
Parasol z szelkami, aluminiowa kabina sanitarna jako dodatek do domku letniskowego czy wreszcie zestaw kuleczek "Alien - świecący brzuszek" to tylko niektóre ze studenckich pomysłów na produkty, zgłoszonych do konkursu Karole 2009. Jego 16. edycja została rozstrzygnięta w ubiegłą środę.
Budzik dzwoni, sennie otwierasz oczy. Powoli staczasz się z łóżka. Nagle przeszywa cię fala gorąca - zaspałeś! Ważny egzamin w plecy! Tragedia! Czy aby na pewno?
Jarosław Chęć rozmawia z Maciejem Godlewskim, studentem II roku politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, odznaczonym przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego medalem za "Ofiarność i odwagę" w podziękowaniu za bohaterski wyczyn uratowania 2-letniej dziewczynki z parapetu 11 piętra
Od trzech miesięcy na Uniwersytecie Gdańskim poprzez Europejskie Forum Studentów AEGEE Gdańsk tworzony jest Serwis Europejski, którego główną ideą jest poszerzanie wiedzy o Europie.
Dziw bierze, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł napisania poradnika "101 sposobów spędzenia wakacji". Znalazłyby się tam opisy ludzi, którzy na wolny okres zarezerwowali sobie miejsca w klasztorach zakonnych lub pogrążyli się w świecie "Warcafta" i nie wyjdą z niego, póki nie wybiją wszystkich potworów. Tysiące pomysłów na to, jak nie zmarnować lub zmarnować...
Powoli dobiegają końca trójmiejskie juwenalia. Medykalia, Awfalia, Psychonalia, Technikalia i Neptunalia: do tej pory pod takimi nazwami bawili się trójmiejscy żacy na kampusach swoich macierzystych uczelni.
Drużyna SIFE Uniwersytetu Gdańskiego po raz ósmy z rzędu zdobyła mistrzostwo Polski w międzynarodowym konkursie SIFE - Studenci dla Przedsiębiorczości. Tym samym studenci UG otrzymali prawo do reprezentowania Polski w finałach światowych SIFE World Cup w październiku 2009 r. w Berlinie.
Maj dla studentów Pomorza to okres żniw. W tym biowiem miesiącu Stowarzyszenie Czerwonej Róży wręcza doroczne nagrody dla najlepszego studenta, najlepszego koła naukowego, a także najlepszego dziennikarza "Dziennika Akademickiego" i (Peleryna) i dziennikarskiego debiutanta (Pióro).
Największym wynalazkiem w dziejach ludzkości jest podobno koło. Trudno stwierdzić, w jaki sposób przyczyniło się ono do rozwoju rzeczywistości akademickiej, jednak bez wątpienia olbrzymią w niej rolę odgrywają koła naukowe. Pewnie dlatego także w tej kategorii Stowarzyszenie Czerwonej Róży przyznaje swoją nagrodę.
No to zaczęło się. Tegoroczne juwenalia w Trójmieście zostały zainaugurowane przez przyszłych lekarzy Medykaliami.
W Polsce ściąganie uważane jest za nieodłączny element na wszelkiego rodzaju egzaminach. Starsze pokolenie z nostalgią wspomina ściągi maturalne kaligrafowane tygodniami i chowane w różnych częściach garderoby.
Ucz się, studencie, ucz, bo nauka to potęgi klucz. A czasem kluczyk, i to do zupełnie nowego samochodu. Wystarczy tylko zwyciężyć w mającym wieloletnią tradycję konkursie o nagrodę Czerwonej Róży, organizowanym przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, którego kolejna edycja doczeka się wkrótce rozstrzygnięcia.
Już 12 maja, rusza pomorska odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej "ryzyKOchania", której celem jest promocja odpowiedzialnego stylu życia i podniesienie świadomości studentów na temat zarażenia wirusem HIV.
Ani spaghetti bolognese, ani najstarszy uniwersytet w Europie. Od kilku lat północnowłoska Bolonia kojarzy się nam przede wszystkim ze zreorganizowanym systemem studiów wyższych, którego jednym z głównych założeń jest trójstopniowość. Obok licencjackich studiów I stopnia oraz uzupełniających magisterskich, system boloński przewiduje też III - doktorancki szczebel edukacji akademickiej.
Hanna Makurat, studentka slawistyki, filologii rosyjskiej i filozofii na Uniwersytecie Gdańskim, została zwycięzcą konkursu Studencki Nobel 2009 w regionie pomorskim.
W związku z takimi wydarzeniami, jak niedawne trzęsienie ziemi w L'Aquili (gdzie znajdowało się czterech studentów Politechniki Gdańskiej) czy obecnej epidemii świńskiej grypy w Meksyku (jest tam co najmniej jedna gdańszczanka, studiująca na poznańskiej ASP), nie sposób nie zadać sobie pytania o bezpieczeństwo naszych studentów, wyjeżdżających w ramach studenckiej wymiany w nie zawsze...
Przyszłość w Twoich Rękach to nazwa projektu realizowanego przez członków drużyny SIFE (Studenci dla Przedsiębiorczości) z Koła Naukowego Strateg na Uniwersytecie Gdańskim. Już trzeci rok 13 studentów zaangażowanych w projekt prowadzi szkolenia dla więźniów, mające na celu ich aktywizację i przygotowanie do życia na wolności.