FitKlasa wypiera zajęcia korekcyjne w gdańskich szkołach. Nowa jakość aktywności fizycznej

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
123rf
FitKlasa to autorki projekt, który ma poprawić wydolność uczniów i w atrakcyjny sposób pokazać jak istotny dla zdrowia jest wysiłek fizyczny. Na razie program ma charakter pilotażu i jest realizowany w wybranych placówkach. W przyszłym roku trafi formuła trafi jednak do wszystkich szkół.

- Program FitKlasy został przygotowany na bazie gimnastyki korekcyjnej. Wprowadziliśmy jednak szereg zmian. Położyliśmy akcent głównie na "wysiłki do zmęczenia" - na wysiłki obciążające układ krążenia, które poprawiają sprawność krążeniowo-oddechową, a tym samym obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - wyjaśniał dr Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia.

Czytaj także

Fitklasa uatrakcyjni dotychczasowo realizowane zajęcia korekcyjne, a także odświeży formułę o nowe treści. Zdaniem ekspertów, prawidłowa postawa i krzywy kręgosłup to nie wszystko. Prowadzone ćwiczenia mają w efektywny sposób wpływać na poprawienie kondycji organizmu ze szczególnym uwzględnieniem wydolności krążeniowo - oddechowej. Nacisk ma być kładziony na treningi, które pomogą w późniejszym czasie uniknąć poważnych schorzeń cywilizacyjnych. Chodzi o zupełną zmianę podejścia do wychowania fizycznego.

– Naszym problemem cywilizacyjnym nie są wady postawy. Naszym realnym problemem jest to, że zabijają nas choroby układu naczyniowo-sercowego i choroby nowotworowe. Oczywiście, nie dzieje się to jeszcze w pokoleniu 10-, 14- czy 20-latków, ale zaczyna się to dziać już w wieku 40+. Lekarze potrafią coraz lepiej leczyć, ale my nie zapobiegamy zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – zaznacza dr Michał Brzeziński. z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed. – Żeby robić to wśród dzieci, trzeba postawić m.in. na ich jakość żywienia. I to Gdańsk robi już od dawna. Trzeba też zwiększyć aktywność fizyczną. Chcemy pokazać, że najlepszą formą gimnastyki korekcyjnej jest jakakolwiek forma ruchu nastawiona na wzmacnianie mięśni i układu sercowo-naczyniowego.

Co ciekawe, aby wziąć udział w FitKlasie dzieci nie potrzebują skierowania lekarskiego. Obecnie zajęcia są prowadzone w klasach 0-3, w wybranych szkołach podstawowych. Ćwiczenia mają charakter fakultatywny, jednak jak informuje Urząd Miasta, frekwencja sięga nawet 80 procent. Poniżej pełna lista szkół biorących udział w projekcie:

  • SP nr 12
  • SP nr 21
  • SP nr 39
  • SP nr 47
  • SP nr 49
  • SP nr 60
  • SP nr 79
  • SP nr 80
  • SP nr 89
  • SP nr 92

W przyszłym roku FitKlasa ma trafić do wszystkich gdańskich szkół podstawowych.

Koronawirus mniej groźny niż grypa?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie