Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski akcelerator technologii kosmicznych powstał w Gdańsku

Redakcja
Pomorze przejmuje inicjatywę w popieraniu rozwijania kosmicznej innowacyjności. W Gdańskim Parku Naukowo- Technologicznym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, powołano akcelerator technologii satelitarnych Space3.ac. Akcelerator ma pomagać firmom i zespołom we wdrażaniu projektów wykorzystujących informacje z satelitów krążących wokół Ziemi. Doświadczenia z funkcjonowania polskiego akceleratora mają być w przyszłości eksportowane do innych państw.

Akcelerator powołano na mocy porozumienia, które zawarli reprezentanci miasta Gdańska, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, funduszu inwestycyjnego Black Pearls VC oraz Blue Dot Solutions. Akcelerator ma na celu wsparcie młodych spółek z sektora kosmicznego. W jego działaniu pomóc ma bliskość Polskiej Agencji Kosmicznej.

- Pierwszy nabór zespołów do akceleratora odbędzie się w przyszłym roku - mówił Wojciech Drewczyński, dyrektor ds. badań i rozwoju w Black Pearls VC. Potem w ciągu roku mają być po dwa nabory. Przewidziane jest uruchomienie programu dla firm, a za 5 lat eksportowanie tego programu do innych krajów, działających w zakresie downstreamu (u podstaw, na niższym szczeblu).

Akcelerator ma być na przykład dla laureatów konkursów Galileo Masters i Copernicus Masters. Twórcy „przyspieszacza” liczą też na zespoły akademickie, startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa planujące działania w sektorze kosmicznym.

Przy kwalifikacji zespołów do korzystania z usług akceleratora technologii kosmicznych w Gdańsku oceniane będą: wiedza techniczna, znajomość rynku, pomysły.

Każdy zakwalifikowany zespół będzie miał opiekuna, siedzibę - biuro, warsztaty do ciężkiej pracy przez 6 tygodni, wsparcie techniczne, naukę zarządzania projektem kosmicznym, wsparcie biznesowe, w tym naukę, jak na podstawie swego pomysłu zbudować przedsiębiorstwo, które poradzi sobie na rynku. Absolwentom programu akceleracyjnego będzie oferowane dodatkowe wsparcie.

Debata na temat rozwoju technologii kosmicznych

Zainaugurowanie działalności akceleratora połączone było z debatą na temat rozwoju technologii kosmicznych oraz wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce i na świecie. W panelu dyskusyjnym brał udział wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Moszyński, prezes Blue Dot Solutions dr Krzysztof Kanawka, a także przedstawiciele z chińskich i niemieckich instytucji związanych z nawigacją satelitarną.  

Gala finałowa Galileo Masters

Odbyła się też gala finałowa konkursu Galileo Masters - European Satellite Navigation Competition (ESNC).  Pierwsze miejsce w polskiej edycji zajął projekt „Pastguide” firmy Pixel Legend, która zgłosiła aplikację przedstawiającą, jak różne miejsca wyglądały przed wieloma laty, zamieniając na chwilę zabytki w tętniące życiem obrazy z historii.

Na drugim miejscu znalazł się projekt „Airbone collision avoidance system for skydivers, paragliders, gliders, civilian aircrafts”, stworzony przez Stanisława Rzewuskiego i Marka Pachwicewicza. Urządzenie ma pełnić funkcję systemu bezpieczeństwa i czarnej skrzynki, rejestrującej parametry lotu skoczków spadochronowych, paralotniarzy, a także innych, lekkich obiektów latających.

Trzecie miejsce na podium zajęli z kolei Szymon Moliński, Anna Molińska i Łukasz Ratajczak za projekt „Insect Alert”, czyli aplikacji informującej użytkowników o wkroczeniu w rejon występowania niebezpiecznych owadów - nosicieli ciężkich chorób - informuje Iga Zacher z Blue Dot Solutions sp. z o.o.

autor: Kazimierz  Netka

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki