Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczne sceny w Gdańsku! Chora na padaczkę straciła przytomność na klatce schodowej. Odnaleźli ją strażnicy miejscy

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Chora na padaczkę straciła przytomność na klatce schodowej. Odnaleźli ją strażnicy miejscy
Chora na padaczkę straciła przytomność na klatce schodowej. Odnaleźli ją strażnicy miejscy zdjęcie ilustracyjne
Straż miejska uratowała chorą na epilepsję. Kobieta przewróciła się i uderzyła głową o chodnik w wyniku padaczki. Sytuacja była bardzo poważna, a życie kobiety zagrożone. Na szczęście w pobliżu znajdował się patrol strażników miejskich, którzy zauważyli incydent i pomogli poszkodowanej, by następnie wezwać pogotowie ratunkowe.

Straż miejska pomogła chorej na padaczce w Gdańsku

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę, 11 czerwca. Patrol strażników z referatu II jechał ulicą Walejdoty około godziny 15:40. Wówczas funkcjonariusze zauważyli przy jednej z kamienic leżącą na chodniku kobietę. Bezzwłocznie podjechali na miejsce zdarzenia, aby sprawdzić dokładnie, co się stało z poszkodowaną.

ZOBACZ TAKŻE: Policjanci z Chojnic na motocyklach, jak piraci drogowi? Tak uważa Zbigniew Stonoga. Opublikował w sieci nagranie

Jak się miało okazać, 40-letnia kobieta dostała ataku padaczki podczas wchodzenia na klatkę schodową. W trakcie upadku doszło do zranienia w głowę i utraty przytomności. Na szczęście strażnicy miejscy przyjechali w porę i udzielili poszkodowanej pomocy przedmedycznej. Następnie wezwali pogotowie ratunkowe, a ratownicy po przybyciu na miejsce zadecydowali o zabraniu poszkodowanej do szpitala.

Co robić, jeśli jesteśmy świadkami ataku epilepsji?

Na padaczkę choruje przeszło 50 mln osób na całym świecie, a w naszym kraju jest ich około 400 tysięcy. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które miały przypadki zachorowania w rodzinie, przeszły uraz głowy, mają choroby naczyniowe mózgu, są po udarze, przeżyły zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych albo nadużywają alkoholu. Napadom towarzyszą drgawki, ale mogą też występować objawy związane z zaburzeniem zmysłów oraz sfery psychiatrycznej, autonomicznej i ruchowej.

ZOBACZ TAKŻE: Bezpieczne lato w Sopocie? Na ulicach miast pojawi się więcej policjantów

Jeśli jesteśmy świadkami ataku epilepsji najważniejsze jest to, aby zachować spokój. Należy usunąć niebezpieczne przedmioty z otoczenia i nie powstrzymywać ataku. Ważne jest, aby nie wkładać nic do ust pacjenta i ułożyć go w pozycji bocznej, żeby zapewnić drożność dróg oddechowych. Karetkę pogotowia należy wezwać, jeśli to pierwszy napad padaczkowy tej osoby, drgawki przedłużają się powyżej 5 minut, napady padaczkowe następują po sobie, a pacjent nie odzyskuje przytomności, atak ma kobieta w ciąży lub osoba z cukrzycą lub dojdzie do urazu w czasie ataku epilepsji.

Dziennik Bałtycki TV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki