Finałowa gala projektu „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a Kaszëb bez Polsci”

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
Do gdyńskiego i Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zjechały się dzieci z całego Pomorza. Wszystko za sprawą konkursu upamiętniającego wielkiego bohatera Kaszub Antoniego Abrahama.

W poniedziałek 3 czerwca w auli gdyńskiego liceum został zorganizowany finał projektu „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a Kaszëb bez Polsci”. I Akademickie Liceum Ogólnokształcące organizując szereg wydarzeń i, nawiązując do słów Hieronima Derdowskiego, chciało uczcić setną rocznicę podróży Antoniego Abrahama do Paryża i walki o ostateczny kształt granic II Rzeczypospolitej.

- Wspominamy i celebrujemy setną rocznicę wystąpienia Antoniego Abrahama na Wersalu. Uważamy, że jest to znaczące wydarzenie w historii naszego regionu i z tej okazji zorganizowaliśmy wojewódzki konkurs - przyznała Małgorzata Wyszyńska, polonistka z liceum.

Uroczystą galę finałową rozpoczął występ artystyczny zespołu ludowego. Mali muzycy i tancerze ubrani w regionalne stroje zaprezentowali kaszubskie pieśni i melodie.

Następnie głos zabrał Andrzej Busler, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdyni, który przedstawił biogram Antoniego Abrahama, a także opowiedział o procesie formułowania się granic w okresie po I wojnie światowej.

- Aspektem powszechnie znanym jest propolska działalność Antoniego Abrahama w czasach zaboru pruskiego, w tym agitowanie za powrotem Polski nad Bałtyk na różnego rodzaju wiecach i spotkaniach, a także wzniecanie nastrojów propolskich wśród ludności kaszubskiej i wlewanie w ich serca nadziei na obalenie pruskiego zaborcy - podkreślił Andrzej Busler.

W kolejnej części została rozstrzygnięta wyjątkowa inicjatywa oratorsko - plastyczna. Projekt zakładał przeprowadzenie dwóch konkursów: retorycznego i plastycznego. Z zadaniem wcielenia się w Antoniego Abrahama zmierzyła się Anna Pietrzykowska ze szkoły w Szemudzie, która wygłosiła płomienną mowę o niezaprzeczalnych związkach Kaszub z Polską.

W przypadku konkursu plastycznego dzieci nadsyłały rysunki związane ze znaczeniem Antoniego Abrahama i Kaszub dla naszego regionu i Polski. Łącznie w konkursie wzięło udział kilkadziesiąt szkół podstawowych z całego Pomorza. Projekt został podzielony na dwie kategorie wiekowe. W przypadku klas IV - VI zwyciężyła Dominika Kohnke ze Szkoły Podstawowej w Górze. Drugie miejsce zajął Jakub Klecha z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Szemudzie, a podium zamknęły Kornelia Garstka (Szkoła Podstawowa w Górze) oraz Maja Wolska (Szkoła Podstawowa w Karwi).

W przypadku drugiej kategorii wiekowej rywalizacja była równie zacięta. W konkursie dla klas VII - VIII zwyciężyła Zuzanna Tusk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach wraz z Oliwią Helbik ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Rumi. Natomiast drugie miejsce zajęła Adrianna Cylka również ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Rumi.

Warto podkreślić, że wiele prac zostało wyróżnionych. Głównym motywem była oczywiście postać Abrahama, jednak pojawiały się również kaszubskie wzory, motywy regionalne czy cytaty. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe prezenty, a wszystkich czeka jeszcze wyjazd do Warszawy i zwiedzanie Sejmu.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie