OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Pia Skrzyszowska w Sztokholmie zajęła trzecie miejsce.
Pia Skrzyszowska w Sztokholmie zajęła trzecie miejsce. Fot. IMAGO/BEAUTIFUL SPORTS/Axel Kohring/Imago Sport and News
Pia Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce w biegu na 100 m przez płotki w mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Szwed Armand Duplantis wygrał konkurs skoku o tyczce. Patryk Sieradzki i Julia Korzuch wystartowali w biegach poprzedzających główną część zawodów.

Pia Skrzyszowska zahaczyła o ósmy płotek

Skrzyszowska uzyskała czas 12,78. Reprezentantka Polski bardzo dobrze rozpoczęła bieg, ale zahaczyła o ósmy płotek, po czym straciła prędkość i została wyprzedzona przez Nigeryjkę Tobi Amusan (12,52) i Irlandkę Sarah Lavin, która ustanowiła rekord życiowy - 12,73. Kolejne miejsca zajęły Davynne Charlton z Bahamów (12,85), Holenderka Nadine Visser (12,97), Finka Reetta Hurske (12,98), Australijka Michelle Jenneke (13,01) i Francuzka Laeticia Bapte (13,09).

Przed oficjalnym rozpoczęciem mityngu Patryk Sieradzki czasem 1.49,49 zajął drugie miejsce w słabiej obsadzonym biegu na 800 m, który nie jest zaliczany do cyklu Diamond League. Julia Korzuch z kolei była czwarta w biegu na 400 m przez płotki, uzyskując wynik 58,94.

Duplantis nie pobił rekordu świata

Konkurs tyczkarzy rozpoczął się znacznie później niż planowano ze względu na silne opady deszczu w stolicy Szwecji. Duplantis jako jedyny w pierwszej próbie pokonał wysokość 5,82, a następnie za pierwszym razem przeskoczył także 5,95 i 6,05. Próba bicia rekordu świata (6,23) była już jednak nieudana.

Kolejne miejsca w zawodach tyczkarzy zajęli Filipińczyk Ernest John Obiena (5,82) oraz Norweg Pal Haugen Lillefosse (5,72).

Bieg na 1500 m kobiet, w którym tempo nadawała Aneta Lemiesz został zdominowany przez Etiopki. Trzy czołowe miejsca zajęły Freweyni Hailu (4.02,31), Diribe Welteji (4.02,79) i Hirut Meshesha (4.03,01). Czwarta była Irlandka Ciara Mageean (4.03,36), a za nią uplasowały się Brytyjki: Melissa Courtney-Bryant (4.03,81) i Laura Muir (4.03,83).

Aleksandra Płocińska prowadziła bieg na 5000 m, który zakończył się zwycięstwem Kenijki Beatrice Chebet (14.36,52). Za nią uplasowały się Etiopki Lemlem Hailu (14.38,06) i Medina Eisa (14.40,02). Czwarte miejsce zajęła Sarah Chelangat, która czasem 14.40,88 ustanowiła rekord Ugandy.

Aktywiści weszli na bieżnię w trakcie zawodów

Karsten Warholm triumfował w biegu na 400 m przez płotki czasem 47,57. Norweg wyprzedził Kyrona McMastera z Brytyjskich Wysp Dziewiczych (48,94) i Estończyka Rasmusa Magi (49,04). Gdy zawodnicy dobiegali do mety na bieżnię weszli aktywiści z transparentami, ale każdy z ośmiu lekkoatletów ukończył bieg.

- To się mogło naprawdę źle skończyć. Trenujemy przez cały rok i za wszelką cenę chcemy uniknąć kontuzji przed mistrzostwami świata w sierpniu, a tu taka niebezpieczna sytuacja - powiedział Warholm.

Na 200 m najszybsza była Brytyjka Daryll Neita (22,50), a druga była jej rodaczka Dina Asher-Smith (22,58). Poniżej 23 sekund zeszły jeszcze Hiszpanka Jael Bestue (22,59) oraz Marie Josee Ta-Lou (22,70) i Maboundou Kone (22,99) z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Kolejny miting Diamentowej Ligi w Chorzowie

Kristjan Ceh wygrał konkurs rzutu dyskiem. Słoweniec w najlepszej próbie uzyskał 69,83 i pokonał reprezentanta gospodarzy Daniela Stahla (67,57). Kolejne miejsca zajęli Litwini: Andrius Gudzius (67,19) i Mykolas Alekna (66,91).

Rekordzista świata Soufiane El Bakkali czasem 8.09,84 zajął pierwsze w biegu na 3000 m z przeszkodami. Marokańczyk wyprzedził Etiopczyków Getneta Wale (8.12,27) i Abrahama Sime (8.16,82).

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się 16 lipca na Stadionie Śląskim w Chorzowie.