Morze Bałtyckie jest morzem płytkim, śródlądowym i prawie zamkniętym, w którym całkowita wymiana wód zajmuje aż 30 lat. Z tych powodów jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wszystkie nieoczyszczone ścieki, które spływają do Bałtyku z dziewięciu krajów leżących w jego zlewni zostają w nim na lata.
Zanieczyszczenie to jednak nie jedyny problem Morza Bałtyckiego. Ze względu na jego położenie i rosnącą presję ze strony człowieka staje się ono coraz bardziej zatłoczone Ten wzrost z kolei prowadzi do rosnącej rywalizacji o zasoby i przestrzeń morską, o którą walczą wszystkie sektory: rybołówstwo, transport morski, turystyka i rekreacja, energetyka wiatrowa, gazociągi i wydobycie surowców.
- Znalezienie równowagi pomiędzy potrzebami natury gospodarczej, społecznej i środowiskowej jest wyzwaniem dla rządów państw regionu Morza Bałtyckiego - mówi Anna Marzec z WWF Polska. - W tym celu podjęto próby wprowadzenia zintegrowanej polityki morskiej na szczeblach krajowym, regionalnym i unijnym. Pomimo wdrażania Dyrektywy w sprawie Strategii Morskiej UE, która jest trzonem Zintegrowanej Polityki Morskiej w zakresie ochrony środowiska, a także postanowień Konwencji Helsińskiej (HELCOM), Morze Bałtyckie jest nadal jednym z najbardziej zagrożonych ekosystemów morskich na świecie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?