Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2021. Zmiany we wnioskach, ARiMR dostanie więcej danych o uprawach [2.03.2021]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W marcu rozpocznie się coroczny nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie.
W marcu rozpocznie się coroczny nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Agata Wodzień-Nowak
Zbliża się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2021 rok. Tymczasem ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt rozporządzenia, który miałby wprowadzić zmiany w składanych o płatności wnioskach. ARiMR miałaby podczas naboru uzyskać informacje o poszczególnych uprawach prowadzonych we wszystkich gospodarstwach rolnych. To ma ułatwić nabory z PROW, m.in. dla młodych rolników, modernizację i restrukturyzację.

W 2020 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło 1,3 mln producentów rolnych. Rolnicy korzystający z dopłat bezpośrednich, którzy dotychczas nie byli objęci obowiązkiem deklarowania upraw to ok. 1,1 mln wnioskujących. Przekazany do opiniowania projekt rozporządzenia ma to zmienić już od najbliższego naboru, który rozpocznie się 15 marca 2021 roku.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 ze zmianami

Projekt przewiduje 2 zmiany dotyczące wnioskowania o płatności bezpośrednie:

  1. rozszerzenie zakresu danych podawanych we wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego o informacje na temat poszczególnych upraw prowadzonych przez wnioskodawców;
  2. rezygnacja z udostępniania rolnikom ubiegającym się po raz pierwszy o przyznanie płatności bezpośrednich materiałów graficznych wskazujących położenie gruntów rolnych.

To też może Cię zainteresować

Potrzebę pierwszej ze zmian resort argumentuje tym, że brak danych o poszczególnych uprawach prowadzonych we wszystkich gospodarstwach rolnych utrudnia prowadzenie procesu przyznawania wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działań:

  • 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych (obszary A–D),
  • 6.1 Premie dla młodych rolników
  • 6.3 Restrukturyzacja małych gospodarstw.

Zobacz wideo: Stawki dopłat bezpośrednich za 2020 rok. Czytaj dalej pod filmem

Jeśli zmiany zostaną przyjęte, to ARiMR nie będzie już udostępniała rolnikom ubiegającym się po raz pierwszy o przyznanie płatności bezpośrednich drukowanych materiałów graficznych, wskazujących położenie gruntów rolnych. To powoduje niepotrzebne obciążenie ARiMR i generuje zbędne koszty, tłumaczy resort w uzasadnieniu projektu.

Wniosek o dopłaty z ARiMR - do kiedy w 2021 roku?

Standardowy termin składania wniosków o płatności bezpośrednie to każdego roku 15 marca - 15 maja. Bywa jednak przedłużany, np. w poprzednim okresie ze względu na pandemię, wówczas ARiMR prowadziła nabór o miesiąc dłużej. Wniosek o przyznanie dopłat może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków. Wówczas jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich są składane niemal wyłącznie w formie elektronicznej. Mapki są dostępne w elektronicznym formularzu wniosku wypełnianym po zalogowaniu się do systemu teleinformatycznego ARiMR (aplikacja eWniosekPlus).

Rolnicy ubiegający się po raz pierwszy o przyznanie płatności bezpośrednich ok. 40 tys. w tym rolnicy składający wnioski papierowe ok. 419 (dane na podstawie średniej arytmetycznej dla wniosków z lat 2018- 2020).

Do czego ARiMR potrzebuje danych o uprawach, na które rolnik chce dostać dopłaty?

W formach wsparcia, jakimi są modernizacja gospodarstw rolnych, premie dla młodych rolników oraz restrukturyzacja małych gospodarstw jednym z warunków przyznania pomocy jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa.

Przy ustalaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa bierze się pod uwagę – w przypadku produkcji roślinnej – uprawy w plonie głównym w roku, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy. Dotychczas informacje dotyczące poszczególnych upraw pozyskiwane były jedynie od rolników objętych obowiązkiem dywersyfikacji upraw, czyli tych posiadających co najmniej 10 ha gruntów ornych.

Realizacja PROW ma być łatwiejsza, kiedy dane o poszczególnych uprawach ARiMR będzie miała ze wszystkich gospodarstw. Autorzy projektu zmian uważają, że dzięki temu o ok. 90% zmniejszą się kontrole w zakresie wielkości ekonomicznej gospodarstwa (plan na 2021 dotyczy blisko 11 tys. kontroli), przeprowadzanych na potrzeby wymienionych działań PROW.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku działania 6.1 i 6.3 – weryfikacja wielkości ekonomicznej następuje też w okresie docelowym (zobowiązania do podwyższenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa).

Korzyścią ma być również możliwość zorganizowania naborów na działania PROW 2014–2020 również w drugim półroczu. "Obecnie ze względu na konieczność kontroli na miejscu, muszą odbywać się one równolegle z naborami w ramach płatności obszarowych".

Kolejne zalety podawania upraw we wnioskach o dopłaty bezpośrednie już od 2021 roku, jakie wymieniają autorzy projektu:

  • Równomierne rozłożenie w czasie naborów wniosków, będzie skutkowało równomiernym rozłożeniem pracy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), co przyspieszy realizację wypłat pomocy z PROW 2014–2020.
  • Projektowana zmiana w zakresie deklarowania upraw przyczyni się także do poprawy dostępności usług doradztwa rolniczego.
  • Obecnie, w drugim kwartale danego roku, większość czasu doradcy poświęcają na wsparcie rolników przy wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, przez co rolnicy ubiegający się o ww. działania PROW nie otrzymują oczekiwanego wsparcia.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dopłaty bezpośrednie 2021. Zmiany we wnioskach, ARiMR dostanie więcej danych o uprawach [2.03.2021] - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki