Do 2021 roku w Gdańsku powstanie 17 nowych naziemnych przejść dla pieszych i kilka buspasów

Maciej PietrzakZaktualizowano 
Zmiany infrastrukturalne są elementem "Gdańskiego Pakietu Dostępności". Jego szczegóły we wtorek 9 lipca na konferencji prasowej zaprezentowali wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak i zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Tomasz Wawrzonek. "Pakiet" ma zarówno ułatwić poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym jak i poprawić wydajność transportu autobusowego.

Aktualnie w stolicy Pomorza powstają dwa buspasy - na ul. Schuberta na Suchaninie (w relacji do ronda) i na Trakcie św. Wojciecha od strony Pruszcza (między posesją nr 451 a 385). Mają być one gotowe jeszcze przed wakacjami.

Trwają już także analizy na temat utworzenia buspasów w kolejnych lokalizacjach.

- Jednym z priorytetów jest Aleja Żołnierzy Wyklętych. Chcielibyśmy by buspasy powstały tu w obu kierunkach - w stronę Wrzeszcza od lasu do wysokości ul. Chrzanowskiego a w przeciwnym od Chrzanowskiego do skrzyżowania z ul. Potokową i Góralską. Szacujemy że dzięki temu rozwiązaniu na tym odcinku czasy przejazdu autobusów skrócą się o kilka a być może nawet kilkanaście minut w godzinach największego szczytu - mówił Tomasz Wawrzonek z GZDiZ.

Buspasy w najbliższych latach planowane są także na al. Grunwaldzkiej - na odcinku od al. Wojska Polskiego do ul. Bażyńskiego.

Gdzie będą nowe przejścia dla pieszych?
W ciągu najbliższych trzech lat władze Gdańska chcą utworzyć 17 nowych przejść dla pieszych w 14 lokalizacjach. 10 z tych inwestycji ma już zapewnione finansowanie. Jeszcze w tym roku po pasach piesi pokonają al. Grunwaldzką przy kompleksie biurowym Olivia Bussines Centre.

- Pragnę podkreślić, że stworzenie takiego przejścia to nie tylko wymalowanie pasów farbą i postawienie znaków. Wszystkie one będą wyposażone w sygnalizację świetlną i "wpięte" do systemu Tristar - dodawał T. Wawrzonek.

Jak podkreślał prezydent Grzelak kończą się właśnie prace projektowe nad "zebrą" przy Bramie Wyżynnej.

- Realizacja tego przejścia ruszy na przełomie tego i przyszłego roku. Kontynuujemy także analizy dotyczące kolejnych przejść na Podwalu Przedmiejskim, pierwsze z nich, na wysokości ul. Chmielnej funkcjonuje od zeszłego roku - mówił.

Gotowa też jest już też koncepcja "zebry" przy Dworcu Głównym PKP. Ostatecznie, po rozważeniu kilku wariantów przejście będzie utworzone pomiędzy dworcem a hotelem Central.

Do 2021 roku w Gdańsku powstanie 17 nowych naziemnych przejść dla pieszych i kilka buspasów
Urząd Miejski w Gdańsku

Po pasach i ze światłami do 2021 r. przejdziemy też w Gdańsku przez:

  • al. Zwycięstwa na wysokości GUMed-u
  • ul. Chłopską między Piastowską a Pomorską
  • al. Rzeczpospolitej przy Galerii Zaspa

Naziemne przejścia na Zaspie w najbliższych latach zastąpią też kładkę nad al. Rzeczpospolitej i Jana Pawła II. Rozbierana będzie ona jednak etapami, a wariantu utworzenia pasów jeszcze nie wybrano.

Władze miasta podkreślają, że nowe przejścia i buspasy nie pogorszą znacząco sytuacji kierowców.

- Od 2010 r. realizujemy w Gdańsku program uspokajania ruchu - powstają skrzyżowania równorzędne, strefy Tempo 30. Efektem jest od tych kilku lat spadająca liczba ofiar i rannych w wypadkach w mieście. Jednocześnie rozmaite raporty pokazują, że Gdańsk jest jednym z najmniej zakorkowanych z dużych polskich miast. Średnia prędkość poruszania sie samochodu po naszym mieście jest jedną z najwyższych w kraju. To pokazuje, że dbanie o bezpieczeństwo nie stoi w kolizji z płynnością ruchu - dodawał prezydent Grzelak.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:
[xlink]f4e348c8-15dd-09ed-4690-626277a3ba69,53886fd0-0dd0-ac57-9287-0a1f15d06b83/[[xlink]

polecane: Kolejne niedziele bez handlu. Od stycznia zaostrzenie przepisów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie