Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daniel Obajtek z wizytą w Naftoporcie w Gdańsku. Dostawy paliwa niezagrożone

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Gdańsk. W poniedziałek, 14.03. 2022 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca dywersyfikacji dostaw ropy do Grupy ORLEN. W wydarzeniu wziął udział prezes zarządu PKN ORLEN — Daniel Obajtek.

Gdańsk. Konferencja prasowa Grupy ORLEN

Grupa kapitałowa PKN Orlen analizuje z Saudi Aramco nowy projekt petrochemiczny — ogłoszono podczas poniedziałkowej (14.03.) konferencji prasowej w Naftoporcie w Gdańsku. Jak poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek — nie jest wykluczone, że zostanie on zlokalizowany w Gdańsku.

- Wspólnie z naszym partnerem analizujemy możliwości rozwoju petrochemii i niedługo państwu ogłosimy pewne wspólne kierunki w zakresie rozwoju petrochemii, również bierzemy pod uwagę lokalizację Gdańsk — podkreślił.

Przypomniał, że już od kilku lat pracowano nad tym, by zdywersyfikować dostawy ropy, i by nie być zależnym od dostaw z jednego kierunku.

- Dobraliśmy tak koszyk rop, żeby nasze rafinerie mogły pracować, nawet gdyby ropa przestała płynąć rurociągiem Drużba — zapewnił.

Uchwała wzywająca do wstrzymania sprzedaży Lotosu

W piątek, 11 marca 2022 roku senatorowie odrzucili projekt uchwały Senatu, wzywającej do wstrzymania sprzedaży Lotosu. Za uchwałą głosowało 28 senatorów, przeciwko było 51, wstrzymało się 19. W związku z wynikiem głosowania Senat nie podjął uchwały i zakończył postępowanie w tej sprawie. Czy to oznacza, że jest zgoda polityczna wobec fuzji Orlenu i Lotosu?

- Tak naprawdę z punktu gospodarczego i ekonomicznego to głosowanie nie ma znaczenia i nawet w kwestii fuzji — mówił Prezes Zarządu PKN Orlen, Daniel Obajtek. - Z punktu widzenia politycznego chciałem podziękować senatorom za popatrzenie na ten proces zupełnie inaczej. Ten proces nie jest procesem politycznym, jest procesem gospodarczym i strategicznym dla kraju.

- Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że tylko zjednoczony koncern o pewnym bilansie zakupu ropy czy też innym optymalizowaniu kosztów jest zasadny dla gospodarki i my tę lekcję musimy odrobić.

Prezes Orlenu powiedział, że tak naprawdę wszystkie formacje polityczne od 30 lat chciały połączenia Orlenu z Lotosem.

- Co prawda jedna formacja polityczna — Platforma Obywatelska — nie chciała tego połączenia, chciała sprzedaży tylko i wyłącznie Lotosu. Natomiast wszystkie pozostałe partie polityczne włącznie z SLD chciały połączenia Orlenu z Lotosem, bo to jest proces jak najbardziej uzasadniony ekonomicznie.

Daniel Obajtek zaznaczył, że ta fuzja powinna być przeprowadzona jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Niebawem również nastąpi połączenie z PGNiG-iem (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo).

- Będziemy bardzo mocno przyśpieszać również połączenie z PGNiG-iem - powiedział Obajtek.

Pod koniec Prezes Orlenu zdradził, że prawdopodobnie na przełomie czerwca/lipca już operacyjnie nastąpi przejęcie Grupy Lotos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki