Egzamin ósmoklasisty 2021 w terminie dodatkowym. Na Pomorzu przystąpi do niego niemal 200 osób. Pierwszy egzamin w środę, 16.06.2021

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Grzegorz Dembinski
Udostępnij:
W środę, 16 czerwca 2021 rozpoczyna się dodatkowy egzamin ósmoklasisty. Będą pisać go ci uczniowie, którzy z różnych przyczyn, np. zdrowotnych nie mogli podejść do głównego egzaminu w maju. Ile osób przystąpi do niego w naszym regionie? I gdzie będzie się on odbywać?

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – musi do niego przystąpić każdy uczeń kończący szkołę podstawową. Choć nie jest określony minimalny wynik, jaki trzeba uzyskać – tak więc nie można go nie zdać. W tym roku ósmoklasiści z egzaminem zmagali się od 25 do 27 maja. Pierwszego dnia rozwiązywali arkusz z j. polskiego, drugiego – z matematyki, a trzeciego – z j. obcego. Co jednak, jeśli z przyczyn losowych, np. choroby, ktoś nie mógł przyjść wtedy na egzamin? Przystępuje do niego w terminie dodatkowym, który rozpoczyna się w środę 16 czerwca 2021, i podobnie jak w przypadku egzaminu w terminie głównym, potrwa trzy dni.

Dodatkowy egzamin ósmoklasisty na Pomorzu

W województwie pomorskim przystąpienie do dodatkowego egzaminu na koniec podstawówki zadeklarowało 195 osób.

- Ósmoklasiści zdają egzamin w swoich macierzystych szkołach. Wyniki tego egzaminu poznamy razem z wynikami egzaminów z maja. Ogłoszenie wyników odbędzie się 2 lipca – mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

A co się stanie, jeśli ktoś nie przyjdzie także na termin dodatkowy? - Niemożność przyjścia na pierwszy i na drugi termin musi być udokumentowana. Dyrektor szkoły wnioskuje do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o zwolnienie ucznia z egzaminu. Dyrektor Okręgowej Komisji rozpatrując dokumentację, podejmuje decyzję o tym, czy zwolnić ucznia z egzaminu – tłumaczy szefowa gdańskiej OKE.

Konsekwencje dla tych, którzy nie pojawią się na drugim terminie bez żadnej konkretnej przyczyny będą bardzo dotkliwe – tacy uczniowie niestety nie ukończą szkoły.

Co na egzaminach?

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (czyli takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (takie, w których uczeń sam formułuje odpowiedź). ‎Na początek czeka uczniów egzamin z języka polskiego. Jakie rady ma dla nich polonistka?

- Uczniowie, pisząc egzamin, powinni pamiętać przede wszystkim o uważnym czytaniu poleceń. Z powodu pośpiechu i braku odpowiedniej koncentracji na treści zadania bardzo łatwo jest popełnić błąd - nawet, jeśli zagadnienie jest nam dobrze znane – mówi Irmina Żarska, nauczycielka j. polskiego z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. T. Halika w Redzie.

Nauczycielka dodaje,że warto zwrócić również uwagę na to, by w pytaniach otwartych i wypracowaniu pokazać swoją znajomość tekstów: wymieniać konkretne informacje (imiona bohaterów, wydarzenia), unikać wspominania o tych, które nie do końca pamiętamy i które możemy przywołać w błędnej formie.

Zarówno polecenia, jak i odpowiedzi warto przeczytać kilka razy, by upewnić się, czy na pewno napisaliśmy wszystko, czego od nas wymagano, zgodnie z poziomem swojej wiedzy. A - przede wszystkim (choć to łatwo powiedzieć) - starać się zmniejszyć poziom stresu, który w takiej sytuacji potrafi nie być dobrym doradcą. Pamiętajcie, że to ważny egzamin, ale na nim nie kończy się świat. Jego wynik nie określa Waszej wartości - podkreśla.

Dodatkowy termin matury

Z dodatkowego terminu egzaminów mogli skorzystać także maturzyści. Matura 2021 w terminie dodatkowym odbywa się od 1 do 16 czerwca 2021. Jako pierwsze miały miejsce egzaminy z j. polskiego i matematyki. Maturalny maraton zakończy egzamin z historii. Udział w maturze w terminie dodatkowym w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim – czyli całym terenie objętym działalnością OKE Gdańsk - zadeklarowało ponad 300 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie