Zwykle występują one na przełomie lata i jesieni, kiedy morze jest jeszcze ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne. Skutkuje to powstaniem trwałej chwiejności – czynnika niezbędnego do uruchomienia dynamicznych pionowych ruchów powietrza. Trąby wodne na ogół „potrzebują spokoju” – słabego wiatru przy ziemi i lokalnej zbieżności – dlatego najczęściej pojawiają się rano lub wieczorem - podkreślają eksperci IMGW.
Trąba wodna na Bałtyku
Zaznaczmy, trąba wodna widoczna była jesienią ub. roku w Sztutowie, Kątach Rybackich i Krynicy Morskiej. Wir nad Zatoką Gdańską obserwowało jednocześnie kilkanaście osób. Zdjęcia zjawiska i jego nagranie zamieścili w internetowych serwisach społecznościowych, dzielili się wrażeniami z obserwacji wiru.
Na wideo widać lejkowaty wir sięgający kilkudziesięciu metrów wysokości. Na powierzchni morza tworzą się rozbryzgi sięgające kilku metrów.
Zazwyczaj wodne tornado nie jest zjawiskiem, mimo że wygląda przerażająco, bardzo groźnym. Oczywiście byłoby w stanie „poszarpać” przepływający obok jacht lub mniejszy kuter rybacki, jednak na większych jednostkach nie zrobiłby wrażenia.
- To oczywiście zależy od tego, z jaką tzw. komórką mamy do czynienia – tłumaczy Piotr Kowalkowski, meteorolog, pasjonat zjawisk pogodowych (jeden z ekipy polskich łowców burz) prowadzący specjalistyczny, internetowy portal Info Meteo Elbląg. - Jeśli jest to komórka burzowa i jest silna, to może ona przerodzić się w trąbę lądową, tornado. Ono będzie trwało około kilku minut, przeleci nad plażą i zniknie. Jeśli taka trąba wodna zdarzyłaby się w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiasta i kierowała się w stronę lądu, to w pewnym stopniu mogłaby wybrzeżem "wstrząsnąć".
Kowalkowski podkreśla także, że trąba wodna nie jest czymś niezwykłym w polskim klimacie, a już na pewno w rodzimej „alei burz” (zdarza się, że pojawiają się dwa lub trzy wiry na raz).
Trąba powietrzna nad Nowym Dworem Gdańskim. Meteorolodzy: To był znacznych rozmiarów zalążek tornada
Aleja tornad także w innych województwach
O "alei tornad" mówią też w IMGW. Ma ona obejmować województwa śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie. Tu występują w znacznej mierze w postaci "lądowej". To znacznie groźniejsze siostry trąb wodnych. W wymienionych wyżej województwach tornada są najintensywniejsze i powodują najwięcej zniszczeń.
- Można je zaliczyć do kategorii F2, F3 lub nawet F4 w skali Fujity-Pearsona, którą wykorzystuje się do określania siły tornada na podstawie zniszczeń zabudowy - podkreślają synoptycy w IMGW.
- Trąby powietrzne coraz częściej nazywamy tornadami, ponieważ w swojej genezie i sile przypominają zjawiska tak często spotykane na amerykańskich równinach. Zwykle towarzyszą one gwałtownej formie burzy, tzw. superkomórce, która zapewnia trąbie powietrznej paliwa – ciepłego powietrza obfitującego w wilgoć. Jeżeli zawarty w chmurze superkomórkowej wir (mezocyklon) złączy się z zawirowaniem na styku mas zstępujących i wstępujących, może dość do powstania dość trwałych (kilkanaście-kilkadziesiąt minut) tornad o znacznej silne.
Wg IMGW, zjawisko "polskiej alei tornad" na Śląsku jest następstwem zwiększającej się aktywności burzowej w regionie tzw. Bramy Morawskiej, a częstsze i silniejsze burze podnoszą ryzyko pojawiania się w tym rejonie gwałtowniejszych trąb powietrznych.
- Siła burz jest zależna od energii dostępnej w powietrzu, a na tą energię składa się temperatura i zawartość pary wodnej. Najbardziej energetyczne masy powietrza napływają do Polski z południa - tłumaczą eksperci IMGW. - Często burze powstają już nad Alpami i „wędrują” na północ oraz wschód wykorzystując naturalne uwarunkowania terenu. Jedną z takich dróg jest Brama Morawska – obniżenie terenu między Karpatami i Sudetami, przez które burzom łatwiej się przedostać.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?