Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki Euro 2012 gazu miastu nie zabraknie

Kazimierz Netka
Odbiorcą gazu będzie m.in. gdańska rafineria Grupy Lotos
Odbiorcą gazu będzie m.in. gdańska rafineria Grupy Lotos Archiwum
Gdyby podczas Euro 2012 doszło do awarii gazociągu dostarczającego to paliwo do Gdańska, wystąpiłyby znaczące zakłócenia w funkcjonowaniu wielu obiektów. Jesteśmy bowiem zasilani tylko z jednej strony. Brakuje dodatkowych przyłączy. Zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej wpłyną jednak na poprawę bezpieczeństwa gazowego.

Już w przyszłym roku ruszą dostawy gazu od południowego wschodu, po wybudowaniu gazociągu Kolnik (gm. Pszczółki) - rafineria w Gdańsku. Szybsze zrealizowanie tej inwestycji stało się możliwe dzięki uznaniu jej za ważną dla Euro 2012.

- Przedsięwzięcie pt. "Budowa gazociągu dystrybucyjnego wysokiego ciśnienia relacji Kolnik - Gdańsk wraz z obiektami towarzyszącymi" polega na wybudowaniu gazociągu przez gminy Pszczółki, Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Pruszcz Gdański - informuje Katarzyna Wróblewicz, rzecznik prasowy Pomorskiej Spółki Gazownictwa. - Projekt jest na etapie opracowania dokumentacji projektowo-wykonawczej, a zakończony zostanie w 2011 roku. Zadanie to jest częścią szerszego projektu: "Południowo-wschodnie zasilanie miasta Gdańsk wraz z gazyfikacją Wiślinki i Wyspy Sobieszewskiej", dlatego inwestycja będzie źródłem rozwoju energetyki i gazyfikacji na tym obszarze.

To nie jedyny gazociąg, jaki zasili Trójmiasto. O różnych kierunkach dostaw gazu mówiono podczas posiedzenia Grupy Roboczej ds. Inwestycji Gazowych, działającej w ramach Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Energetycznego (WRBE).

- Opóźnienia w tworzeniu pierścieniowego zapewnienia dostaw gazu, czyli z różnych kierunków, spowodowane zostały trudnościami w pozyskiwaniu gruntów pod rurociągi - ocenia Adam Madejski, przewodniczący Grupy Roboczej WRBE ds. Inwestycji Gazowych, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Budowy mogły w pełni ruszyć dopiero po uchwaleniu przez Sejm specustawy dotyczącej inwestycji związanych z planowaną budową terminalu gazowego w rejonie Świnoujścia. Dzięki temu odbiór ostatniego odcinka gazociągu Włocławek - Gdynia odbędzie się już na przełomie maja i czerwca br.

Jednocześnie trwa budowa kawern w pokładach soli (magazynów, około kilometra pod ziemią) w gminie Kosakowo. Teresa Laskowska, prezes zarządu spółki INVESTGAS, zapewniła, że pierwsze dwie kawerny zostaną oddane do użytku w 2013 roku. Ostatnia - w 2021 roku. Razem: 11 komór o łącznej pojemności 250 mln metrów sześciennych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki