Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień AZS. "91% pacjentów z AZS czuje się zakłopotanych z powodu wyglądu skóry"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Kampania Zrozumieć AZS
W poniedziałek, 14 września, obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. To czas, w którym warto zwrócić uwagę i postarać się zrozumieć pacjentów borykających się z tym uciążliwym schorzeniem. Mówi się, że problem jest rozpoznawalny u nawet 15 proc. dzieci.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która objawia się uciążliwą reakcją alergiczną. Niestety z racji długotrwałych uciążliwości związanych ze świądem i suchością skóry, choroba znacznie wpływa na codzienny komfort pacjentów, a także wpływa na relacje z otoczeniem.

- AZS odciska ogromne piętno na życiu pacjenta, wpływa na jego psychikę, relacje społeczne, aktywność zawodową. Z powodu ograniczeń wywołanych przez chorobę pacjenci niejednokrotnie tracą pracę, mają problemy ze znalezieniem nowej. Wpadają w problemy finansowe. Tracą sens życia - podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Przewlekłość, a przede wszystkim uciążliwość objawów, wpływa na obniżone samopoczucie chorych i pojawienie się myśli depresyjnych. Pacjenci bardzo często nie mogą liczyć na wsparcie ze swojego najbliższego otoczenia. Niestety badania pokazują, że chorzy na AZS częściej borykają się z myślami samobójczymi, co również wiąże się ze zwiększonym ryzykiem podjęcia prób odebrania sobie życia.

- Badania przeprowadzone w ramach kampanii Zrozumieć AZS pokazały, że aż 93,5% chorych deklaruje pogorszenie jakości życia w wyniku AZS - informuje - mówi Damara Samselska, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS. - A jakość życia dla pacjentów jest często ważniejszym aspektem niż samo przeżycie. Gdy deklarowana jakość życia istotnie spada to pacjent wolałby umrzeć niż dalej żyć w danym stanie chorobowym. Ci pacjenci potrzebują wsparcia i skutecznej innowacyjnej terapii, która pozwoli im normalnie żyć. Codziennie otrzymujemy wiele sygnałów od osób z AZS, część z nich dotyczy braku dostępu do wsparcia psychologicznego.

Dlatego Fundacja AMICUS zapowiada również inaugurację programu wsparcia psychologicznego. Projekt zakłada zarówno wsparcie merytoryczne dla psychologów, jak i oczywiście pomoc dla pacjentów, która będzie miała charakter zdalny i bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki