Do serca przytul psa, weź na kolana kota

Dorota Abramowicz
Tomasza Bołt
Udostępnij:
Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Przedstawiamy organizacje, które pomagają naszym braciom mniejszym. Sprawdź, komu możesz przekazać 1%. Oto kilka opowieści o zwierzakach, które miały szczęście trafić na dobrych ludzi.

Będzie to opowieść o pomorskich stowarzyszeniach zajmujących się zwierzętami. A właściwie o ich podopiecznych - porzuconych, okaleczonych, maltretowanych, ale także i takich, które potrafią - jak psi wolontariusze z Fundacji Dogtor - pomagać ludziom.

Fotelik dla Praliny, medal dla Rocky’ego
Pralina ważyła zaledwie 16 kg, gdy z gospodarstwa w okolicach Kartuz przywieziono ją do gdyńskiego Ciapkowa.
- Była wychudzona i odwodniona, wymiotowała - mówi Katarzyna Kownacka, kierownik schroniska prowadzonego przez OTOZ Animals.

Dawni właściciele nie leczyli Praliny - dopiero w schronisku poddano ją badaniom. Okazało się, że suczka choruje na rzadką chorobą, achalazję przełyku. Pies mógł jeść tylko potrawy płynne, i to w pozycji pionowej.

Pracownik schroniska skonstruował dla Pralinki specjalne krzesło, w którym umieszczano ją przed karmieniem. Chora suczka przybrała na wadze, odzyskała siły. Dziś waży 40 kg, w krześle się nie mieści, ale może już jeść płynny pokarm lub dobrą, puszkową karmę z miski umieszczonej na wysokości pyska.

- Pralina jest otwarta, przyjazna ludziom - słyszę od opiekunów psa. - Choć wymaga specjalnego żywienia, na pewno mogłaby stać się wspaniałym przyjacielem.

Niedaleko Praliny, w klatce ozdobionej medalami, radosnym szczekaniem wita nas kundelek Rocky. Ten niepozorny 5-letni psiak jest świetnym sportowcem, zdobywającym medale i puchary.

- Rocky wraz z naszymi wolontariuszami bierze udział w kolejnych edycjach Pomorskiego Pucharu Dogtrekkingu - mówi Katarzyna Kownacka. - To dyscyplina, w której pies i człowiek pokonują na czas wyznaczoną trasę na orientację. Oprócz Rocky’ego w biegach na orientację uczestniczą także inne nasze psy. I nie ma zawodów, z których by nie przywiozły pucharów.
Ewa Gebert, prezes OTOZ Animals, mówi, że to głównie dzięki wpłatom z jednego procenta od naszych podatków warunki pobytu zwierząt w dziewięciu prowadzonych przez stowarzyszenie schroniskach są tak dobre. Tylko w Gdyni wybudowano porządne budy, urządzono laboratorium, kupuje się karmę, leki.

- Chcemy jednak, by schronisko było jedynie miejscem, w którym zwierzęta czekają, i to niedługo, na prawdziwy dom - twierdzi Ewa Gebert. - Aż 90 procent naszych podopiecznych znajduje nowych właścicieli. Staramy się jak najlepiej dobierać ludzi i zwierzęta, nie ukrywając żadnej informacji o czworonogu. Ta polityka przynosi efekty - na 1100 zwierząt oddawanych rocznie do adopcji wracają góra... dwa.

Szok w szoku i szczęście Dziurawca

Kotka Szok miała pecha. Kobieta, która ją oddała do schroniska, mętnie tłumaczyła, że... pomyliła koty. To znaczy przyniosła kotkę z ulicy do domu, myśląc, że jest jej zaginionym kociakiem. Podobieństwo było uderzające, jednak kocurka nie chciała bawić się dawnymi zabawkami i została uznana za uzurpatorkę.

- Kotka była tak przerażona, że nazwaliśmy ją Szok - mówi Daniela Górak. - Szok do tej pory bardzo źle czuje się w schronisku. Zresztą jak wszystkie koty, ze względu na bliskość i szczekanie psów.
Kiedy pojawiają się ludzie chcący zaadoptować kota, Szok zawsze wychodzi im naprzeciw. A potem się chowa i przez to przegrywa ze słodkimi, białymi kociakami w czarne łaty.

Wydawało się, że podobnego pecha będzie miał Dziurawiec, któremu pomogli wolontariusze z gdańskiej fundacji Kotikowo, działającej na trójmiejskich ulicach, klatkach schodowych i piwnicach oraz opiekujący się kotami ze Stoczni Remontowej w Gdańsku.

- Akurat łapaliśmy kotki do sterylizacji na terenie stoczni, gdy ni stąd, ni zowąd, do jednej z klatek łapek wszedł bez zaproszenia cień dorosłego kota - relacjonuje Wiesława Otto-Franceson, prezes fundacji. - Dziurawiec błagał nas o pomoc. Był brudny, skrajnie wycieńczony, a tuż pod okiem miał wielką, krwawiącą ranę. Przeraźliwie miauczał, wiedział, że jesteśmy jego jedynym ratunkiem. Już u weterynarza okazało się, że rana to niejedyny problem Dziurawca. Był bardzo odwodniony i miał złe wyniki nerek. Po leczeniu trafił na kurację do Kotikowa. Tu pokochał dwa czekające na adopcję stoczniowe kociaki - rodzeństwo Bolka i Tolę. Dziurawiec też ze względu na stan zdrowia nadawał się tylko do adopcji, przy problemach z nerkami powrót do stoczni mógł go zabić.

Kto jednak adoptuje oszpeconego, wymagającego specjalnej karmy oraz regularnych badań kocura w średnim wieku?
Pewnego dnia Bolek, do tej pory nieodstępujący Dziurawca, został zabrany przez nowych właścicieli. Stary kocur nie mógł sobie znaleźć miejsca. Ale i Bolek ciągle płakał w nowym domu. Szybko wrócił do Kotikowa. - Nagle do Dziurawca uśmiechnęło się szczęście - wspomina Wiesława Otto-Franceson. - W fundacji pojawiła się pani Beata z Przymorza z zamiarem adopcji dwóch kotów. Myślała z początku o maluchach, lecz gdy poznała Dziurka i jego historię wszystko było jasne - wiedziała od razu, że to jej kot, a właściwie - wraz z Bolkiem - koty.

Wzajemna nauka
Zadaniem takich organizacji, jak Irasiad - Zagubionym, Gdański Animals, Gdyńskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom, słupska Straż Ochrony Zwierząt oraz innych, wymienionych na sąsiedniej stronie, jest nie tylko pomaganie zwierzętom. To także szeroko pojęta działalność edukacyjna, prowadzona głównie wśród dzieci i młodzieży, której celem jest wytłumaczenie że zwierzę to nie zabawka. A do rodziców trafia komunikat, że zwierzę w domu oznacza odpowiedzialność, a do zabawy dziecku można kupić najwyżej psa pluszaka. Nie do przecenienia wartością jest zaangażowanie setek wolontariuszy działających w stowarzyszeniach. To ludzie gotowi poświęcić swój prywatny czas na opiekę nad bezbronnymi i pokrzywdzonymi czworonogami.

Nie jest to tylko jednostronna pomoc. Psy szkolone w Fundacji Dogtor służą osobom niepełnosprawnym, pomagając w niełatwej terapii. A te zwierzęta, które dzięki fundacjom trafiły do adopcji, prowadzą swoją indywidualną działalność terapeutyczną w nowych rodzinach, obdarzając właścicieli bezwarunkową miłością.

Stowarzyszenia wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych

Centrum Inicjatyw Obywatelskich

Słupsk, nr KRS: 0000056842
Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku powstało dla obywateli i z myślą o nich. To tu rodzą się i są dyskutowane pomysły na poprawę warunków życia mieszkańców miasta. Od lat CIO wzmacnia poczucie wspólnej odpowiedzialności za to, co w Słupsku się dzieje. - Naszym celem jest wzmacnianie i rozwój aktywnego, świadomego i otwartego społeczeństwa demokratycznego - informuje czteroosobowy zespół CIO. - Działamy z ludźmi i dla ludzi, pobudzając ich aktywność, kreatywność i chęć pracy na rzecz swojej wspólnoty lokalnej.

Promujemy postawy obywatelskie i rozwijamy ideę partnerskiej współpracy. Realizujemy i promujemy zasadę pomocniczości i solidarności. Naszą wartością jest odpowiedzialne funkcjonowanie jednostki we wspólnocie.

Za tymi szlachetnymi słowami, kryje się konkretna działalność. Centrum Inicjatyw Obywatelskich angażuje się w promocję Słupska, aktywizuje mieszkańców, prowadzi szkolenia i udziela porad, ułatwia poruszanie się na rynku pracy. Te inicjatywy udaje się zrealizować m.in. dzięki wsparciu finansowym z 1 procenta, z którego CIO jako organizacja pożytku publicznego, korzysta. Jeden procent dla CIO, to procent dla każdego, kto ma inicjatywę, pomysły i chciałby je zrealizować.


Adapa Fundacja na rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Zaburzeniami Rozwoju

Gdynia, nr KRS: 0000295925
Pomoc osobom z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju, a także wsparcie ich rodzin - to główne zadanie, jakie stawiają przed sobą osoby pracujące w gdyńskiej fundacji Adapa.

- Pod naszą stałą opieką znajduje się około 30 osób podzielonych na siedem pracowni na terenie Gdyni - mówi Łukasz Daniłowski z fundacji Adapa. - Co ważne, program działania jest zindywidualizowany, dopasowany do każdego naszego podopiecznego. Wynika to z tego, iż każdy ma inne możliwości funkcjonowania, inne zdolności. Sama terapia to jedno. Nasza pomoc jest kompleksowa - realizujemy zadania związane też z m.in. opieką społeczną, rehabilitacją i edukacją osób z zaburzeniami rozwoju - dodaje Daniłowski.

W fundacji na co dzień pracuje ok. dziesięciu osób, ale w miarę regularnie dołączają do nich wolontariusze z Europy. Jak przekonują członkowie Adapy, wpływy, jakie fundacja pozyska z 1 procenta, przeznaczone zostaną na prowadzenie działalności fundacji i jej rozwój oraz dotarcie do jak największej liczby potrzebujących pomocy.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej Organizacja Pożytku Publicznego
Sopot, nr KRS: 0000247280
Caritas Archidiecezji Gdańskiej udziela wsparcia osobom potrzebującym w kilkunastu placówkach pomocowych, wśród których znajdują się ośrodki skierowane do osób niepełnosprawnych, oferujące możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Osoby dotknięte różnego rodzaju schorzeniami dzięki wsparciu specjalistów otrzymują szansę na zdobywanie umiejętności społecznych, zawodowych, rozwój i poprawę sprawności fizycznej.

- Zajęcia prowadzone w czterech Warsztatach Terapii Zajęciowej w ramach naszej działalności umożliwiają uczestnikom zdobywanie indywidualnych kwalifikacji w zakresie rzemiosł w pracowniach dydaktycznych – mówi Magdalena Marchlewska z Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, skierowany do dzieci niepełnosprawnych realizujących obowiązek szkolny, każdego dnia zapewnia naukę, terapię pedagogiczną, logopedyczną, psychologiczną i rehabilitację.

W działania gdańskiej Caritas wpisuje się również realizacja projektów wspierających rozwój samodzielności i aktywizację zawodową ON oraz prowadzenie specjalistycznych placówek realizujących rehabilitację ruchową.

Fundacja „Sprawni Inaczej"
Gdańsk, nr KRS: 0000077718
Fundacja „Sprawni Inaczej” działa od 1989 r. i służy osobom niepełnosprawnym, prowadzi też działania skierowane do społeczności lokalnej, jest aktywna na polu wolontariatu. Najistotniejsze osiągnięcia Fundacji to zorganizowanie i prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy i Ośrodków Rehabilitacji Psychoruchowej. -W naszych warsztatach prowadzimy też zajęcia ceramiczne i czerpania papieru dla dzieci ze szkół podstawowych- informuje Justyna Rogińska, prezes organizacji.

Z pomocy Fundacji korzysta ponad 200 dorosłych oraz 73 dzieci, mieszkańców województwa pomorskiego. W Gdańsku Fundacja prowadzi również Dom Sąsiedzki „Przy Północnej”, którego aktywności skierowane są do społeczności lokalnej – w tym zwłaszcza do dzieci i seniorów. Fundacja działa też na rzecz ochrony środowiska, znana jest głównie z akcji „Czynna ochrona płazów na terenie miasta Gdańska” oraz działań chroniących ptaki.

-Obecnie staramy się o środki finansowe w ramach 1 proc. na rehabilitację 73 dzieci w prowadzonych przez Fundację Ośrodkach. Na ten cel musimy pozyskać 40 tys. zł- wskazuje Rogińska.

(ewel)

Fundacja „Żyć z POMPĄ"
Gdańsk, nr KRS: 0000334667
Zadaniem Fundacji „Żyć z POMPĄ” jest pomoc osobom - w szczególności dzieciom- przewlekle chorym, których życie i zdrowie wspomagane było lub jest przez pompy do żywienia, do oddychania, do podawania insuliny czy leków przeciwbólowych lub inny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Fundacja pomaga swoim podopiecznym poprzez udostępnienie im nowoczesnego sprzętu medycznego, ułatwiającego swobodne funkcjonowanie w domu, w rodzinie czy w grupie rówieśniczej. Co jeszcze robi fundacja? Oprócz pomocy kierowanej bezpośrednio do osób żyjących z pompami leczniczymi, dba o wsparcie środowiska otaczającego takie osoby, poprzez organizowanie inicjatyw o charakterze edukacyjnym, oświatowym, zdrowotnym, wychowawczym oraz naukowym. Autorskim programem fundacji jest „Szkoła jedzenia”. to program, w którym prowadzone są zajęcia wspomagające, usprawniające i rehabilitacyjne dla dzieci przewlekle chorych. Celem tych zajęć jest poprawa umiejętności jedzenia, rozszerzenie wiedzy o prawidłowym żywieniu, wzmocnienie dzieci w rozumieniu i akceptacji ich sytuacji zdrowotnej.

Fundacja Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „WRÓĆ"
Jantar, nr KRS: 0000129427
Fundacja Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych "Wróć" z Jantaru to jedna z najprężniejszych organizacji w powiecie nowodworskim i na Pomorzu. Dzięki jej działaniom zrealizowanych zostało wiele cennych projektów wspierających niepełnosprawnych oraz ich rodziców. Od kilku lat organizacja rozszerza swój profil. Obok Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych w Jezierniku (powiat nowodworski) i Lasowicach Wielkich (powiat malborski) dedykowanych dzieciom z głęboką niepełnosprawnością, Fundacja Wróć stworzyła Środowiskowy Dom Samopomocy w Lasowicach Wielkich, który skierowany jest do osób z zaburzeniami psychicznymi. Do wszystkich placówek uczęszcza blisko 100 uczestników, a liczba osób objętych pomocą organizacji sięga 300, m.in. dzięki wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Fundacja posiada także ośrodki: animaloterapii, hipoterapii i basenoterapii w Jantarze. Prowadzi także sekcje sportowe, które umożliwiają dodatkowe zajęcia terapeutyczne i relaksacyjno-rozwojowe. Powstałe w ub. roku Centrum Rodzinnej Rekreacji zajmuje się nowoczesną edukacją, terapiami i rekreacją, m.in. dzięki zabawkom zdalnie sterowanym.

– Fundacja powstała w roku 2002, z inicjatywy rodziców, rodzin i przyjaciół dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych – mówi Maciej Włodarski, prezes Fundacji "Wróć". – Potrzeba naszego działania zrodziła się z bólu rodzinnych tragedii, wielkiego doświadczenia i wiedzy oraz ze świadomości zagrożeń epidemii XXI wieku – wypadków komunikacyjnych.

Fundacja realizuje programy szkoleniowe (m.in. szkolenia z rehabilitacji metodą Halliwicka), edukacyjne (efektem jest wydanie książkowe bajek dla dzieci, których bohaterami są niepełnosprawne zwierzęta), profilaktyczne (m.in. akcja Widoczny – bezpieczny, polegająca na rozdawaniu w szkołach kamizelek i elementów odblaskowych).

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku
Gdańsk, nr KRS: 0000081242

Głównym zadaniem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku jest dbanie o godność ludzką i szczęście osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem stowarzyszenia jest też wspieranie rodzin, aby były w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt niepełnosprawności intelektualnej ich członka. Stowarzyszenie organizuje i prowadzi placówki, programy, projekty służące rehabilitacji, terapii, edukacji, przygotowaniu do pracy i zatrudnieniu, zajmuje się także mieszkalnictwem wspomaganym.
Na co przeznaczany jest jeden procent tłumaczy Anna Jędrzejewska, fundraiser stowarzyszenia:
- Ostatnio przeprowadziliśmy renowację trzech toalet, teraz potrzebujemy dla naszych podopiecznych specjalnych podnośników, a każdy z nich kosztuje około 20 tys. zł. Wpływy z jednego procentu przeznaczamy też na sprzęt rehabilitacyjny czy doposażenie placówek w materiały dydaktyczne. Jeden procent pozwala nam też na dofinansowywanie kosztów benzyny do naszych trzech busów, którymi wozimy podopiecznych.

Stowarzyszenie „Nadzieja dla Rodziny"
Gdańsk, nr KRS: 0000242416
Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny z Gdańska zajmuje się przede wszystkim sferą pomocy oraz wspieraniem systemu rodzinnego, który został dotknięty chorobą. Organizacja została utworzona z grupy rodzin prężnie działających na rzecz osób po kryzysach psychicznych.

-Członkowie Stowarzyszenia od 2005 r. aktywnie współtworzą Zintegrowany System Środowiskowego Wsparcia dla osób cierpiących z powodu kryzysów psychicznych na terenie województwa Pomorskiego- informuje Wilhelmina Grych, prezes stowarzyszenia. - Naszym głównym obszarem działań są problemy związane ze sferą socjalno-bytową osób po kryzysach psychicznych.

Dzięki pozyskiwanym dotacjom, także tych w ramach 1 proc. "Nadzieja dla Rodziny" może m.in. tworzyć grupy wsparcia dla rodzin osób po kryzysach psychicznych prowadzonych przez specjalistów, które umożliwiają wymianę doświadczeń i dyskusję. Pieniądze przeznacza też na tworzenie i prowadzenie całodobowej placówki rehabilitacji psychiatrycznej , w której realizowane jest zadanie "Inkubator Samodzielności" dla 11 osób cierpiących z powodu kryzysów psychicznych. Oprócz tego , w ramach promocji zdrowia psychicznego, walczy ze stereotypami dotyczącymi choroby psychicznej.

Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
Sopot, nr KRS: 0000214210
Od 2004 roku Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji animuje działania na rzecz społeczności lokalnych Sopotu. Realizuje projekty społeczne i kulturalne promujące otwartość na świat osób z niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi.

- Ponadto prowadzimy Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych oraz kampanię SOPOCIANIE SOPOCIANOM 1%, wspierając lokalne OPP i osoby chętne do podejmowania aktywności społecznej w Sopocie. W działaniach kierujemy się wartościami dialogu, otwartości i współpracy. Środki pozyskane z 1% w całości wykorzystujemy na realizację działań związanych z aktywizacją odbiorców naszych projektów – informuje Anna Horak ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji.

Za działalność w 2010 roku Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zostało wyróżnione Sopockim Sercem przez Prezydenta Miasta Sopotu, a w 2011 roku Nagrodą Główną Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego za innowacyjność i promowanie nowych rozwiązań. Status organizacji pożytku publicznego Stowarzyszenie posiada od 2010 roku.

Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem „SNOA"

Kwidzyn, nr KRS: 0000230832
Stowarzyszenie Na rzecz Osób z Autyzmem powstało w marcu 2005 roku. Początkowo działało pod nazwą Stowarzyszenie Na Rzecz Terapii i Edukacji Dzieci z Autyzmem, ale osoby zaangażowane w pracę organizacji prowadziły działalność na rzecz osób niepełnosprawnych od 2003 roku. W sierpniu 2008 roku stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego OPP oraz zmieniło nazwę na Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA.

SNOA jest organizacją pożytku publicznego, działającą na rzecz osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi oraz ich rodzin i wychowawców. Prowadzi działania obejmujące bezpośrednią pomoc terapeutyczną, udzielamy wsparcia, jak również organizujemy szkolenia i konsultacje dla rodziców, wychowawców i innych osób mających styczność z osobami z autyzmem. Stowarzyszenie chce przeciwdziałać izolacji społecznej osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu poprzez objęcie ich intensywną terapią od momentu wykrycia nieprawidłowości rozwojowych po dojrzałość. Podejmuje ogół działań profilaktycznych, prowadzi poradnictwo i stara się budować świadomość społeczną na temat autyzmu, jak też obejmować pomocą rodziny oraz instytucje zajmujące się edukacją i wychowaniem osób z autyzmem.

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Wspólna Ścieżka"

Koleczkowo, nr KRS: 0000249174

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Wspólna Ścieżka" w Koleczkowie
KRS 0000249174
"Wspólna Ścieżka" na terenie gminy Szemud działa już od ponad dekady. W stowarzyszeniu pomagają w rozwoju osób niepełnosprawnych, przede wszystkim dzieci i młodzieży, poprzez edukację, rehabilitację oraz integrację. Do tego celu stosują m.in. ćwiczenia metodą Denisona, uaktywniającą obie półkule mózgu, mają zajęcia polisensoryczne oraz artterapię. Ponadto "Wspólna Ścieżka" prowadzi Ośrodek Diagnostyczno - Konsultacyjnego dla rodziców i dzieci niepełnosprawnych, w którym to właśnie organizowane są różnorodne formy poradnictwa i terapii.

- Dzięki Państwa pomocy nasze dzieci dalej, nieprzerwanie mogą kontynuować, tak im potrzebne, zajęcia usprawniające i wspomagające możliwość lepszego funkcjonowania - mówią członkowie zarządu "Wspólnej Ścieżki". Stowarzyszenie pomoże każdemu kto zwróci się o pomoc, niezależnie od tego czy pochodzi z gminy Szemud czy okolicznych, bo dobrego serca nie zabraknie dla nikogo.

Stowarzyszenie na rzecz Wspomagania Rozwoju i Aktywności Zawodowej Osób –Niepełnosprawnych „ZADBA"
Sopot, nr KRS: 0000075879
Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju i Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „ZADBA” powstało w 2001 roku, a w 2006 roku uzyskało status pożytku publicznego. „ZADBA” oznacza w języku kaszubskim troska. Członkami stowarzyszenia są nauczyciele pracujący w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych, natomiast jego beneficjentami są przede wszystkim dzieci i młodzież niepełnosprawna fizycznie i intelektualnie, dzieci z zespołem downa, autyzmem, porażeniem mózgowym, uczęszczająca do ZSS nr 5 oraz do klasy integracyjnej w jednej z sopockich szkół.

- Przy współpracy z Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni organizujemy koncerty charytatywne oraz aukcje prac plastycznych naszych podopiecznych – mówi Lucyna Kaczanowska ze stowarzyszenia. - Jesteśmy małym, ale dość prężnie działającym stowarzyszeniem, nasza praca wolontaryjna trafia bezpośrednio do niepełnosprawnych dzieci. Dzieci te znamy i obserwujemy na co dzień, znamy środowiska z których pochodzą, znamy ich potrzeby i marzenia, a przede wszystkim zajmujemy się pomocą.

Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji
Gdańsk, nr KRS: 0000300684
Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji jest organizacją działającą na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym. Misją stowarzyszenia jest wspieranie osób niepełnosprawnych, chorujących i starszych w pokonywaniu trudności oraz podnoszenie jakości ich życia. Siedziba znajduje się w Gdańsku. Połączenie wiedzy i doświadczenia specjalistów z różnych dziedzin umożliwia osobom działającym w stowarzyszeniu podejmowanie skutecznych i kompleksowych działań. Prowadzony jest tu Warsztat Terapii Zajęciowej dla 50 osób niepełnosprawnych, kluby wsparcia dla osób starszych i z zaburzeniami psychicznymi, a także rozwojem zawodowym, pomocą psychologiczną i socjoterapią. - Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi ludźmi dobrej woli, instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Bardzo liczymy też na Państwa wsparcie w postaci darowizn i odpisów 1 procenta podatku, dzięki którym jesteśmy w stanie nadal prowadzić i rozwijać naszą działalność statutową. Zainteresowanych współpracą, otrzymaniem lub zaoferowaniem pomocy, serdecznie zapraszamy do nawiązania z nami kontaktu lub odwiedzenia nas osobiście w siedzibie stowarzyszenia – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dar" w Jantarze
Jantar, nr KRS: 0000053283
Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych Dar w Jantarze powstało 16 lat temu z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych i wspierających ich grupy przyjaciół. Pierwsze lata działalności skupiały się na utworzeniu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jantarze. Ośrodek powstał i prężnie działa na rzecz niepełnosprawnych dorosłych, w stopniu umiarkowanym i znacznym z powiatu nowodworskiego. Jak podkreślają przedstawiciele Daru, jednym z najważniejszych celów WTZ jest rehabilitacja społeczna - zapewnienie podopiecznym szeroko rozumianej zaradności życiowej oraz rehabilitacji zawodowej, która zapewnić ma opanowanie umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Program warsztatów realizowany jest w pięciu pracowniach: życia codziennego, ogrodniczej, stolarni, rękodzieła artystycznego i komputerowej. Do warsztatów uczęszcza 25 uczestników, którzy są dowożeni na zajęcia samochodem WTZ. Wspierają ich instruktorzy, rehabilitanci. Kolejną inicjatywą organizacji jest Lokalne Centrum Aktywizacji Zawodowo- Społecznej dla osób niepełnosprawnych. Jej głównym celem jest zmniejszanie bierności zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. W aktywizacji zawodowej, rozwijaniu zawodowych pasji pomagają uczestnikom, w ramach poradni zawodowej, doradca zawodowy, psycholog, pracownik socjalny, prawnik. Stowarzyszenie Dar organizuje szkolenia zawodowe, staże, współpracuje z pracodawcami.

Jednym z najnowszych przedsięwzięć Daru jest spółdzielnia socjalna dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zakład nazwano Partner. Nie jest nastawiona na generowanie zysku, ale na tworzenie i utrzymanie miejsc pracy dla osób o niskich kwalifikacjach, od wielu lat bezrobotnych (nie tylko niepełnosprawnych). Realizuje m.in. prace z zakresu gospodarki komunalnej. Spółdzielnia prowadzi również działalność społeczną i oświatowo- kulturalną.

Fundacja „Kotikowo”, Gdańsk
nr KRS 0000391932
Fundacja Kotikowo z Gdańska działa od 2011 r. Jej misją jest pomoc krzywdzonym i porzuconym kotom.

- Zapobiegamy bezdomności zwierząt poprzez sterylizacje i kastracje oraz przez nasz program adopcyjny. Znaleźliśmy już mnóstwo nowych domów dla naszych podopiecznych. Staramy się poprawiać byt kotów, które żyją wolno oraz zwalczać przejawy znęcania się nad zwierzętami. Interweniujemy jeśli zwierzęciu dzieje się krzywda. Naszą pracę wykonujemy całkowicie charytatywnie- mówi Wiesława Otto-Franceson, prezes fundacji.

Organizacja opiekuje się też kotami ze Stoczni Remontowej w Gdańsku. -Wyłapujemy i sterylizujemy kotki, zabieramy małe kocięta, leczymy, oswajamy, szukamy im domów. Koty są też codziennie dokarmiane. Udało nam się też postawić tam kocie domki, dzięki temu koty nie zamarzają zimą- zaznacza prezes. Niestety leczenie kotów pochłania tak duże pieniądze, że istnienie fundacji jest teraz poważnie zagrożone. - Dlatego każdy grosz darowizny jest dla nas na wagę złota! Mamy do zapłacenia za leczenie i zabiegi kotów rachunek w wysokości 8 tys. Do tego dochodzą wysokie opłaty za lokal, który użytkujemy. Bardzo prosimy o pomoc! - apeluje prezes.
(ewel)

Fundacja Dobrych Zwierząt, Koleczkowo
nr KRS: 0000389320
"Zwierzęta są dobre dla Ciebie, bądź dobry dla zwierząt" - to motto, które przyświeca działalności Fundacji Dobrych Zwierząt w Koleczkowie w gminie Szemud. Fundacja działa od 2011 roku i jak przekonują wolontariusze głównym ich celem jest prowadzenie szeroko pojętej edukacji humanitarnej oraz kampanii uwrażliwiających na los zwierząt.
- Dajemy tylko pozytywny przekaz dotyczący zwierząt i pokazujemy przykłady dobrych praktyk z kraju i świata - mówią członkowie fundacji.
Pieniądze z 1 proc. zbierają na sterylizację zwierząt, aby ograniczyć ilość wolnobytujących kotów oraz zmniejszyć ilość bezdomnych psów na ulicach. O akcjach fundacji na bieżąco można przeczytać na ich stronie internetowej dobrezwierzeta.pl.
(ts)

Fundacja Irasiad – Zagubionym, Gdańsk

nr KRS 0000315823
Organizacja Irasiad–Zagubionym jest trójmiejską fundacją, która szczególną troską otacza zwierzęta skrzywdzone i odtrącone z uwagi na swój sędziwy wiek i choroby. Pod bezpośrednią opieką ośrodka znajduje się obecnie kilka psów i kilkanaście kotów oraz trzy konie.

- Finansujemy leczenie zwierząt, prowadzimy działania na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, walczymy o ich godne życie i godne umieranie. Nie zapominamy także o ludziach, zwłaszcza tych wykluczonych społecznie – mówi Katarzyna Skwarcow z Fundacji Irasiad-Zagubionym. - Przez lata korzystania z wpływu 1% nakarmiłyśmy setki zwierząt, wyleczyłyśmy mnóstwo chorych, finansując zabiegi sterylizacji i kastracji zapobiegłyśmy bezdomności setek zwierząt, udało nam się wykupić cztery konie, które ze względu na wiek i niepełnosprawność miały wyruszyć w ostatnią, dramatyczną drogę.
Fundacja pragnie pomagać mądrze, a poprzez działalność edukacyjną uczyć odpowiedzialności i humanitarnego stosunku do zwierząt. Wpłaty z 1% i dobrowolnych wpłat przeznaczy jak co roku na leczenie zwierząt – operacje, badania diagnostyczne, zakup środków medycznych, pokrycie kosztów utrzymania podopiecznych fundacji – koni, psów, kotów, akcje sterylizacyjne i adopcyjne.
(EW)

Gdański Animals - Towarzystwo Pomocy Zwierzętom, Gdańsk
nr KRS 0000379957
Gdański Animals - Towarzystwo Pomocy Zwierzętom działa od pięciu lat i skupia osoby wrażliwe na los skrzywdzonych zwierząt. Opiekę mogą tu znaleźć zwłaszcza koty po przejściach. Koty – podopieczni Towarzystwa - czekające na adopcję są wysterylizowane, wykastrowane i potrafią korzystać z kuwety.
- Pomagamy zwierzętom, którym wcześniej człowiek wyrządził krzywdę. Staramy się zapobiegać bezdomności wśród zwierząt, leczymy i przede wszystkim szukamy dla nich domu pełnego ciepła. Do naszych zadań należy także sterylizacja kotów wolnobytujących. Jesteśmy dumni, ponieważ w ubiegły weekend doprowadziliśmy do adopcji sześciu kotów, jednak kolejne ciągle czekają na nowe miejsce zamieszkania – tłumaczy prezes Towarzystwa, Ewa Ostapska. – Środki z jednego procentu przeznaczamy na opiekę weterynaryjną i naszych wyżywienie zwierząt. Chciałabym podziękować za ubiegłoroczne odpisy, pierwsze w historii naszego stowarzyszenia i po raz drugi poprosić o przekazywanie jednego procentu podatku na nasze stowarzyszenie.
(MJAN)

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals”, Bojano
nr KRS 0000069730
OTOZ Animals prowadzi 8 schronisk dla bezdomnych zwierząt głównie na Pomorzu oraz przytulisko dla zwierząt gospodarskich „Rogate Ranczo”. Pod opieką mają ponad 2000 porzuconych zwierząt. W 2015r. uratowali i znaleźli nowe domy dla 5687 psiaków i 2456 kotów. Środki jednoprocentowe oraz darowizny otrzymane od darczyńców pozwalają polepszyć warunki bezdomnych zwierząt w prowadzonych schroniskach w Gdyni, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Elblągu, Dąbrówce koło Wejherowa, Iławie oraz Oświęcimiu.

- Pozyskiwane pieniądze służą przede wszystkim modernizacji i utrzymaniu schronisk OTOZ Animals oraz ratowaniu życia skrzywdzonych zwierząt - wyjaśnia Ewa Gebert, szefowa Animalsów. - Stale dążymy do poprawy jakości życia bezdomnych zwierząt, które trafiają pod naszą opiekę. Istotne znaczenie dla naszej działalności ma Inspektorat ds. Ochrony Zwierząt, który interweniuje w sprawach niehumanitarnego traktowania zwierząt.

Inspektoraty OTOZ Animals, których liczba wzrosła do trzydziestu, przeprowadziły w 2015 r. 3375 interwencje poprawiające warunki bytowe i często ratujące życie zwierząt. Trafiające zwierzęta przechodzą nieraz prawdziwą metamorfozę w schroniskach. W 2015 roku powstał także zakopiański inspektorat ds. ochrony zwierząt. Tym samym rozpoczęto walkę o los burków łańcuchowych na Podhalu, które przez wiele lat żyły w głodzie, brudzie, bez bud u boku swoich obojętnych gospodarzy.

Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom, Gdynia
nr KRS 0000238997
Gdyńskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom istnieje już niemal od ćwierć wieku, a swoją działalność prowadzi w dwóch kierunkach. Po pierwsze, w ramach Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” ratuje dzikie zwierzęta. Przez trzy lata do natury dzięki stowarzyszeniu wróciło blisko dwa tysiące zwierząt z województwa pomorskiego. Poza tym, członkowie GSPZ prowadzą też działalność edukacyjną dzieci i dorosłych dotyczącą profilaktyki zdrowotnej, właściwego żywienia i pielęgnacji swoich pupili. To jednak nie wszystko. Stowarzyszenie zajmuje się także finansowaniem leczenia bezpańskich zwierząt oraz uświadamianiem właścicieli zwierząt.

- Staramy się uczyć ludzi, jak postępować zarówno z dzikimi, jak i domowymi zwierzętami. Każdego roku organizujemy szereg prelekcji i spotkań poświęconych tej tematyce - mówi Beata Rydelek z Gdyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom- Wpływy, jakie uda nam się pozyskać z jednego procenta, przeznaczymy przede wszystkim na ratowanie dzikich i domowych zwierząt, a także niesienie pomocy ich właścicielom i żywicielom - dodaje Beata Rydelek.
(JD)

Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Reks”, Malbork
nr KRS 0000297262
Bezdomne psy i koty z terenu Malborka i okolic mają wiernego sprzymierzeńca. Jest nim stowarzyszenie „Reks”, które walczy o prawa zwierząt i przeciwdziała wszelkim formom stosowania wobec nich okrucieństwa.

Członkowie Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Reks” nie tylko bezinteresownie pomagają bezbronnym, porzuconym istotom, ale uczą też takich zachowań mieszkańców. Organizują zbiórki karmy, spotykają się z w szkołach z dziećmi i młodzieżą, szczepią i sterylizują wolno żyjące koty, prowadzą domy tymczasowe i szukają zwierzakom nowych, lepszych właścicieli.

- Do naszych działań należy wszechstronne propagowanie informacji metod i technik w zakresie działalności na rzecz praw zwierząt, krzewienie wśród społeczeństwa idei ochrony środowiska przyrodniczego, przeciwdziałanie wszelkim formom stosowania okrucieństwa wobec zwierząt oraz zapobieganie bezdomności zwierząt towarzyszących - wyjaśnia malborskie stowarzyszenie. „Reks” działa od 2007 roku.
(JS)

Straż Ochrony Zwierząt, Siemianice
nr KRS 0000355555
Straż ochrony zwierząt działa od 29 kwietnia 2010. Ma siedzibę w Siemianicach pod Słupskiem. Pomaga ratować tych, którzy sami o swojej krzywdzie nie są w stanie mówić - zwierzętom. Efekty działania tego stowarzyszenia to dziesiątki uratowanych zwierząt od pewnej śmierci. - To psy przywiezione z lasu, przywiązane do drzew, odebrane z rąk oprawców katowane i głodzonych, porzucone na pastwę losu, zabrane pod opiekę strażników. Setki kotów uratowanych i przez strażników wyleczonych a w przypadku suczek lub kotek podanych sterylizacji - mówią o swojej organizacji jej członkowie. Dzięki działaniu stowarzyszenia mnóstwo zwierząt znalazło dom, lub po prostu przeżyło. Ile jeszcze ich znajdzie? To zależy w dużej mierze od darczyńców, którzy wspomagają Straż Ochrony Zwierząt jednym procentem. też możesz do nich dołączyć.
(rog)

Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt, Chojnice
nr KRS 0000026755

Celem „Przytuliska” jest zapewnienie przebywającym tu zwierzętom schronienia, karmy, jak najmniejszego poziomu stresu, odpowiedniej opieki weterynaryjnej, a w razie potrzeby także leczenia. Ale to nie wszystko. Zgodnie z założeniem, schronisko ma być dla zwierzęcia tylko przystankiem w drodze do znalezienia nowego domu. Stąd intensywna działalność stowarzyszenia mająca na celu readopcję zwierząt -

bo każde zasługuje na jeszcze jedną szansę. Innym ważnym działaniem Przytuliska jest ograniczanie niekontrolowanego namnażania się zwierząt domowych - psów i kotów - poprzez sterylizację.
(stef)

Fundacja Dogtor, Gdynia
KRS 0000145034
Fundacja Dogtor, w której udziela się 15 wolontariuszy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się dogoterapią. W trakcie już 14 lat jej funkcjonowania z pomocy fundacji skorzystało ponad 10 tysięcy osób, głównie dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

- Nasza działalność skierowana jest do wszystkich, jednak z dogoterapiii korzystają w znacznej większość dzieci - mówi Magdalena Madajczyk, prezes fundacji. - Wynika to z tego, że te mają z natury lepszy kontakt ze zwierzętami, są na nie bardziej otwarte.

Dogoterapia to jedno. Fundacja prowadzi też zajęcia edukacyjne, na których dzieci z niepełnosprawnościami dowiadują się m.in., jak traktować psy, jak unikać ugryzień itp.

- Wpływy z 1 procenta przeznaczymy na prowadzenie zajęć terapeutycznych, pomoce dydaktyczne, gdyż zajęcia a z dziećmi są zindywidualizowane. Do tego szkolenia psów, akcesoria do tego potrzebne, rozwinięcie naszej biblioteki, która służy wolontariuszom i rodzicom naszych podopiecznych, oraz utrzymanie naszej siedziby - wylicza Magdalena Madajczyk.

Klub Przyjaciół Dzieci Neptun
Gdańsk, nr KRS: 0000289959
Klub Przyjaciół Dzieci Neptun w Gdańsku istnieje od 1969 roku. To organizacja pożytku publicznego. która prowadzi działalność opiekuńczą, wychowawczą, kulturalną. Wszystko z myślą o dzieciach i młodzieży.

- Prowadzimy klub środowiskowy dla dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W naszym klubie można odrabiać lekcje, pobawić się, rozwijać swoje zainteresowania i - co ważne - zjeść ciepły posiłek- informuje Edyta Kozłowska, szefowa Klubu Przyjaciół Dzieci Neptun.

Organizacja apeluje o przekazywanie jej 1 proc. podatku. Dzięki tym darowiznom Klub Neptun może bowiem stale rozwijać swoją ofertę.

- Klub prowadzi Środowiskowe Ognisko Opiekuńczo Wychowawcze. Dla wielu dzieci jest to drugi dom, chociaż ten rodzinny powinien być najważniejszy. Ale zdarzało się często, że gdzieś się „zagubił”.

Dzieci przychodzą do swojego drugiego domu po zajęciach szkolnych, odpoczywają, codziennie mają zapewniony posiłek. Później gdy najmłodsze bawią się, starsze w spokoju, przy pomocy wolontariuszy odrabiają lekcje- wskazuje Edyta Kozłowska.
(ewel)

Kociewskie Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie
Starogard Gdański, nr KRS: 0000021452
Stowarzyszenie zajmuje się ochroną interesów dzieci. Pomaga rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, prowadzi też działania na rzecz niepełnosprawnych. Organizuje czas wolny młodzieży pochodzącej ze środowisk zagrożonych demoralizacją. Wspiera rodziny zaniedbane społecznie, wielodzietne, borykające się z ubóstwem i patologią. Pomaga dzieciom maltretowanym i wykorzystywanym seksualnie. Instytucja prowadzi działania przeciwdziałające alkoholizmowi i narkomanii. Umacnia funkcje opiekuńczo-wychowawcze rodziny. Współpracuje z samorządami, szkołami, kościołami i innymi instytucjami świadczącymi pomoc. Organizuje działalność świetlic, klubów dla dzieci oraz kuratorskiego ośrodka pracy z młodzieżą.
Przygotowuje też zajęcia terapeutyczne i prowadzi poradnictwo rodzinne. Udziela pomocy materialnej. Zajmuje się też działaniami na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

Słupskie Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej Dziecku i Rodzinie „Krąg"
Słupsk, nr KRS: 0000074018
Pomoc rodzinom dotkniętym kłopotami związanymi z wychowaniem i rozwojem u dzieci to główny cel działalności Słupskiego Stowarzyszenia Pomocy Psychologicznej Dziecku i Rodzinie „Krąg”. Stowarzyszenie, które za największą wartość uważa szczęśliwe dzieciństwo i zdrową rodzinę udziela pomocy psychologicznej, prowadzi psychoterapię, mediacje w przypadkach utrudnionych relacji rodzinnych, ale też organizuje ferie, półkolonie, obozy integracyjne, zajęcia rekreacyjne, sportowe czy plastyczne. Działa na terenie Słupska, gminy i powiatu. Jako organizacja pożytku publicznego w dużej mierze swoje działania opiera na pomocy sponsorów, środowisk i wpływie z jednego procenta. "Przekazując jeden procent podatku przyczyniasz się do zmniejszenia ilości osób wykluczonych" - informują członkowie stowarzyszenia". Warto o tym pamiętać, stykając się z problemami dzieci przeżywających trudne dzieciństwo i rodzin, które przerastają kłopoty wychowawcze.

Spinacz - Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Rodzin Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym
Rumia, nr KRS: 0000232113
Udzielanie pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym stawia sobie za główny cel rumskie stowarzyszenie „Spinacz".

- Jesteśmy nastawieni na pomoc zarówno wychowankom, jak i rodzinom, a także dzieciakom, które już opuściły naszą placówkę - mówi prezes Ewa Myć-Szopińska. - W ramach działalności organizujemy letnie wyjazdy, kupujemy dzieciom sprzęt sportowy, nagrody, przygotowujemy paczki na święta - wylicza szefowa "Spinacza".

Za każdym razem efektem pracy stowarzyszenia ma być poprawa warunków życia tych, którzy są objęci opieką Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Rumi, przy którym "Spinacz" działa. Przebywa tam obecnie 32 chłopców.

- Tutaj dzieci nie mówią o ognisku, ale o domu - dodaje Ewa Myć-Szopińska. Działalność, którą kieruje jest prowadzona tam, gdzie są młode osoby z problemami wychowawczymi, mające trudności z adaptacją szkolną albo niedostosowane społecznie lub zagrożone przestępczością i uzależnieniami, a także narażone na przemoc ze strony dorosłych albo rówieśników.(tm)

Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Artystycznie Uzdolnionych Gminy Kosakowo
Kosakowo, nr KRS: 0000290973
Gmina przylegająca do Gdyni to prawdziwa kuźnia talentów. Wiedzą to członkowie Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Artystycznie Uzdolnionych gminy Kosakowo. Inicjatorem jest Jerzy Włudzik - obecny wójt, choć przedsięwzięcie założył w 2007 roku jako osoba prywatna, widząc potencjał młodych mieszkańców. Stowarzyszenie skupia samorządowców, lokalnych przedsiębiorców, dyrektorów szkół, czy ludzi dobrej woli, którzy sumiennie płacą składki członkowskie. Nadrzędnym ich celem jest wsparcie młodzieży wybitnie utalentowanej poprzez stypendia lub organizowanie warsztatów - wokalnych, teatralnych, czy malarskich. Wyjazdy na owe warsztaty to m.in. Łeba, Toruń, czy nawet Litwa. - Średnio co roku wpływa ok. 40 wniosków - podaje Ewelina Paszke. - Przyznaje się zarówno stypendia indywidualne, jak i dla grup artystycznych. Są one stałe, 10-miesięczne, czy jednorazowe - w zależności od możliwości finansowych.
Na efekty nie trzeba długo czekać. Stypendyści za uzyskane pieniądze dalej się kształcą. Wielu z nich to dziś laureaci powiatowych konkursów, m.in. Bursztynowych Kluczy. Ostatnio Stowarzyszenie wsparło też wydanie płyty. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla najwybitniejszych młodych artystów pomaga w szlifowaniu ich umiejętności.

Stowarzyszenie „Podaj Rękę"
Miłocin, nr KRS: 0000161926

Stowarzyszenie Podaj Rękę z siedzibą w Miłocinie (gmina Cedry Wielkie) zajmuje się profilaktyką w środowisku dzieci i młodzieży, szczególnie potrzebujących, niepełnosprawnych i chorych. Od 2006 roku w ramach 1 proc. podatku otrzymało od darczyńców niespełna 100 tys. zł. - Przeznaczyliśmy wszystkie te środki na prowadzone przez nas działania z osobami niepełnosprawnymi, dziećmi z domów dziecka w Pruszczu Gdańskim i Tczewie oraz wielorakie akcje z udziałem dzieci ze środowisk najuboższych i dotkniętych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym - mówi Marek Olechnowicz, prezes stowarzyszenia. - W tym roku nasze potrzeby są dużo większe, gdyż odważyliśmy się społecznie zbudować „DomDlaDzieci". Dom już stoi, ale środków na jego wyposażenie i umeblowanie potrzeba bardzo wiele, a dzieci już są gotowe do przeprowadzki - tłumaczy.
Stowarzyszenie realizuje również takie projekty, jak m.in. Lokalny Punkt Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Fundacja Szkwał - Morze dla Młodzieży
Gdynia, nr KRS: 0000312236
Fundacja Szkwał – Morze dla młodzieży zajmuje się popularyzacją żeglarstwa, rehabilitacją i integracją oraz profilaktyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz z rodzin dysfunkcyjnych. Zabiera w rejsy osoby, które same najprawdopodobniej nigdy nie miałyby szansy na pływanie jachtem po Bałtyku i Zatoce Gdańskiej.
- W ciągu ostatnich ośmiu lat żeglowało z nami około 2,5 tys. osób wraz ze swoimi terapeutami, rodzicami i opiekunami – mówi Zbigniew Werner, prezes fundacji i jednocześnie kapitan jachtu Szkwał, na pokładzie którego odbywają się rejsy. - Środki otrzymane z 1 procenta w całości przeznaczymy na organizację rejsów dla dzieci, młodzieży i dorosłych z całego Województwa Pomorskiego - przekonuje.

Załoga i wolontariusze fundacji dokładają wszelkich starań, by czas spędzony w morzu pozwolił młodym ludziom zdystansować się do problemów pozostawionych na lądzie. Dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem jest to bowiem często jedyna okazja do wypoczynku z dala od brudnego podwórka i toksycznego towarzystwa.
(JD)

Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Dzieci i Młodzieży „Klub Mam"

Konarzyny, nr KRS: 0000394607
Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Dzieci i Młodzieży „Klub Mam” w Konarzynach funkcjonuje od 2011 roku. Członkinie stowarzyszenia skupiają się przede wszystkim na szeroko pojętym wspieraniu dzieci i młodzieży. „Klub mam” realizował w miejscowym przedszkolu projekt „Kim będę jak dorosnę”, podczas którego dzieci mogły poznać takie zawody jak: piekarz, policjant, kolejarz, lekarz… Stowarzyszenie organizowało dla dzieci wyprawy do teatru czy też do warsztatu garncarskiego. Jednym z większych przedsięwzięć „Klubu Mam” było ratowanie cmentarza w Ciecholewach. Na ten cel udało się zdobyć 4 tysiące złotych dofinansowania. Dzięki temu na nekropolii udało się zrobić porządek.

- W tym roku współpracujemy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Konarzynach i zajmujemy się przygotowywaniem posiłków dla dzieci spędzających ferie w ośrodku – mówi Jolanta Wielińska, prezes stowarzyszenia. – Właśnie na takie przedsięwzięcia chcemy przekazywać wpływy z jednoprocentowych odpisów.

Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka" im. Henryka Wieczorkiewicza
Gdynia, nr KRS: 0000118999
Służba Bogu i Polsce, promowanie miłości i szacunku do przyrody, a także kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem harcerskich metod wychowawczych - to główne cele funkcjonującego na terenie Gdyni i Gdańska Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich "Leśna Szkółka" im. Henryka Wieczorkiewicza.
Organizacja powstała na początku lat osiemdziesiątych w ramach obozu ZHP w Wygoninie. W 1982 roku Krąg zyskał patrona w osobie Henryka Wieczorkiewicza - działacza i dziennikarza polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. Mimo to, dopiero od dwudziestu pięciu lat Leśna Szkółka działa jako niezależny krąg instruktorski.
Dzisiaj do Kręgu należy blisko pięćdziesiąt osób w różnym wieku. Przy organizacji działa również Harcerski Związek Drużyn, skupiający harcerzy, harcerki i zuchy działających w drużynach bądź samodzielnych zastępach.
Członkowie Kręgu wspólnie organizują między innymi kursy instruktorskie, obozy, biwaki oraz imprezy na orientację. Co roku uczestniczą też w gdyńskiej Paradzie Niepodległości.
(JD)

Krąg Harcerski „Drzewo Pokoju"
Scout Circle „LS-Tree of Peace"

Gdynia, nr KRS: 0000185445
W ramach gdyńskiego Kręgu Harcerskiego Drzewo Pokoju działają dwie koedukacyjne gromady zuchowe, dwie drużyny męskie, cztery żeńskie oraz kilka jednostek instruktorskich i starszo-harcerskich. W sumie w swoich szeregach stowarzyszenie skupia ponad sto pięćdziesiąt zuchów, harcerek i harcerzy w wieku od sześciu do trzydziestu kilku lat.

- Krąg propaguje życie wychowaniu harcerskim - tłumaczy phm Paulina Pakur. - Nasze działania skupiają się więc głównie wokół wartości chrześcijańskich, puszczaństwa, wychowania do życia w rodzinie, a także umacniania polskiej tożsamości narodowej. Wpływy z 1 procenta planujemy przeznaczyć na działalność drużyn oraz dofinansowanie obozów i biwaków dla mniej zamożnych członków stowarzyszenia - dodaje.

Warto podkreślić, że Krąg Harcerski Drzewo Pokoju należy do międzynarodowej organizacji The Order of World Scouts. Współpracuje też z Niezależnym Hufcem Harcerstwa Polskiego LS - Kaszuby ze Szwecji.

Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańska
Gdańsk, nr KRS: 0000273799

Chorągiew Gdańska jest regionalną jednostką Związku Harcerstwa Polskiego, swoim zasięgiem obejmującą terytorium Województwa Pomorskiego. Organizacja zrzesza ponad 6 tys. zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów działających w 20 hufcach. Jej misją jest edukacja młodych ludzi.

- Stawiamy im wyzwania w harcerskim duchu. Dzięki kursom doszkalającym dzieciaki mają szansę stać się liderami, a nawet opiekunami na koloniach. Zapewniamy im stały rozwój. Najlepszym na to dowodem jest Anna Starostka z Sopotu, nominowana do plebiscytu Niezwyczajni za organizację 16-osobowej wyprawy na Białoruś – opowiada phm. Marta Bednarska, rzecznik prasowy Komendy Chorągwi Gdańskiej ZHP. - To jest właśnie to. Dzięki nam 22-letnie zaledwie osoby uczą się w praktyce m.in. samodzielnej organizacji zagranicznych wypraw.

Warto wspomnieć też o Łukaszu Kochowskim, drugim nominowanym w plebiscycie Niezwyczajni, który działa na poziomie wojewódzkim i tworzy konkursy dla kadr na uprawnienia kierowników wycieczek.

- Warto przekazać nam 1% swojego podatku, bo to, mówiąc górnolotnie, inwestycja w przyszłość narodu. Poza tym, wszystko wraca do dzieci. Pieniądze z 1% przeznaczamy na programy, szkolenia i uatrakcyjnienie naszych wyjazdów – dodaje Bednarska.(EA)

Fundacja Nadaktywni

Gdynia, nr KRS: 0000367665

Intelektualne i ruchowe aktywizowanie seniorów, integracja międzypokoleniowa i działalność na rzecz Gdyni - to główne cele, które przyświecają działaczom powstałej przed pięciu laty Fundacji Nadaktywni.

Fundacja skupia się na realizowaniu projektów, które pozytywnie wpływają na ich odbiorców. Działacze starają się wzmocnić społeczeństwo obywatelskie i zapobiegać wykluczeniu społecznemu.

- Myślę, że naszą sztandarową akcją jest „Manual Factory”, czyli dzierganie sercem. Prowadzić ją zaczęliśmy 7 lat temu, a więc jeszcze zanim powstała fundacja - mówi Urszula Zalewska, prezes Nadaktywnych. - To jednak tylko jeden z wielu projektów, które realizowaliśmy, bądź jesteśmy w trakcie prowadzenia. Wpływy z 1 procenta na pewno przeznaczymy na poszerzenie naszej oferty.

Jeden z projektów Nadaktywnych, „Reja Gdynia jako miejsce wspierania i sieciowania gdyńskiego III sektora", został wyróżniony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako przykład dobrej praktyki w realizacji ważnego społecznie program. (ML)

Fundacja Pomocy Lekarzom Seniorom w Gdańsku

Gdańsk, nr KRS: 0000069804

Celem Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom jest opieka i pomoc materialna lekarzom seniorom, emerytom oraz rencistom niepracującym już zawodowo, którzy są członkami Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Lekarze seniorzy nie są pozostawieni sami sobie. Środki z jednego procentu, jak i inne darowizny, Fundacja przeznacza na swoje cele statutotwe. W ubiegłym roku było to 30 tys. zł. - Celem statutowym naszej Fundacji jest udzielanie pomocy finansowej lekarzom seniorom, którzy w jesieni pracowicie spędzonego życia niejednokrotnie doświadczają wyzwań z jakimi nie potrafią już sobie sami radzić - tłumaczy prezes zarządu, prof. Wiesław Makarewicz.- Fundacja dokłada wszelkich starań, by otoczyć ich opieką i nieść im pomoc. Jak dobrze wiemy, starość niesie ze sobą choroby i niepełnosprawność, co z kolei powoduje zwiększone wydatki na leki i zabiegi rehabilitacyjne tudzież na opłacenie opieki pielęgnacyjnej.

Profesor podkreśla, że pomoc udzielana przez fundację może przybierać różne formy. Fundacja może udzielać pomocy lekarzom seniorom w formie zapomóg bezzwrotnych i zwrotnych dopłat do kosztów leczenia, rehabilitacji, pobytu w sanatorium lub w domach stałej opieki. Ponadto osoby znajdujące się bardzo trudnej sytuacji życiowej i materialnej mogą otrzymać dofinansowanie kosztów materialnej egzystencji.(JAN)

Fundacja Pomocy Społecznej im. J. Beaumont

Pruszcz Gdański, nr KRS: 0000073389

Pomoc rodzinom wielodzietnym, osobom niepełnosprawnym i starszym, prowadzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Centrum Porad Obywatelskich - to tylko niektóre z zadań realizowanych przez Fundację Pomocy Społecznej im. Jane Beaumont z Pruszcza Gdańskiego. To organizacja z tradycjami - została założona w 1990 roku przez Halinę Szumiło, Leokadię Kopińską, Marię Zawiską, ks. Stanisława Ładę i Bogusława Zareckiego.

Co roku z wykładów i zajęć warsztatowych korzysta około 200 osób powyżej 50 roku życia, a pruszczańska filia Uniwersytetu Trzeciego Wieku stale się rozwija, oferując coraz ciekawsze wykłady i zajęcia (m.in. z języka chińskiego).
- Jeden procent podatku przeznaczamy na cele statutowe, głównie na stypendia dla dzieci z rodzin wielodzietnych - mówi prezes zarządu fundacji, Elżbieta Urbanowicz. - Potrzeb jest oczywiście bardzo dużo, należy do nich m.in. pomoc osobom starszym, chorym, jednak o konkretnych celach decydujemy w miarę napływu środków - tłumaczy.

Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Sopot, nr KRS: 0000015721

Swoją misję Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera wypełnia nieprzerwanie już od 1994 roku. W ramach projektów, finansowanych ze środków unijnych, organizacja prowadzi zajęcia terapeutyczne dla chorych oraz grupę wsparcia dla ich rodzin. Przez cały rok w Stowarzyszeniu działają punkty informacyjne, a w okresie letnim organizowane są imprezy integracyjne dla podopiecznych i ich bliskich.

- Naszym celem jest edukacja o chorobie Alzheimera. Najważniejsza jest szybka diagnoza. Mimo że choroba jest postępująca i nieuleczalna, leki mogą spowolnić jej rozwój. Niestety przychodzi czas, że chorego nie można zostawiać samego, jego opiekunowie muszą uzbroić się w cierpliwość, ale myślenie i bycie odpowiedzialnym za kogoś przez całą dobę, siedem dni w tygodniu jest wyczerpujące – tłumaczy Ewa Nadrowska z Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. - Chorym proponujemy przede wszystkim ćwiczenia pamięci, zajęcia ze śpiewu i ruchu na świeżym powietrzu.

(EW)

Klub Przyjaciół Strzyży

Gdańsk, nr KRS: 0000151660

Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Strzyży działa od 2002 r. na terenie dzielnicy, którą ma w nazwie, ale, jak wskazują jego członkowie, swoimi działaniami wykracza poza mieszkańców Strzyży. - Naszą misją jest udzielanie wszechstronnej pomocy rodzinom, osobom samotnym, seniorom oraz dzieciom - wskazuje Lucyna Suwalska z Klubu Przyjaciół Strzyży.

Organizacja prowadzi m.in. Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów oraz Klub Seniora „Promyk”.

W sumie opiekuje się grupą 60 osób. Dla ogółu mieszkańców, corocznie wspólnie z parafią Zmartwychwstania Pańskiego, organizuje w okresie Świąt Bożego Narodzenia koncerty kolęd. Oprócz tego, wspólnie z Radą Dzielnicy Strzyża, organizuje osiedlowe koncerty i festyny.

- Przyczyniliśmy się także do powstania na terenie osiedla trzech placów zabaw oraz do rewitalizacji trzech osiedlowych zieleńców - wylicza Suwalska. Głównym zadaniem Klubu pozostaje jednak Lokalne Centrum Wsparcia dla seniorów i dzieci. Do realizacji takich przedsięwzięć, obok dotacji niezbędne są środki własne. Dlatego tak ważne dla stowarzyszenia są darowizny w ramach 1 proc.

- Nasi podopieczni to emerytowani często niepełnosprawni mieszkańcy Gdańska, którzy pracowali niegdyś dla jego rozwoju. To dla tych osób zwracamy się o wsparcie finansowe, które rozwiąże wiele codziennych problemów i pomoże uczynić życie naszych podopiecznych ciekawszym - podkreślają członkowie stowarzyszenia.

(ewel)


Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Lębork, nr KRS: 0000430826

Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął działalność w grudniu 2001 roku, jako sekcja Związku Nauczycielstwa Polskiego. Inicjatorką jego utworzenia była Felicja Bykowska, która pełniła wówczas funkcję kierownika Klubu Oświaty, a przewodniczącą została Elżbieta Wiktorowicz-Czapla. Grupa liczyła wtedy 12 pań, w większości emerytowanych nauczycielek. - Przesłaniem Uniwersytetu było lepsze poznanie tych pasji, które pozwalają dłużej, zdrowiej i pięknie żyć. Panie spotykały się raz w miesiącu w czwartki z przedstawicielami reprezentującymi różne dziedziny życia, środowiska. Między innymi z: pisarzami, malarzami, ludźmi biznesu oraz przedstawicielami władz lokalnych. Na stałe w program wpisały się wycieczki turystyczno-krajoznawcze i wyjazdy do teatru, opery czy filharmonii. Kiedy w grudniu 2011 roku Uniwersytet obchodził 10. Urodziny, liczba członków wynosiła 40 osób, a założycielki mogły pochwalić się pokaźnym dorobkiem. W czerwcu 2012 roku odbyło się formalne zebranie założycielskie, na którym postanowiono złożyć dokumentację w Krajowym Rejestrze Sądowniczym w celu rejestracji naszego Uniwersytetu. W sierpniu 2012 roku uzyskano akceptację KRS i od tego kontynuują działalność już jako stowarzyszenie, które spełnia wszystkie wymogi prawne, aby być Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

- Skupiamy około stu osób, głownie pań i cały czas czekamy na nowych chętnych -mówi szefowa LUTW Grażyna Pieńkowska-Sadowska.- Zgłosić się może każda osoba po 55 roku życia, która jest emerytem lub rencistą.

(EL)

Stowarzyszenie Metalowych Serc w Słupsku

Słupsk, nr KRS: 0000046663

Misją stowarzyszenia jest pomoc osobom po operacjach na otwartym sercu. Polega ona m.in. na organizowaniu spotkań ze specjalistami w dziedzinie kardiologii, psychologii, rehabilitacji i prawa, działanie w kierunku poprawy komfortu życia ludzi z problemami kardiologicznymi. - Co roku kupujemy szczepionki przeciwko grypie, które rozdajemy wśród członków stowarzyszenia – mówi Barbara Polichowska, prezes stowarzyszenia Metalowych Serc. - Utrzymujemy się głównie z jednego procenta i darowizn. Dlatego wszystkim, którzy nas wspierają bardzo dziękujemy i nadal liczymy na wsparcie.
Ważnym elementem działalności stowarzyszenia jest również ułatwianie kontaktów medycznych, propagowanie zdrowego stylu życia, prowadzenie różnych form rehabilitacji psychofizycznej poprzez rekreację, gimnastykę oddechową i usprawniającą narządy ruchu działalność charytatywna.

(ROB)

Stowarzyszenie na rzecz Emerytów i Rencistów Powiatu Gdańskiego „Solidarni"

Pruszcz Gdański, nr KRS: 0000242298

Stowarzyszenie na rzecz Emerytów i Rencistów Powiatu Gdańskiego „Solidarni" istnieje od 2005 roku i zrzesza obecnie ponad dwustu członków. - Nasza działalność opiera się na pomocy seniorom i ich aktywizacji - mówi prezes zarządu stowarzyszenia, Andrzej Ślusarczyk. - Organizujemy m.in. wycieczki, różnego rodzaju wyjazdy i rehabilitację. Staramy się wspierać seniorów na co dzień - wielu z nich często potrzebuje po prostu rozmowy, porady - tłumaczy. Członkowie stowarzyszenia co kilka miesięcy bawią się także na balach - karnawałowym, wiosennym czy andrzejkowym. Co więcej, „Solidarni" mogą liczyć na pomoc od zaprzyjaźnionych firm, m.in. LPP. Dyżury w biurze stowarzyszenia w Pruszczu Gdańskim odbywają się dwa razy w tygodniu.
Na co stowarzyszenie przeznacza 1 procent podatku? - Wyłącznie na cele statutowe stowarzyszenia - podkreśla Ślusarczyk. - Pieniądze pozyskane w ten sposób przeznaczamy na pomoc dla potrzebujących emerytów i rencistów, m.in. dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych.

(MI)

Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rumia, nr KRS: 0000298629

Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje wykłady, ale również spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki edukacyjne, zajęcia jogi, czy warsztaty psychologiczne, a nawet muzykoterapię.

- Nasza oferta jest bogata, ale stale staramy się ją poszerzać pod kątem zainteresowań słuchaczy - mówi Renata Grzesiak, prezes Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Np. uczestnicy warsztatów malarskich doskonalą swoje umiejętności, a następnie prezentują te prace na wernisażach. W tym roku nowością są warsztaty teatralne prowadzone przez Agnieszkę Skawińską z Miejskiego Domu Kultury w Rumi.

RUTW organizuje również zajęcia poprawiające sprawność fizyczną starszych osób, tzw. gimnastykę parterową. Tym zajmuje się rehabilitantka specjalizująca się właśnie w pracy z osobami w podeszłym wieku.

Właśnie trwa nabór na kolejne, wiosenne zajęcia, które będą prowadzone w większości przez wykładowców z trójmiejskich uczelni. Jak można się spodziewać patrząc na dotychczasowe lata pracy RUTW, największym zainteresowaniem będą cieszyć się lekcje komputerowe oraz lektoraty języka angielskiego


Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku - Żyj Kolorowo

Ustka, nr KRS: 0000263404

Wiek nie jest przeszkoda w rozwoju. Wiedzą to członkowie Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Żyj kolorowo. Ta oddolna inicjatywa obywatelska cieszy się od momentu założenia, czyli od 2005 roku, wciąż rosnącym zainteresowaniem seniorów.
- Działamy od 22 marca 2005r, początkowo w ramach Stowarzyszenia Bene Vita, a od września 2006 roku grupa jako samodzielne stowarzyszenie pn. Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku – Żyj kolorowo - informuje organizator uniwersytetu. - Jesteśmy organizacją działającą na rzecz starszych mieszkańców Miasta Ustka i Gminy Ustka. Środki przekazane na uniwersytet z jednego procenta pomagają rozwijać inicjatywę. Uniwersytet propaguje wśród osób starszych aktywny i twórczy sposób spędzania wolnego czasu. Seniorzy nie tylko zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, ale również aktywnie spędzają czas, poznają nowe osoby, poszerzają towarzyskie kontakty, rozwijają pasje i integrują się nie tylko w ramach własnej grupy wiekowej, ale też dużo łatwiej nawiązują kontakt z młodszym pokoleniem.
Patronat naukowy nad Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Akademia Pomorska w Słupsku. Zajęcia Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się w systemie semestralnym. Uniwersytet posiada dyplom samoakredytacji nadany przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

(ROB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie