Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film 2009

Marcin Mindykowski
O Grand Prix festiwalu ubiega się m.in. kręcony na sopockiej plaży klip "Kasia" Blendersów
O Grand Prix festiwalu ubiega się m.in. kręcony na sopockiej plaży klip "Kasia" Blendersów Materiały prasowe
Trzy-cztery minuty. Tyle mniej więcej trwa przeciętna piosenka - a więc i teledysk do niej. Czy w tym czasie można stworzyć zapadającą w pamięć kreację aktorską, popisać się umiejętnościami reżyserskimi albo opowiedzieć zaskakującą historię? Gospodarze Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film od 18 lat wierzą, że tak.

W 1989 roku, kiedy polski show-biznes - a z nim i sztuka wideoklipu - jeszcze raczkował, Magda Kunicka-Paszkiewicz i Yach Paszkiewicz postanowili nadać odbywającym się w domach dyskusjom zapalonych wielbicieli teledysków ramy festiwalu. Pierwsza edycja miała miejsce w Bydgoszczy, ale już dwa lata później przegląd przeniósł się do gościnnego Gdańska, gdzie - mimo ubiegłorocznych plotek o przeprowadzce do Łodzi - odbywa się do dzisiaj. Yach Film to jedyna impreza, która tak przekrojowo prezentuje polski dorobek w dziedzinie teledysku i jeden z nielicznych festiwali w Europie, na którym wideoklip wyniesiony jest do rangi sztuki.

Ale tegoroczna odsłona Yach Filmu zasługuje na szczególną uwagę. Po pierwsze dlatego, że ze względu na swój jubileusz impreza przyjęła wyjątkowo interdyscyplinarny charakter i wzbogaci ją wiele wydarzeń towarzyszących, z pogranicza obrazu i dźwięku. Nie bez znaczenia jest też jednak fakt, że ubiegłoroczna, siedemnasta edycja nie należała do udanych i pokazała, że czynienie przewodnim motywem festiwalu jedynie przeglądu wideoklipów nie zapewni mu masowej widowni. Czy próby uatrakcyjnienia formuły okażą się trafione i w tym roku Yach Film powstanie jak Feniks z popiołów?

Zanim się o tym przekonamy, festiwal zainauguruje jego młodszy brat - 12 Festiwal Wideoklipów dla Dzieci Mały Jaś. Podczas dwóch spektakli w kinie Neptun wystąpi rodzinna grupa muzyczna Siostry Jeremiasza, a bajki będzie czytać dzieciom aktorka teatru Wybrzeże Marta Kalmus-Jankowska.

Yach Film straciłby jednak swoją tożsamość, gdyby nie towarzyszyły mu pokazy teledysków. Najdłuższa, czterogodzinna projekcja zagości w kinie Neptun i przyjmie formę wielkiej wycieczki w historię festiwalu. Najlepsze prace ze wszystkich 18 edycji imprezy zaprezentuje "ojciec polskiego wideoklipu", Yach Paszkiewicz. Nie zabraknie też tych, które ubiegają się o tegoroczne laury.

Oprócz tego tematyczne pokazy teledysków przez cały weekend będą odbywać się w zaprzyjaźnionych restauracjach, kawiarniach i galeriach przy Długim Targu w ramach akcji "Street Video Art". Projekcje wzbogacą wystawy dokumentujące dotychczasową historię festiwalu i koncerty takich zespołów, jak Kiev Office, Mananasoko, Karol Schwarz All Stars i Old Time Radio.

Zamiast tortu ze świeczkami, prezentem dla Yach Filmu z okazji uzyskania pełnoletności stanie się widowisko multimedialne "Wszystko, co najlepsze". Wizualizacje, do tej pory oglądane raczej w zamkniętych pomieszczeniach, będzie można podziwiać na świeżym powietrzu, w sercu gdańskiej Starówki - na Trakcie Królewskim. Muzyczną oprawę abstrakcyjnego kolażu, tworzonego na żywo przez Yacha Paszkiewicza i gdańskich VJ-ów, zapewni grupa Wiolonczele z Miasta, która popisze się mieszanką elektronicznych rytmów i gry wiolonczel z wokalnym udziałem Moniki Wierzbickiej.

Niezwykłą atrakcją będą też sobotnie bezpłatne, otwarte warsztaty poświęcone sztuce kręcenia wideoklipów, które poprowadzą zagraniczni i polscy twórcy teledysków - Terence Balley, Tim Pope, Maciej Szupica i Zbigniew Rybczyński. Część teoretyczną uzupełnią niedzielne pokazy najlepszych dzieł tych niezwykłych wykładowców w kinie Helikon.

W sobotę swój benefis będzie zaś świętować Kora. Obejrzymy kompilację teledysków z jej udziałem, a potem usłyszymy ją w projekcie "Canti Solari" z Marcinem Krzyżanowskim i Jakubem Lechem.

A w niedzielę na uroczystej gali statuetki Yachów dla twórców najlepszych polskich wideoklipów przyzna jury w składzie: Magda i Yach Paszkiewiczowie, Kora, Filip Kovcin, Robert Leszczyński, Leszek Gnoiński, Tomasz Słoń i Piotr Metz.

Gdańsk, 2.10-4.10. Wstęp wolny

Program tegorocznego festiwalu Yach Film

2 października (piątek)
Kino Neptun (ul. Długa 57)
10.00-11.45 i 12.00-14.00 - Spektakle Festiwalu Mały Jaś pt. "Rodzina Małego Jasia"
16.00-20.00 - Wielka retrospektywa, czyli przegląd najlepszych teledysków z 18 edycji festiwalu Yach Film
Trakt Królewski (ul. Długi Targ, Zielona Brama)
20.00-21.00 - 18. urodziny festiwalu Yach Film, widowisko multimedialne pt. "Wszystko, co najlepsze"

3 października (sobota)
Kino Neptun (ul. Długa 57)
12.00-13.30 - Warsztaty z Terencem Bulleyem
13.45-14.30 - Warsztaty z Maciejem Szupicą
14.45-16.30 - Warsztaty z Timem Pope'em
16.40-20.00 - Warsztaty Zbigniewa Rybczyńskiego
21.00-22.30 - Benefis Kory

4 października (niedziela)
Kino Helikon (ul. Długa 57)
13.00-18.00 - "Suplement do warsztatów": projekcje teledysków i filmów Bulleya, Pope'a i Rybczyńskiego
Kino Neptun (ul. Długa 57)
20.30-22.30 - Gala 18. festiwalu Yach Film, wręczenie statuetek Yachów (impreza na zaproszenia)

W tym roku do Grand Prix nominowane są klipy:
L.U.C feat. Ula Dudziak: "O energocyrkulacji i szczęściu" (Michał Dudziak)
Czesław Śpiewa: "Ucieczka z wesołego miasteczka" (Monika Kuczyniecka)
Fisz Emade: "Heavi Metal" (Wojtek Zieliński)
Katarzyna Nosowska: "Kto tam u ciebie jest?" (Grzegorz Lipiec)
Blenders: "Kasia" (Grzegorz Lipiec)
Sokół feat. Pono: "Poczekalnia dusz" (Kuba Łubniewski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki