Drugi bastion do odnowy

Jacek SieńskiZaktualizowano 
Do roku 2013 w Twierdzy Wisłoujście odrestaurowane zostaną mury kurtynowe i fosbreje oraz Bastion Furta Wodna
Do roku 2013 w Twierdzy Wisłoujście odrestaurowane zostaną mury kurtynowe i fosbreje oraz Bastion Furta Wodna Materiały promocyjne
Kwotę ponad 4 mln zł, na restaurację Bastionu Furta Wodna Fortu Carre w Twierdzy Wisłoujście, przyznały Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska władze samorządowe województwa pomorskiego. Pieniądze te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, z funduszy Unii Europejskiej.

Wkład własny miasta Gdańska wyniesie natomiast około 1 mln zł. - Dotychczas udało się odrestaurować między innymi Bastion Artyleryjski, jeden z czterech w Forcie Carre - zaznacza Mariusz Lewandowski, dyrektor ds. ekonomicznych MHMG. - Teraz odnowimy Bastion Furta Wodna, drugi od strony Wisły Martwej. Do wykonania będzie umocnienie jego drewniano-kamiennych fundamentów i zabezpieczenie ich gabionami, czyli kamiennymi konstrukcjami scalonymi siatkami metalowymi i konserwacja ceglanych murów. Odnowione będą też kazamaty pod bastionem. Przed przenikaniem do nich wód opadowych chronić je ma specjalna izolacja. Mając fundusze, możemy przystąpić do przygotowywania przetargów na renowację bastionu. Jej ukończenie przewidujemy w roku 2013.

Gdańskie muzeum ogłosiło już przetarg na wykonawcę renowacji murów kurtynowych i fosbrei, umiejscowionych pomiędzy bastionami Fortu Carre. Roboty te, kosztujące niemal 6 mln zł, będą dofinansowane w 85 proc. z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Przetarg będzie rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu. Roboty hydrotechniczne i konserwatorskie powinny zacząć się na przełomie marca i kwietnia, a zakończyć do końca 2010 roku.

Obejmą one wzmocnienie i zabezpieczenie naruszonych, podwodnych (fundamentowych) i nadwodnych, ceglanych fragmentów murów. Kurtynom i fosbrejom południowo-zachodniej i północno-wschodniej, będącym drogami biegnącymi wzdłuż wałów, przywrócony zostanie także historyczny wygląd. Odbudowa twierdzy i przywracanie jej minionej świetności trwa od 2002 roku.

Zrekonstruowano dachy i odnowiono wnętrza w domkach oficerskich i w Domu Komendanta.
Zbudowano most zwodzony nad fosą Szańca Wschodniego. Na nowo uformowano nasypy bastionów oraz wzmocniono mury i sklepienia kazamatów. Wykonano instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Twierdzę będzie można zwiedzać już w tym roku.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie