Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN upamiętnił ofiary stanu wojennego. Odsłonięto tablicę oraz złożono kwiaty

Michał Karcz
Michał Karcz
W Gdańsku obchodzono 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
W Gdańsku obchodzono 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Karolina Misztal
13 grudnia to szczególna data na kartach polskiej historii. 41 lat temu wprowadzony został stan wojenny. We wtorek o godzinie 12.00 przed Stocznią Gdańską kwiaty złożył dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

Dokładnie 41 lat temu, w niedzielę 13 grudnia, wprowadzony został w Polsce stan wojenny. W związku z rocznicą wydarzeń z 1981 r., w całej Polsce obchodzone są uroczystości upamiętniające tę datę. W Gdańsku kameralne uroczystości zorganizował dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, doktor Paweł Warot, Wojciech Książek, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Oświaty Solidarność w Gdańsku i Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionalnego NSZZ w Gdańsku.

Gdańsk. Tablica poświęcona bohaterkom Solidarności. 41 rocznica stanu wojennego

O godzinie 11:00 przed bramą aresztu na ulicy Kurkowej w Gdańsku odsłonięta została tablica upamiętniająca kobiety, które były represjonowane w latach 1981-1989 właśnie w tym budynku. IPN tym samym podkreśliło rolę, jaką w tamtych czasach odgrywały bohaterki Solidarności.

W dawnym Rejonowym Areszcie Śledczym więziono ok. 50 kobiet z przyczyn politycznych. Najczęściej były to działaczki opozycyjne aresztowane przez komunistyczny reżim. W celach, w których się znajdowały, panowały uwłaczające warunki. Najstarsze z więźniarek miały ok. 50 lat, zaś najmłodsze nawet 17.

Tablica została przygotowana i ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

41 rocznica stanu wojennego w Gdańsku

Następnie, na Placu Solidarności o godzinie 12.00, złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą cztery osoby zamordowane w czasie stanu wojennego przed Stocznią Gdańską. Podczas uroczystości wspominano moment wprowadzenia stanu wojennego. Przypomniano również, że grudzień to w Gdańsku nie tylko miesiąc, w którym pamiętamy o 13-tym grudnia. Za kilka dni obchodzone będą uroczystości związane z rocznicą tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku.

- Warto pamiętać, że stan wojenny sprawił, że z Polski wyjechało ok. miliona osób. Zdecydowana część z nich została do tego zmuszona. Nie mieliby szans na normalne życie. Są to generacje i pokolenia, które budują dobrobyt państwa. Jest to utracona generacja, która po zakończeniu stanu wojennego i odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie wróciła. - mówił Krzysztof Dośla.

Wprowadzenie stanu wojennego. 41. rocznica w Gdańsku

Tablica upamiętniająca ofiary stanu wojennego została odsłonięta w 2016 roku. Znajduje się w sąsiedztwie innej tablicy, upamiętniającej ofiary Grudnia '70.

Podczas stanu wojennego przed Stocznią Gdańską zostali zamordowani:

  • Antoni Browarczyk,
  • Piotr Sadowski,
  • Wacław Kamiński,
  • Jan Samsonowicz

CZYTAJ TAKŻE: Kalendarium stanu wojennego: od 11 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku

13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny [ARCHIW...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki