Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci w Dobrogoszczu

sura
Młodzież i pracownicy Ośrodka Dydaktyczno – Wychowawczego w Gostomiu złożyli roboczą wizytę na cmentarzu ewangelickim w Dobrogoszczu.

W 2011 roku dyrektor projektu pan Piotr Nikiel zwrócił się z prośbą do Wójta Gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego o zgodę na objęcie opieką cmentarza ewangelickiego w Kłobuczynie w zakresie okresowych prac porządkowych. Obiektów tego typu na terenie Gminy Kościerzyna jest 15. W tym roku młodzież niemiecka zagościła na cmentarzu w Dobrogoszczu, który jest jedną z mniejszych nekropolii na naszym terenie. Alokacja obiektu z I połowy XIX wieku, z którego zachowało się kilkanaście nagrobków.

Tak jak w ubiegłych latach uczniowie wraz z opiekunami podjęli prace porządkowe, w efekcie uprzątając opadnięte liście z otaczających cmentarz drzew. Dbanie o estetykę cmentarza to dodatkowy element wychowawczy uczestników projektu AWO – AUSLANDSPROJEKT MANNHEIM, mający na celu nie tylko prace porządkowe, ale również żywą lekcję historii oraz szacunku dla miejsc spoczynku dla minionych pokoleń bez względu na przynależność kulturową.

Po zakończonych pracach porządkowych młodzież zapaliła przywiezione znicze na znak modlitwy i pamięci, bo na całym świecie światło znicza jest wyjątkowym ich symbolem. Warto zaznaczyć zaangażowanie sołtysa Dobrogoszcza, pana Edmunda Dering, który pracą i sprzętem wspierał realizację zadania. Dodatkowym elementem spotkania była wizyta w sali wiejskiej, gdzie przy ciepłej herbacie nastąpiła krótka wymiana zdań na zagadnienia związane z historią naszych przepięknych miejscowości, ale również dziejowych zawirowań.

Arbeiterwohlfart (AWO) należy do pozarządowych organizacji opieki społecznej i ma swoje oddziały na terenie całych Niemiec. AWO Mannheim – Auslandsprojekt jest samodzielną jednostką organizacyjną w ramach powiatowego zarządu AWO Mannheim i zajmuje się wspieraniem urzędów do spraw pomocy dzieciom i młodzieży (Jugendamt). AWO Mannheim – Auslandsprojekt prowadzi od kilkunastu lat specjalny projekt pedagogiczny na terenie województwa pomorskiego. Opiekę honorową nad projektem sprawuje Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku. Celem projektu jest przywrócenie dzieciom i młodzieży z rodzin niepełnych i zaniedbanych straconych norm społecznych i wartości moralnych oraz umożliwienie ukończenia szkoły i zdobycia wykształcenia zawodowego. W miarę upływu lat projekt intensywnie rozwija się i w chwili obecnej swoim zasięgiem obejmuje ok. 70 dzieci i młodzieży z terenu całych Niemiec. Opiekę wychowawczą, dydaktyczną, zawodową i medyczną sprawują wykwalifikowani pracownicy. Wiodącym partnerem strony niemieckiej jest Pan Mariusz Brudniewicz, właściciel Samochodowego Zakładu Usługowo – Handlowego „Auto”, Ośrodka Szkoleniowego M. Brudniewicz w Gościcinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki