Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. Dyskusje o wyzwaniach gospodarczych [ZDJĘCIA]

RedakcjaZaktualizowano 
Drugi dzień Europejskiego Forum Nowych Idei rozpoczęły rozmowy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski i Unii Europejskiej. Pierwszą sesję plenarną zdominowała natomiast kwestia trudnych relacji UE z Rosją.

Najlepszy dowód na to, że decyzja o organizacji EFNI była dobra jest to, że nie mogą się państwo nagadać – mówiła podczas gali otwarcia do zebranych Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, głównego organizatora Europejskiego Forum Nowych Idei. Od środowego popołudnia trwa w Sopocie spotkanie przedstawicieli świata biznesu z wybitnymi intelektualistami i osobistościami życia publicznego Polski i świata. Problem uchodźców, jako najbardziej wyraźny przejaw kryzysu europejskiego systemu ekonomicznego i społecznego jak bumerang powracał w wypowiedziach kolejnych panelistów. Kryzys kapitalizmu, solidarność europejska, czy refleksja nad formułą funkcjonowania Unii Europejskiej w obliczu zagrożeń u granic były tematem wieczornych, środowych rozmów.

Czwartek rozpoczęły dyskusje poświęcone konkretnym wyzwaniom gospodarczym. Podczas debat śniadaniowych jednym z kluczowych tematów była kwestia unii energetycznej, o której stworzenie Polska zabiega na forum europejskim od dłuższego czasu. Temat okazał się tym bardziej palący, że na początku września największe europejskie koncerny energetyczne podpisały z Gazpromem umowy dotyczące rozbudowy Nord Stream II, gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku.

- Jeśli kupujemy energię na zewnątrz Unii Europejskiej, musimy się zachowywać odpowiedzialnie. Wydaje się, że negocjacje na temat kolejnej nitki gazociągu kolejnej nitki na dnie Morza Bałtyckiego, to nie są negocjacje, które dobrze reprezentują solidarność energetyczną w Unii Europejskiej - stwierdził Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący izby.

O potrzebie poznania bliższych szczegółów porozumienia mówił z kolei Maros Sefcovic, komisarz UE ds. unii energetycznej: - Jestem zadowolony, że jestem tu w Polsce, miejscu, gdzie koncepcja unii energetycznej w pewnym sensie zrodziła się, żeby wspomnieć choćby rolę pana Buzka, czy pana prezydenta Rady Europejskiej Tuska - stwierdził podczas konferencji prasowej. Za symboliczny uznał fakt, że teraz w Sopocie, w trakcie EFNI idea ta będzie "rozwijana i promowana".

autor: Łukasz Kłos, lukasz.klos@prasa.gda.pl

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
nie POpaprany

Cwaniaczki opowiadaja bajeczki a debile za to placa :) 

Dodaj ogłoszenie