Filmy z Włochami w tle - oglądaj to, co najbardziej malownicze w wydaniu Sorrentino... i Neesona

Artykuł sponsorowany CANAL +
Gdybyśmy mieli zebrać tutaj klasykę włoskiego kina, spokojnie moglibyśmy zakończyć na "Słodkim życiu" Felliniego, "Malenie" Tornatore, De Sice i jego "Złodziejach rowerów". Jednak także dziś warto zagłębić się w najnowsze filmy z akcją we Włoszech, z Italią w tle - a że tło jest malownicze, to nikogo przekonywać nie trzeba.

Filmy z Włochami w tle to zdecydowanie filmy dobre na wakacje. Malownicze Włochy prezentuje nam chociażby Paolo Sorrentino, którego "Wielkie piękno" w 2014 roku wywalczyło Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Historia starzejącego się dziennikarza, który wędruje przez Wieczne Miasto, podbiła serca widzów.

Italia rozmywa nam się w kolejnym filmie Sorrentino, który obejrzeć można w CANAL+. Lądujemy bowiem w Aplach, a chodzi nam o dzieło pt. "Młodość" - Tam maestro Fred Ballinger oraz reżyser Mick Boyle rozprawiają o życiu. Seniorom towarzyszą grana przez Rachel Weisz Lena, córka Ballingera. W tle pojawia się również Miss Universe w stroju biblijnej Ewy, a także... niewymieniany w filmie z imienia i nazwiska bóg futbolu, Diego Armando Maradona. Filmy z Włochami w tle jednak raz po raz pojawiają się na językach, gdy pomyślimy o innych wielkich postaciach kinematografii.

Filmy z Włochami w tle. "Włoskie wakacje"

Liam Neeson tym razem odchodzi od konwencji zgorzkniałego wybawiciela, który pojawia się w przeróżnych filmach akcji. Tym razem ukazuje się w cudownej, komediowej odsłonie. Oto rozgrzewająca serce opowieść o tym, że w malowniczej Toskanii wszystko można zacząć od nowa! Niejako wzorujące się na "Pod słońcem Toskanii" dzieło pt. "Włoskie wakacje" to film dla Neesona osobisty. Reżyser James d'Arcy postawił po raz pierwszy naprzeciw siebie ojca i syna. Micheal Richardson u boku taty (czy raczej samego tatę) zagrał później też w "Gwiezdnych Wojnach. Opowieściach Jedi".

Tu jednak scenerią jest region ze stolicą we Florencji. Malownicza wioska w Toskanii, lokalne wino, najlepsze risotto i włoskie słońce, które zmienia wszystko. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce? Właśnie tam wyrusza londyński artysta, aby sprzedać dom, który odziedziczył po zmarłej żonie.

Filmy z Włochami w tle. "Made in Italy"

Jeśli chodzi o filmy z Włochami w tle, nie mogło tutaj zabrakło gwiazdy "Oni" (opowieści o Silvio Berlusconim), kolejnej produkcji Sorrentino. Kasia Smutniak oczywiście kojarzy się nam też do złudzenia z wielkim hitem "Dobrze się kłamie w dobrym towarzystwie", czyli przewrotnej opowieści o tym, jak prawda wychodząca na jaw potrafi wiele zniweczyć.

Głównym bohaterem jest Riko, który pracuje w fabryce przetwarzającej mięso - tak, jak jego ojciec. Częściej widzi zwierzęta niż ludzi. Życia nie ułatwia mu skomplikowana relacja, jaką ma z żoną, Sarą. Ale to i tak nie jest zła sytuacja: większość jego kolegów straciła pracę po pięćdziesiątce i nie ma się z czego utrzymać. Przechodzi jednak kryzys egzystencjalny.

Pewnego dnia grupa przyjaciół postanawia pojechać do Rzymu, gdzie bierze udział w protestach ulicznych. Zostaje ranny w głowę. To jest moment kulminacyjny - od tej chwili zaczyna być bardziej otwarty i asertywny.

Filmy z Włochami w tle. "Ciao Italia!"

Jeśli dobrze pamiętacie historię "Ojca chrzestnego", to wiecie dobrze, że włosko brzmiące nazwiska mafiosów to żaden przypadek. Imigranci z Półwyspu Apenińskiego zasilili mocno USA, czując, że to tam jest ich kraina wybawienia. Capone w rzeczywistości, Corleone w filmach - tak dzielono świat rzeczywisty i filmowy/książkowy.

"Ciao Italia" opowiada historię, która rozgrywa się w Nowym Jorku w 1943 roku. Między włoskimi imigrantami Arturo i Florą rodzi się miłość. Niestety, dziewczyna została obiecana synowi szefa mafii. Aby nie dopuścić do tego małżeństwa, Arturo chce skłonić ojca Flory do zmiany decyzji. W tym celu musi udać się na Sycylię, gdzie mieszka mężczyzna.

Wstępuje do armii Stanów Zjednoczonych, która przygotowuje się do lądowania na Sycylii. Bitwa o uczucie niejako przenika się tutaj z faktyczną walką, jaką odbywają dwie strony - alianci (USA) i jedno z państw, które przed II wojną światową stworzyło wielką oś... czyli faszystowskie Włochy.

Filmy z Włochami w tle. "Miss Italia. Jak konkurs zmienił Włoszki"

Początki konkursu Miss Italia sięgają 1939 roku. Od lat 50. transmitowany w radiu, w 1979 roku trafił do telewizji, gromadząc miliony widzów i urastając do rangi narodowej rozrywki. Kształtował mody i gusta, by z czasem dla wielu stać się symbolem obciachu i uprzedmiotowienia kobiet. Przetrwał krytykę feministek, lecz ewoluował wraz z włoskim społeczeństwem. Co mówi nam o dzisiejszych Włoszech? Tego można dowiedzieć się w tym właśnie dokumencie.

W innym z kolei poznacie dziedzictwo człowieka, który poprowadził Włochy w kierunku faszyzmu.

Ponad 75 lat po klęsce tego ustroju i 100 lat po marszu na Rzym pogląd, że Mussolini zrobił też wiele dobrego, nie jest odosobniony. Okazuje się, że nawet można odnaleźć zwolenników tego podejścia szczególnie wśród młodych Włochów, którzy nie mają prawa pamiętać lat 30. XX wieku. W erze social mediów mówi się, że Włosi potrzebują mocnego i silnego wodza, który zaprowadzi porządek i zorganizuje życie obywateli, zamiast obserwować coraz to większy chaos. Ten film w reżyserii Simony Risi dostępny w CANAL+ online (https://www.canalplus.com/pl/dokumenty/spuscizna-mussoliniego/h/13737751_70026 ) odpowie na pytanie, dlaczego tak sprawnie się rozprzestrzenia tęsknota za kimś pokroju “Duce”...

Anne Veron w tytule swojego dzieła stwierdza wprost, że “Mafia nigdy nie zabija w niedzielę”.

Skąd takie pojęcia? Skąd takie przypuszczenie?

Otóż łączy ona tutaj Kościół (obecny przecież od stuleci w stolicy kraju, a także w enklawie Włoch - Watykanie) z włoskimi mafiosami. W południowych Włoszech (zwłaszcza mówi się o Neapolu, a także o regionie Kalabria) liczne i potężne grupy zorganizowane działają od ponad 150 lat, czyli... od zjednoczenia Włoch przez Garibaldiego. Terror, korupcja i strach to wszystko, co przywodzą na myśl. Tymczasem musiał na Stolicę Piotrową wstąpił obcokrajowiec, Polak, a wcześniej ponad 450 latach przełamywać się włoski ślad wśród papieży i ich podwładnych... aby potępić mafię.

Z czego wynikało to długie i znaczące milczenie Kościoła? W jaki sposób mafiosi wykorzystali pobożność Włochów do wzmocnienia swoich struktur i władzy? Odpowiedź w dokumencie dostępnym w CANAL+ online.

***

Jeśli dzięki poszerzaniu horyzontów faktycznie stać się można bardziej wartościowym, to nie sposób odpuścić filmografii z Włochami w tle. Nie tylko "Dogman", "Cinema Paradiso", "Koneser" z Geoffreyem Rushem i Sylvią Hoeks w rolach głównych mogą być kinowym biletem do Italii. Kraina wielkich dzieł filmowych oraz uczuć i pokrzepiających historii - to Italia w pełnej krasie w CANAL+! Wejdź na CANAL+ blog i przeczytaj o innych filmach na wakacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki