Dworce Gdańsk Główny i Gdynia Główna czystsze? PKP obiecują nowe standardy i estetyczny wygląd

Jacek WiercińskiZaktualizowano 
Świderski / Bołt / Polskapresse
PKP SA i PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie podpisały kontrakty na utrzymanie czystości na głównych dworcach. Na liście stacji, gdzie zaczną obowiązywać nowe standardy, znalazły się Gdańsk Główny i Gdynia Główna, szczególnie ten drugi przypadek jest dla pasażerów ważny - mimo estetycznego wyglądu po remoncie narzekają bowiem na mniej estetyczny... fetor na korytarzach.

- Maszyny czyszczące na gdyńskim dworcu, zamiast usuwać nieczystości, po prostu "rozsmarowują" je po całej posadzce.
Zapach, jaki roznosi się wokół, jest na tyle intensywny i nieprzyjemny, że każdego dnia w drodze na SKM-kę wstrzymuję oddech - denerwuje się gdynianin, pan Szczepan, mieszkaniec Śródmieścia, który pracuje w Gdańsku.

Kolejarze przekonują, że powody do jego narzekania znikną przynajmniej na 11 miesięcy - wyłoniona właśnie firma o czystość stacji dbać będzie do końca czerwca 2014 r. Poprawie kondycji dworców służyć mają zapisy, będącej częścią umowy Księgi Standardów Utrzymania Czystości, której przestrzegania od spółek sprzątających na dwóch największych dworcach Trójmiasta wymagać będą spółki Grupy PKP.

Dokument szczegółowo określa sposób utrzymania infrastruktury okołodworcowej: trawa na nasypach przycinana musi być do wysokości 15 cm, a posadzki czeka m.in. mycie "alkalicznym środkiem czyszczącym, wodnym roztworem jonowych związków powierzchniowo czynnych i rozpuszczalników organicznych".

Dworce na Pomorzu - zobacz, jak wyglądają! [ZDJĘCIA]

Wykonawcy prac zobowiązani są także kompleksowo wypełniać "Arkusze oceny czystości obiektu z podziałem na strefy", czyli dwukrotnie - przed szczytem porannym i popołudniowym - szczegółowo opisywać stan czystości poszczególnych elementów dworca, a wszelkie niedociągnięcia korygować w ciągu dwóch godzin.

- Nasze działania znacząco poprawią komfort podróży pasażerów oczekujących na pociąg oraz przyczynią się do pozytywnego wizerunku polskich dworców - przekonuje Jarosław Bator, dyrektor zarządzający do spraw nieruchomości PKP SA.

Kontrakty na sprzątanie 13 kluczowych dworców w kraju, w tym gdańskiego i gdyńskiego, opiewają łącznie na 4 mln zł - to 2 mln zł oszczędności w porównaniu z dotychczasowym kosztem. Wspólny przetarg jest przełomowy, bowiem dotąd konkurs na utrzymanie czystości na dworcach rozpisywał ich właściciel - PKP SA, a osobny - na pozostałe elementy stacji, takie jak perony czy tory kolejowe - PLK.

- Nowy system zdecydowanie uprości nam pracę. Unikniemy sytuacji, kiedy jedna firma czyściła płytki na peronach o godz. 7 rano, a inna schody godzinę później. Za całość prac odpowiadać będzie jeden wykonawca, więc nie będzie wątpliwości, u kogo interweniować, jeśli pojawią się nieprawidłowości - tłumaczy Krzysztof Piekarski, dyrektor PKP Dworce Kolejowe Gdańsk.

Napisz do autora: j.wiercinski@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fghj

A ile płacicie pracownikom czyszczącym Bo to syzyfowa praca walające się papierki zbite butelki to Standarty tuz po sprzątnięcie Uczyc trzeba kultury

Dodaj ogłoszenie