MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga wojewódzka Prabuty-Kwidzyn uroczyście oddana do użytku 7.07.2020. "Nie była to łatwa inwestycja, ale bardzo potrzebna"

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Droga wojewódzka 521 Prabuty-Kwidzyn została uroczyście oddana do użytku 7.07.2020
Droga wojewódzka 521 Prabuty-Kwidzyn została uroczyście oddana do użytku 7.07.2020
We wtorek, 7 lipca 2020 roku, w Prabutach odbyło się uroczyste przekazanie wyremontowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 521 na trasie Prabuty - Kwidzyn. Inwestycja pochłonęła ponad 50 mln złotych i została zrealizowana w ramach programu "Zaprojektuj i wybuduj". - Nie była to łatwa inwestycja, ale bardzo potrzebna - mówił marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Droga wojewódzka 521 Prabuty-Kwidzyn oddana do użytku

Zakończył się remont drogi wojewódzkiej numer 521 na trasie Prabuty - Kwidzyn. To najważniejsza droga wojewódzka w powiecie kwidzyńskim. Mieszkańcy dojeżdżają nią do pracy, szkół, jest także bardzo ważnym szlakiem przewozu drewna. Dlatego ta inwestycja była tak istotna dla lokalnej społeczności.

- Powstało 19,5 km drogi za około 50 mln złotych. Powstała droga, która uwzględnia wszystkie parametry techniczne, które są obecnie w prawie wymagane. Mam na myśli to, że jest to droga klasy G, że jej nawierzchnia jest przystosowana do sporego ruchu ze wszystkimi elementami bezpieczeństwa, z rondami, z przebudowanymi skrzyżowaniami, z zatokami autobusowymi, z azylami dla pieszych, z podświetlonymi wjazdami do miejscowości. To wszystko chwilę trwało, ale już jesteśmy na końcówce realizacji. Myślę, że ta droga będzie nam służyła przez długie, długie lata - mówił Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak dalej podkreślał, to jedyna inwestycja, która została zrealizowana od początku do końca ze środków Unii Europejskiej w systemie "Zaprojketuj i wybuduj".

- Stało się tak dlatego, że bardzo nam na tej drodze zależało. Zależało marszałkowi i wszyscy wiedzieliśmy, że jest to bardzo ważny ciąg komunikacyjny, który tak naprawdę otwiera Prabuty w kierunku autostrady. Z tego całego okresu budowy najdłużej trwało, projektowanie, ale też zmiany, które z burmistrzem Kwidzyna zostały uzgodnione i zrealizowane, a mianowicie zmiana formy skrzyżowania na ul. Machutty. Jestem bardzo wdzięczny wykonawcy PBD Starogard Gdański za współpracę, za to, że mimo trudności, wywiązali się z zadania - dodał Grzegorz Stachowiak.

Głos zabrał również marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, który również podkreślał, że ta inwestycja była niezwykle trudna, ale bardzo ważna.

- Przemawiam do samorządowców, którzy od lat zabiegali o modernizację dróg na terenie powiatu kwidzyńskiego. Myślę, że z tej inwestycji jest zadowolony Leszek Czarnobaj, który o nią zabiegał, a także Jerzy Kozdroń, który również starał się o to, żeby ta droga była zrealizowana, oczywiście nie można zapomnieć o lokalnych władzach Prabut i Kwidzyna - mówił Mieczysław Struk.

Jak dalej dodał, w trakcie realizacji przebudowy odcinka drogi wojewódzkiej numer 521 na trasie Prabuty-Kwidzyn, wystąpiło wiele trudności.

- Cieszę się, że dyrektor Grzegorz Stachowiak poradził sobie w tym trudnym czasie realizacji inwestycji, w którym wystąpiły wzrastające koszty, zerwane przetargi, ucieczka części wykonawców, i jednak udało się doprowadzić tę przebudowę do końca - dodał marszałek.

Ważnym aspektem w realizacji tej przebudowy, co podkreślił Mieczysław Struk, było finansowanie ze środków unijnych.

- Warto powiedzieć, że znaczące środki europejskie zostały tutaj wydane, więc to nie jest wcale tak, że Unia Europejska jest jakąś wyimaginowaną wspólnotą, że to są jakieś wyimaginowane pieniądze. Nie, to jest realna rzeczywistość, wydajemy tutaj konkretne środki finansowe - powiedział marszałek.

Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego, sztumskiego, czy sąsiadującego województwa, mogą korzystać z tych środków, dzięki podatnikom europejskim i dzięki temu, że jesteśmy członkami tej wielkiej wspólnoty europejskiej. Myślę, że taki przekaz jest niezwykle ważny, bo pojawiają się jakiekolwiek głosy kontestujące naszą obecność w Unii Europejskiej, to ta inwestycja im całkowicie zaprzecza - podsumował Mieczysław Struk.

CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Droga wojewódzka 521 Prabuty-Kwidzyn została uroczyście oddana do użytku 7.07.2020

Droga wojewódzka Prabuty-Kwidzyn uroczyście oddana do użytku...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki