Ferie w tym roku wcześniej - już od poniedziałku. Kto jeszcze nie ma planów, a nie chce zostać w mieście, niech skorzysta z miniporadnika...

Większość osób, decydujących się na feryjny wyjazd, wybiera narty. W tym roku znakomite warunki panują w polskich górach. Biura podróży kuszą zaś wyjazdami za granicę.

67 proc. osób ankietowanych w ubiegłym roku w polskie góry wyjeżdża na własną rękę - korzysta wtedy z samochodów, rzadziej z pociągów. W rankingach stacji narciarskich wygrywa od lat Białka Tatrzańska, tuż za nią jest Zieleniec, potem Czarna Góra.

Trudno oszacować dokładnie koszta 7-dniowego wyjazdu feryjnego na narty - w zależności od standardu ośrodka, wybranej opcji wyżywienia, naszych wydatków, itp., może to być od kilku do kilkunastu tysięcy zł dla rodziny 2 plus 2. Według ekspertów, kosztowo porównywalny jest zorganizowany wyjazd na narty za granicę. Bierze się to stąd, że w okresie feryjnym (ale nie tylko) ceny w polskich górach są wyśrubowane.

Czytaj też: Zimowy rozkład lotów z lotniska Gdańsk Rębiechowo. Nowa siatka połączeń ucieszy nie tylko narciarzy [MAPA]

Z Gdańska można polecieć w ferie np. do Włoch. Pobyt w ośrodku narciarskim w Val di Sole to koszt dla czteroosobowej rodziny ok. 12 tysięcy złotych za 8 dni. W zamian możemy jednak liczyć na zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu, opcję all inclusiv, bogaty program animacji oraz podgrzewany basen w cenie. Gdy zrezygnujemy z luksusów cena spadnie o ok. 4 tys. zł (w cenie dwa posiłki). Porównywalne są cenowo wyjazdy do Francji, droższe - do Szwajcarii. Cena wyjazdu spadnie także, gdy wybierzemy opcję autokarową, ale to będzie męcząca kilkunastogodzinna podróż - szczególnie uciążliwa, gdy jedziemy z dziećmi.

Tańszą alternatywną są ośrodki na Słowacji czy w Czechach, choć i tam ceny w ostatnich latach poszły do góry, bo chętnie wypoczywają tam zimą Rosjanie. Na Słowacji w przyzwoitym hotelu (dwa posiłki) wypoczynek będzie kosztował 4-osobową rodzinę ok. 5 tys. zł. za tydzień (do dyspozycji np. podgrzewany basen w sam raz po nartach). Do tego należy dodać koszta dojazdu.

Czytaj również: Nowe połączenia lotnicze. Z Gdańska dolecimy do wielu europejskich miast

Komu zaś w środku zimy marzy się słońce, też ma w czym wybierać. Najtańsza opcja to zorganizowany przez biuro podróży wyjazd do Egiptu. Sprawdziliśmy to na popularnych wyszukiwarkach. Egipski kierunek - od czasów zamachów w sąsiedniej Tunezji (marzec i czerwiec 2015 roku) - cieszy się mniejszym powodzeniem wśród turystów, co znacząco odbiło się na cenach. Ośmiodniowy wypoczynek w 4-gwiazdkowym hotelu będzie kosztować średnio ok. 2100 zł za osobę (dzieci mają zniżki ok. 50 proc.), w 5-gwiazdkowym zapłacimy o ok. 400 zł drożej. W pakiecie przelot (ale z Warszawy), opcja all inclusiv i gwarancja dobrej pogody. W ostatnich dniach w egipskich kurortach temperatura dochodziła nawet w ciągu dnia do 25 stopni C.

Większym powodzeniem wśród mieszkańców Pomorza cieszą się Wyspy Kanaryjskie. Dlatego wyloty są z ferie z Gdańska. 16 stycznia można np. polecieć do trzygwiazdkowego hotelu na Teneryfie za 3000-3500 zł za osobę (dzieci poniżej 12 roku życia mają na ogół 50-procentowe zniżki). Trójmiejskie biura podróży nie narzekają na brak zainteresowania zimowymi wyjazdami - pierwsze rezerwacje sprzedawane były już we wrześniu ub. roku z upustami. Mimo to w ofercie są wyjazdy typu last minute, gdzie można „upolować” sporą zniżkę. Trzeba się jednak wtedy wykazać elastycznością, nie wybrzydzać i brać to, co daje firma. Wyloty są wtedy na ogół z Warszawy (PATRZ PONIŻEJ - zestawienie LAST MINUTE).

Zobacz również: Samolotem z Gdańska po całej Europie [CENY, LISTA POŁĄCZEŃ]

Coraz większym powodzeniem cieszą się wyjazdy typu „city-break”, czyli kilkudniowe zwiedzanie miast (na górze podajemy bliskie kierunki z kosztami dojazdu). W ubiegłym roku, w czasie ferii, które wypadały w lutym, sporym powodzeniem cieszył się Berlin. W tym roku, z powodu zagrożenia zamachami, tłoku w pociągach i autokarach do stolicy Niemiec raczej nie będzie. Tradycyjnie w ferie sporo osób podróżuje do Londynu, bo atrakcyjne cenowo są lotnicze połączenia z Gdańska.

Last minute na ferie

Zestawienie sporządzono w środę, 11.01.2017 r. o godzinie 16 dla dwóch osób dorosłych i dziecka w wieku 9 lat

  • Maroko, Agadir, hotel trzygwiazdkowy, w cenie dwa posiłki - 3 897 zł. Wczoraj w hotelu były jeszcze trzy wolne pokoje. Wylot 13 stycznia z Warszawy (niestety, to jeszcze ostatni dzień nauki). Cena regularna wyjazdu to 7500 zł.
  • Egipt, Marsa Alam, hotel pięciogwiazdkowy, all inclusiv. Wylot 17 stycznia, we wtorek. Cena 5400 zł. Wylot z Warszawy
  • Madera, hotel trzygwiazdkowy, śniadania. Wylot 17 stycznia. Cena - 5250 zł. Wylot z Warszawy. Opcja dwutygodniowa - 8400 zł.
  • Wyspy Kanaryjskie, Fuerteventura, bungalowy z dwoma gwiazdkami, śniadania. Wylot z Gdańska 23 stycznia. Cena - 5400 zł.
  • Włochy, narty. Hotel trzygwiazdkowy, dwa posiłki.Wylot z Gdańska 14 stycznia. Cena - 5800 zł
  • Włochy, narty. Hotel czterogwiazdkowy, dwa posiłki. Wylot 21 stycznia z Warszawy. Cena - 5900 zł.
  • Hiszpania, narty, góry Sierra Nevada. Hotel trzygwiazdkowy, dwa posiłki. Wylot 23 stycznia z Warszawy. Cena - 6200 zł.
  • Hiszpania, narty, Granada. Hotel czterogwiazdkowy, śniadania. Wylot 23 stycznia z Warszawy. Cena - 7400 zł

Sprawdź też: Czym z Pomorza dojechać do największych polskich miast [PORADNIK]