Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Tumbo, czyli Dzień Solidarności z Dziećmi w Żałobie 21 listopada [ZDJĘCIA]

Dorota Abramowicz
Teresa Marczewska, wolontariuszka Hospicjum Dutkiewicza, czyta bajkę
Teresa Marczewska, wolontariuszka Hospicjum Dutkiewicza, czyta bajkę materiały prasowe
Prawie sto gdańskich szkół (w większości podstawowych) oraz przedszkoli zadeklarowało uczestnictwo w Dniu Tumbo, czyli Dniu Solidarności z Dziećmi w Żałobie, obchodzonym po raz pierwszy w Polsce 21 listopada.

Symbolem programu jest pomarańczowy słonik Tumbo z trąbą wzniesioną optymistycznie do góry. W poniedziałek w szkołach przeprowadzone zostały zajęcia, mówiące o procesie żałoby i pokazujące, jak wspierać rówieśników, którzy stracili bliskich. Podczas festynów, wystaw, prelekcji zorganizowane zostały kwesty na rzecz dzieci osieroconych.

Tego samego dnia w Galerii Sztuk Różnych Kosycarz M. Beneda przy ul. Ogarnej 101 w Gdańsku zaprezentowano książkę Magdy Małkowskiej i Magdy Benedy pt. „Czary mamy”. Książeczka ta zainicjuje serię terapeutycznych opowiadań dla dzieci, przygotowywanych pod wspólną nazwą „Bajka Plasterek”.

Dzień Tumbo, czyli Dzień Solidarności z Dziećmi w Żałobie 21 listopada [ZDJĘCIA]
materiały prasowe

Fundacja Hospicyjna poprzez Fundusz Dzieci Osieroconych (funduszdzieci.pl) od dziesięciu lat wspiera podopiecznych, pomagając w problemach edukacyjnych i w rozwijaniu ich uzdolnień. Kompletuje wyprawki szkolne, dofinansowuje wyjazdy wakacyjne, obozy językowe, sportowe, prezenty z okazji świąt czy Dnia Dziecka. Oprócz pomocy socjalnej organizowane jest również wsparcie psychologiczne dzieci poprzez program „Tumbo Pomaga”.

Czy „Czary mamy” może przeczytać każde dziecko?

- Teoretycznie tak, ale bajka terapeutyczna przeznaczona jest dla dziecka borykającego się z jakimś problemem, ma mu pomóc z niego wyjść. Moja książeczka skierowana jest do dzieci w wieku 4-9 lat, którym umarła mama. Powinna być czytana w obecności dorosłego, najlepiej w ogóle przez niego czytana - opowiada Magda Małkowska, autorka „Czarów mamy”. - Dorosły powinien być jak najszybciej gotowy, by tę bajkę z dzieckiem przegadać. Nieprzypadkowo do naszej książeczki dołączona jest wkładka, w której Agnieszka Paczkowska, psycholog i koordynatorka programu „Tumbo Pomaga”, tłumaczy dorosłym, jak czytać bajkę plasterek. Podany jest tam też odnośnik do strony www.tumbopomaga.pl, gdzie zamieszczone są szczegółowe wskazówki, jak wykorzystać bajkę do wsparcia osieroconego dziecka, jak z nim rozmawiać po lekturze tej książki. Zależy nam nie tylko na tym, by budzić u czytelników wzruszenie, ale przede wszystkim na tym, by stała się ona prawdziwym plastrem dla poranionego dziecka.

Całą rozmowę znajdziesz w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki