Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fontanny w Gdyni włączone po przerwie zimowej. Zakaz kąpieli i picia z nich wody

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Zgodnie z tradycją w majówkę włączone zostały ponownie trzy gdyńskie fontanny. Są atrakcją dla mieszkańców i turystów. Warto jednak wiedzieć, jak z nich korzystać, aby nie nabawić się problemów ze zdrowiem.

Fontanny w Gdyni. Gdzie je znajdziemy i jak zostały przygotowane przed sezonem letnim?

Gdyńskie fontanny cieszą oczy mieszkańców i turystów przy skwerze Kościuszki i placu Kaszubskim w Śródmieściu, a także na środku stawu koło skweru Ireny Kwiatkowskiej na Obłużu.

Przed sezonem letnim przeszły konserwację, jak m.in. mycie niecek, montaż filtrów pomp oraz innego osprzętu. Sprawdzona została też szczelność systemów i układu sterowania fontann. Ich strumień wody regulowany jest w zależności od pogody, dla przykładu siły wiatru. W razie awarii lub zanieczyszczenia fontanny są wyłączane. Te w Śródmieściu wyposażone są w systemy uzdatniania wody.

Fontanny w Gdyni. Czego należy unikać, odwiedzając te miejsca?

Gdyńskie fontanny prezentują się efektownie i są wdzięcznymi obiektami do wykonywania zdjęć na ich tle. Szczególnie oblegana jest w wakacje ta na skwerze Kościuszki. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach ich użytkowania. Zgodnie z regulaminem nie dopuszcza się:

  • picia wody z fontanny,
  • pozostawiania dzieci bez opieki,
  • mycia się i kąpieli,
  • jazdy na rolkach, deskorolkach, rowerach, hulajnogach,
  • biegania po murkach,
  • zatykania otworów i dysz fontanny,
  • niszczenia lub uszkodzenia urządzeń wodnych,
  • wprowadzania zwierząt,
  • zbliżania twarzy do dysz,
  • zaśmiecania fontanny.

- Raz w tygodniu chlorujemy, uzdatniamy i wymieniamy wodę w fontannach - tłumaczy Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Czyścimy też sita z zanieczyszczeń, czy glonów. Pamiętajmy jednak, że w fontannach przepływ wody odbywa się w obiegu zamkniętym, a wysoka temperatura sprzyja rozwijaniu się bakterii. Dlatego apelujemy o rozwagę. Przypominamy, że woda fontannach nie nadaje się do spożycia i kąpieli. Pamiętajmy o tym również w kontekście naszych czworonogów.

Fontanny w Gdyni. Kiedy powstały, co oferują, która jest najstarsza?

Najstarsza, gdyńska fontanna cieszy oko mieszkańców i turystów na skwerze Kościuszki. Jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawanych miejsc w Gdyni. Fontannę w postaci betonowych „kielichów” o różnej wysokości zaprojektowali Łukasz i Bolesław Rogińscy. Powstała w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 2013 roku wyremontowaną ją.

Trwa głosowanie...

Która fontanna w Gdyni jest najładniejsza?

Trzy lata później uruchomiono fontannę na placu Kaszubskim. To instalacja typu „dry-plaza", czyli chodnikowa, bez lustra wody. Fontanna składa się z trzydziestu dysz. Tryskają wodą niemalże z powierzchni chodnika na wysokość nawet dwóch metrów. Nocą oświetla ją trzydzieści reflektorów LED.

Trzecia, gdyńska fontanna powstała trzy lata temu z inicjatywy i środków Rady Dzielnicy Obłuże. Zamontowano ją na środku stawu przy skwerze Ireny Kwiatkowskiej, więc nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Jest to fontanna pływająca. Zmienia barwy w zaprogramowanej kolejności. Oświetlenie sterowane jest zegarem astronomicznym. Uruchamia się po zachodzie słońca. Dzięki wysokiemu, nawet siedmiometrowemu strumieniowi wody, ta fontanna szybko stała się lokalną atrakcją.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki