Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień św. Patryka w 2020 roku. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta? Z jakimi zwyczajami wiąże się dzień św. Patryka?

Sandra Janikowska
Jak co roku w marcu wypada jedno z najważniejszych irlandzkich świąt religijno-narodowych, które dużą popularność zyskało na niemal całym świecie - w tym także w Polsce. Dlatego już w drugiej połowie marca będziemy mogli popijać zielone trunki i kołysać się w rytm irlandzkiej muzyki. Którego marca obchodzi się Dzień Św. Patryka? Kim był św. Patryk? Jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem? Sprawdź u nas!
Jak co roku w marcu wypada jedno z najważniejszych irlandzkich świąt religijno-narodowych, które dużą popularność zyskało na niemal całym świecie - w tym także w Polsce. Dlatego już w drugiej połowie marca będziemy mogli popijać zielone trunki i kołysać się w rytm irlandzkiej muzyki. Którego marca obchodzi się Dzień Św. Patryka? Kim był św. Patryk? Jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem? Sprawdź u nas! Unsplash
Jak co roku w marcu wypada jedno z najważniejszych irlandzkich świąt religijno-narodowych, które dużą popularność zyskało na niemal całym świecie - w tym także w Polsce. Dlatego już w drugiej połowie marca będziemy mogli popijać zielone trunki i kołysać się w rytm irlandzkiej muzyki. Którego marca obchodzi się Dzień Św. Patryka? Kim był św. Patryk? Jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem? Sprawdź u nas!

Dzień Św. Patryka. Kiedy wypada w 2020 roku?

Dzień Św. Patryka to święto, które co roku na całym świecie wypada w tym samym terminie, mianowicie: 17 marca.

W 2020 roku Dzień Św. Patryka wypada we wtorek.

Interesujący wydaje się fakt mówiący, że data ta nie jest przypadkowa. Z dostępnych informacji wynika, że to właśnie 17 marca zmarł patron Irlandii - święty Patryk.

ZOBACZ TAKŻE: Dzień Świętego Patryka: Co warto wiedzieć o święcie Irlandii [WIDEO]

Kim był św. Patryk?

Święty Patryk był irlandzkim biskupem, który według źródeł, urodził się około 385 roku na terenach obecnej Walii. Wiadomo, że pochodził z rodziny mającej tradycje kapłańskie. Niestety w wieku 16 lat został uprowadzony do Irlandii i wystawiony na sprzedaż. Po kilkuletniej niewoli powrócił na kontynent, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu. Istnieje legenda, która mówi o głosie boskim, który usłyszał Patryk. To rzekomo on zachęcił świętego Patryka do powrotu na ziemie dzisiejszej Irlandii. To właśnie tam założył klasztory i kościoły. Z dostępnych informacji wynika, że postać świętego Patryka jest symbolem budowania struktur kościoła w Irlandii.

Dokładna data śmierci świętego Patryka nie jest znana, jednakże historycy od lat są zdania, że nastąpiła ona 17 marca 461 roku.

Symbole Dnia Św. Patryka

Dzień Św. Patryka świętuje najhuczniej Irlandia, bowiem święto to ma charakter narodowy i religijny. Wiąże się z tym kilka symboli. Pierwszym z nich jest noszenie tego dnia ubrań w kolorze zielonym - narodowym kolorze Irlandii, który nawiązuje do barwnego krajobrazu wyspy. Oprócz zielonych strojów, znakiem charakterstycznym dla tego święta jest trójlistna koniczyna, która jak głoszą legendy została użyta do zilustrowania niewiernym pojęcia Świętej Trójcy.

Gdy mowa o symbolach Dnia Św. Patryka nie należy zapominać o... zwyczaju picia whiskey. Jak głosi tradycja - na każdym Irlandczyku ciąży obowiązek skosztowania szklanki tego trunku, który nazywany jest też "dzbanem Patryka". Co ciekawe, obyczaj ten związany jest z legendą o karczmarce, która niezbyt obficie napełniała szklanki.

Obchody w Polsce

Dzień Św. Patryka to irlandzkie święto religijne i narodowe, jednakże może poszczycić się dużą popularnością na świecie, w tym także w Polsce. Polskie obchody tego święta polegają głównie na spotkaniach i zabawach pubowych. To właśnie tego dnia serwuje się specjał irlandzki - zielone piwo. Co więcej, wszyscy chętnie podrygują do irlandzkich melodii. Coraz powszechniejszy stał się także zwyczaj zakładania zielonych ubrań.

Dzień Św. Patryka obchodzi się w Polsce od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE: 17 marca dzień świętego Patryka. Warto napić się piwa, ale i pomyśleć o Irlandii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki