentów dawnego Domu Polskiego - opowiada Eugeniusz Lesiewicz, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Malborku. - Projektanci przystali z ochotą na tę propozycję i otrzymałem nawet na piśmie ich zgodę na odtworzenie wewnątrz hotelu ścian dawnego budynku.

W pozwoleniu na rozbiórkę obiektu znalazł się zapis o zabezpieczeniu elementów Domu Polskiego. Cegły, parapet, łukowe sklepienia i inne detale architektoniczne zostały zabezpieczone na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku, gdzie poczekają, aż wykonawcy hotelu wykorzystają je przy swoich pracach.

Przypomnijmy, że 11 lipca 1920 roku w Domu Polskim odbył się plebiscyt, który zadecydował o przynależności Malborka do Prus Wschodnich. Za taką decyzją zagłosowało wówczas 9641 osób, a tylko 165 osób opowiedziało się za przynależnością miasta do Polski. W 1961 roku na budynku zawisła tablica oddająca hołd polskim działaczom plebiscytowym.

Pojawiła się propozycja, by ta tablica również zawisła na terenie planowanego hotelu, ale raczej tak się nie stanie.

- Obecnie znajduje się ona w Urzędzie Miasta i chcemy, by zawisła na budynku Ratusza na Starym Mieście - mówi Arkadiusz Binnebesel, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej. - W hotelu oczywiście może się pojawić tablica informująca o istnieniu w tym miejscu Domu Polskiego, którą będą mogli zobaczyć goście. Myślę jednak, że podczas różnych uroczystości będzie lepiej, gdy tablica znajdzie się na Ratuszu Staromiejskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki