Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku trafi nowoczesny aparat do radiochirurgii za 24 miliony złotych

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Do szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku trafi nowoczesny aparat do radiochirurgii
Do szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku trafi nowoczesny aparat do radiochirurgii copernicus.gda.pl
Najnowszy akcelerator liniowy typu ZAP-X warty ok. 24 mln zł trafi do Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. 12 grudnia z tej okazji odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji.

ZAP-X już niebawem w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika

Jak tłumaczy szpital, potrzeba zakupu takiego urządzenia podyktowana głównie jest wystąpieniem po okresie pandemii Covid-19 tzw. "długu zdrowotnego", wynikającego w szczególności z ograniczenia dostępu do diagnozowania, leczenia i rehabilitacji w przypadku chorób, które mają decydujący wpływ na wskaźnik utraconych lat życia w zdrowiu (DALY; ang. Disability Adjusted Life- -Years) i gdzie prawie połowa z nich to choroby układu krążenia oraz nowotwory.

Jednym z nowatorskich rozwiązań w leczeniu nowotworów głowy, mózgu i szyi jest właśnie akcelerator liniowy ZAP-X, najnowsze urządzenie stosowane do radiochirurgii. System, o którym mowa posiada, własne osłony radiologiczne i wbudowany akcelerator liniowy, który podczas zabiegu wytwarza promieniowanie w dawce dostosowanej dla danego pacjenta. Dzięki temu szpital nie potrzebuje bunkra zabezpieczającego przed promieniowaniem, jak również skomplikowanych i kosztownych procedur dotyczących obiegu, składowania oraz utylizacji odpadów promieniotwórczych występujących w konkurencyjnych technologiach.

Zabieg dokonywany jest w sposób małoinwazyjny, co w przypadku nowotworów w obrębie głowy oznacza brak konieczności otwierania czaszki. Dzięki połączeniu niższych kosztów oraz szybkości działania, urządzenie jest w stanie zagwarantować obsługę większej ilości pacjentów, z zachowaniem optymalizacji budżetu dla szpitala.

System radiochirurgiczny przeznaczony jest do planowania leczenia i sterowanej obrazem radiochirurgii stereotaktycznej oraz radioterapii precyzyjnej w przypadku nowotworów, zmian chorobowych i schorzeń mózgu, głowy i szyi, tam, gdzie wskazana jest radioterapia m. in. w przypadkach: przerzutowych guzów mózgu, oponiaka, glejaka wielopostaciowego, hemangiopericytoma, gruczolaka, nerwiaka nerwu słuchowego, hemangioblastoma.

CZYTAJ TAKŻE:W szpitalu w Lęborku do odwołania zostały ograniczone odwiedziny pacjentów

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki