Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dominik Bukowski kuratorem festiwalu Dni Muzyki Nowej

Tomasz Rozwadowski
Tomasz Bołt
Gdański festiwal Dni Muzyki Nowej w tym roku odbędzie się w dwóch odsłonach. Zimowa część potrwa od 16 do 19 stycznia, natomiast wiosenna od 11 do 13 kwietnia. Wokół imprezy, choć ma ona zaledwie kilkuletnią historię, skupiło się już środowisko słuchaczy i muzyków, nie tylko związanych z Akademią Muzyczną w Gdańsku.

Edycja zimowa będzie miała swojego kuratora, znaczącą postać trójmiejskiego życia muzycznego.

Wybór wibrafonisty

Kuratorów festiwali muzycznych dzieli się na takich, którzy na swoich festiwalach nie grają (do tej szkoły należy m.in. Adam Pierończyk, układający program Sopot Jazzu), oraz na grających. W przypadku zimowego segmentu Dni Muzyki Nowej będzie to wibrafonista Dominik Bukowski, od kilkunastu lat jeden z czołowych trójmiejskich jazzmanów.

W wywiadach wielokrotnie podkreślał, że jazz jest dla niego tylko fragmentem większej całości i sam nie myśli o sobie jako o muzyku jazzowym, tylko raczej jako o wykonującym jazz. Za słowami poszła praktyka - najpierw poszukiwania formy na przecięciu jazzu i elektroniki, nieco później zainteresowanie współczesną muzyką poważną. Drugą z wymienionych ścieżek reprezentuje perkusyjno-elektroniczny duet z Katarzyną Kadłubowską, która zresztą na DMN wystąpi w innym duecie, z kompozytorem i artystą multimedialnym Remym Canedo, jako Kalaschnikov Feat. Reactive Ensemble. Bukowski zagra ze słynnym norweskim Cikada Quartet, a w programie występu znajdzie się m.in. prawykonanie nowej kompozycji Leszka Możdżera, napisanej specjalnie na tę okazję.

Młoda orkiestra i gwiazdy

Dużym wydarzeniem festiwalu będzie debiut estradowy Sinfonietty Pomerania, którą kieruje Tadeusz Dixa, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Skład tej orkiestry kameralnej tworzą znakomici instrumentaliści. W roli solistów często zdobywali laury w prestiżowych konkursach. Młody zespół wykona, w większości prapremierowo lub premierowo, utwory współczesnych polskich kompozytorów. Możemy być w ten sposób świadkami rodzenia się poważnego zjawiska w nie tylko lokalnym życiu muzycznym.
Szerzej powiedzieliśmy o występach trójmiejskich muzyków, ponieważ koncerty gwiazd sprzedają się samoczynnie (albo prawie samoczynnie). Międzynarodową reprezentację na DMN będą tworzyć, oprócz wspomnianego Cikada Quartet, Field Rotation, czyli kompozytor i muzyk elektroniczny Christoph Berg, brytyjsko-francuski duet Piano Interrupted (Tom Hodge i Franz Kirmann) oraz znakomity fiński akordeonista Kimmo Pohjonen.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki