MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze płatna praca dla seniorów. W tych zawodach emeryci i renciści mogą zarobić najwięcej

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Według wstępnych prognoz w marcu 2024 roku świadczenia emerytalne wzrosną o co najmniej 12,3 procent.
Według wstępnych prognoz w marcu 2024 roku świadczenia emerytalne wzrosną o co najmniej 12,3 procent. 123RF
Jak wynika z danych GUS, w Polsce emerytury pobiera ponad 6 mln osób. Jak się okazuje, pracy dla emerytów i rencistów nie brakuje – coraz więcej pracodawców rozważa zatrudnienie starszych pracowników. Sprawdź, w jakich zawodach można znaleźć zatrudnienie oraz na jakie stawki liczyć mogą seniorzy.

Spis treści

Ilu emerytów w Polsce dorabia? Co mówią dane GUS?

Z danych ZUS wynika, że od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 588,44 zł brutto. Natomiast średnia wartość świadczenia wypłaconego przez ZUS w pierwszej połowie 2023 roku to 3 301,87 zł. Z kolei z raportu PolSenior, opublikowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny na początku tego roku wynika, że blisko 19 proc. ankietowanych zadeklarowało dochody w przedziale 1251-1500 zł, blisko 13 proc. w przedziale 1501-1750 zł, a blisko 15 proc. pomiędzy 1751 a 2 tys. zł. Tylko 14 proc. ankietowanych twierdziło, że ich dochód plasuje się w przedziale 2001-2,5 tys. zł. Co ciekawe seniorów, którzy mają dochód w kwocie 3,5 tys. zł (lub więcej) jest tylko 3,9 proc.

Sprawdź w naszej galerii oferty pracy dal seniorów.

Jak wyjaśniał Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, rzeczywiste potrzeby osób starszych mogą być różne od deklarowanych. Emeryci często z konieczności redukują swoje potrzeby do minimum, koncentrując się tylko na tych najważniejszych, priorytetowych.

– Co dziesiąty emeryt biorący udział w najnowszym badaniu PolSenior twierdzi, że obecne dochody nie pozwalają mu na jakiekolwiek większe lub nieplanowane wydatki. Sądzę że w rzeczywistości ten wskaźnik może być znacznie większy – wyjaśniał.

Wśród osób będących w wieku emerytalnym zatrudnienie ma 758 tys. osób – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że mniej więcej co dziesiąty (12,5 proc.) emeryt dorabia do emerytury. Wśród pracujących emerytów na koniec ubiegłego roku przeważały kobiety i stanowiły 57,5 proc. spośród zatrudnionych seniorów. Ponad 94 proc. to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 66,9 roku. Dla mężczyzn było to 68,3 roku, dla kobiet – 65,8 roku.

W gronie zatrudnionych emerytów największą grupą stanowiłyosoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 38,8 proc. ogółu tej zbiorowości. Osoby prowadzące działalność to 30,4 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenie – 26,0 proc

Dla części z nich podjęcie pracy to sposób na spędzanie czasu, zabicie nudy, bądź regularne znajdowanie się wśród ludzi. Część nie ma jednak wyjścia, bo emerytury są niskie, a w przypadku nawet 350 tys. osób można mówić o emeryturach groszowych – alarmują eksperci Personnel Service.

– Aktualna sytuacja gospodarcza jest wyzwaniem dla emerytów. Drożeje wszystko, czyli żywność, energia, gaz, co może być motywacją do szukania dodatkowego zajęcia, ale to nie jedyny argument. Pamiętajmy, że trendy demograficzne są nieubłagane – tłumaczył Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service SA. – Z prognoz GUS wynika, że liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w naszym kraju w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski – dodawał.

Inglot już na początku tego roku podkreślał, że „jako pracownicy mamy świadomość tych wyzwań". – Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że połowa z nas zdaje sobie sprawę, że będzie pracować dłużej, niż zakładają to obecne przepisy emerytalne. Podstawowym argumentem za wydłużeniem swojej obecności na rynku pracy jest znacznie wyższa emerytura, ale też dostosowanie charakteru zajęcia do kondycji fizycznej potencjalnego emeryta – wyjaśnia.

Rynek pracy otwarty na seniorów. Liczba pracujących wzrasta

W drugim kwartale 2022 roku liczba pracujących powyżej 60 r. ż. w przypadku kobiet i 65 r. ż. w przypadku mężczyzn wynosiła 758 tys. Rok wcześniej w tym samym okresie pracowało 721 tys. osób w wieku emerytalnym.

Co ważne, właśnie w drugim kwartale 2021 roku została przekroczona granica 700 tys. emerytów pozostających na rynku pracy. W pierwszym kwartale 2021 roku ta liczba wynosiła mniej, bo 687 tys.

Z danych ZUS wynika, że najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Stanowią oni ok. 15 proc. pracujących emerytów. Kolejny najczęściej zatrudniający seniorów sektor naszej gospodarki, to działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.

Liczba pracujących emerytów w przeliczeniu na 1 tys. osób pracujących w gospodarce narodowej w kraju wynosi 61. Najwięcej z nich zamieszkuje województwa: zachodniopomorskie (79), śląskie (73), lubuskie (72) oraz łódzkie i dolnośląskie (po 68), najmniej natomiast województwo podkarpackie (43).

Gdzie najczęściej dorabiają emeryci?

W związku z tym, że kontynuacja pracy na stanowiskach, które zajmowali przed emeryturą, nie zawsze jest możliwa, szukają pracy m.in. w usługach czy logistyce. Gdy mają taką możliwość, starają się też wykorzystać swoje bogate doświadczenie zawodowe oraz umiejętności nabyte w trakcie życia – wskazują eksperci.

Osoby będące w wieku emerytalnym często podejmują się takich zawodów, jak m.in. bycie złotą rączką, ochroniarzem, opiekunką dla dzieci, kierowcą w przewozie osób, sprzedawcą, dozorcą, szatniarzem czy korepetytorem. Do tego praca zdalna otworzyła przed emerytami możliwości, które nie wymagają wychodzenia z domu to m.in. korepetycje online, tłumaczenie tekstów czy ich redakcja.

Na jakie zarobki mogą liczyć emeryci?

Jeżeli chodzi o zarobki to z zestawienia Personnel Service wynika, że na najlepszą stawkę godzinową może liczyć tzw. złota rączka oraz korepetytor. Osoba, która podejmuje się drobnych napraw czy remontów (co wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej) może zarobić od 25 do 50 zł netto za godzinę pracy, natomiast korepetytor zarobi od 20 do nawet 50 zł.

Najwięcej zarobi tzw. złota rączka, nawet 50 zł za godzinę.
Tyle średnio mogą zarobić emeryci i renciści na wskazanych stanowiskach. Personnel Service

Nieco mniejsze pieniądze otrzyma opiekun lub opiekunka do dzieci (od 20 do nawet 35 zł/h netto, o ile posługujemy się językiem obcym). Ogrodnik zarobi od 21 do 30 zł/h netto, natomiast kierowca w przewozie osób od 18 do nawet 29 zł/h netto. Starsze osoby mogą też spróbować swoich sił jako kasjerzy. Tutaj zarobki wahają się od 15,5 do 19,5 zł netto za godzinę.

Tłumacząc i redagując teksty wyciągniemy od 15,5 do 17,5 zł/h netto. Praca w magazynie gwarantuje zarobki od 15 do 19 zł „na rękę”, dozorca i sprzątaczka mogą zarobić od 14,5 do 16 zł netto za godzinę. A szatniarz i ochroniarz od 14,5 do 15,5 zł/h netto.

Oferty pracy dla emerytów

Na popularnym serwisie ogłoszeniowym, na hasło „praca dla seniora" wyskoczyło ponad tysiąc ofert. Co ciekawe, jedna z firm na zatrudni do „pracy w biurze" za 4,5- 7 tys. zł brutto miesięcznie. Z kolei na stanowisku administracyjnym widełki wynoszą od 3 tys. zł do 6 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast elektryk czy elektro technik może zarobić nawet 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Według wstępnych prognoz w marcu 2024 roku świadczenia emerytalne wzrosną o co najmniej 12,3 procent.

Dobrze płatna praca dla seniorów. W tych zawodach emeryci i ...

Pojawiają się oferty do pracy w galeriach handlowych, do inwentaryzacji, oferty pracy przy sondażach, opiekunki medycznej czy kierowców. Jak widać, stawki zawierają bardzo często tak zwane widełki, czyli zarobki od do. Dlatego warto przed rozmową sprawdzić kilka ofert, żeby mieć rozeznanie ile tak naprawdę można zarobić na danym stanowisku.

We wrześniu zmieniły się limity dorabiania dla emerytów i rencistów! Sprawdź kwoty.

Limity zarobków dla seniorów zmieniają się, co trzy miesiące. – Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących „wcześniejszych” emerytów i rencistów również są o kilkadziesiąt złotych niższe. Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu – zwraca uwagę Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak podkreślono, bezpieczny niższy próg, który nie wpływa na zmniejszenie emerytury czy renty, zostanie obniżony o 82,90 zł brutto, a wyższy powodujący zawieszenie świadczenia o 154,10 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobrze płatna praca dla seniorów. W tych zawodach emeryci i renciści mogą zarobić najwięcej - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki