Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Trójmieście jest czyste powietrze? Normy dobowe w ciągu ostatnich kilku dni zostały przekroczone. Jakie jest stężenie smogu w Gdańsku?

Maja Czech
Maja Czech
Karolina Misztal
Pod koniec roku jakość powietrza zazwyczaj ulega znacznemu pogorszeniu. Zarówno jesienią, jak i zimą wiatr przestaje przeganiać kłęby szkodliwego dymu, a te pozostają w powietrzu w postaci smogu. Według wskaźników, normy dobowe w ciągu ostatnich kilku dni zostały zdecydowanie przekroczone. Sytuacja nie była najlepsza nawet w Trójmieście, które uchodzi za rejon o stosunkowo dobrej jakości powietrza.

Według danych pochodzących ze stacji monitoringu zanieczyszczenia powietrza, w środę warunki powietrza w Trójmieście były wyjątkowo niekorzystne. Zawartość szkodliwych pyłów PM2,5 w powietrzu wynosiła w Gdańsku ok. 80 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak tłumaczą redaktorzy z portalu infosmog:

Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 μg/m3.

Oznacza to, że norma została znacznie przekroczona, a szkodliwy pył osadza się w płucach mieszkańców.

Jakość powietrza w Polsce - czy w Trójmieście jest najlepiej?

Pomimo tego, że w województwie pomorskim czujniki monitorujące rzeczywiście wskazują jedne z lepszych wyników, sytuacja mieszkańców nie jest wcale tak dobra, jak mogłoby się wydawać. Punktem odniesienia w ocenie jakości powietrza jest jego ogólnokrajowy stan.

Mieszkańcy danych regionów czy miast są informowani o bardzo niekorzystnej jakości powietrza zazwyczaj między jesienią a zimą. Wtedy właśnie te wskaźniki wskazują najwyższe stężenia pyłu. Jednak na co dzień również nie należy tracić czujności.

Normy stężenia szkodliwych cząsteczek PM2,5 i PM10 w powietrzu przekraczane są regularnie. Również na terenie Trójmiasta.

Jakość powietrza w Trójmieście - te liczby przerażają

Jak donosi Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, od lat w sezonie grzewczym norma przekraczana jest średniodobowo ok. 39 razy! Co ważne, wiele stacji w ogóle nie mierzy najbardziej szkodliwego, bo rakotwórczego stężenia cząsteczek PM2,5.
FRAG niezależnie monitorował je w roku 2017 i 2018. Wyniki są zatrważające. W niektórych dzielnicach Gdańska norma została przekroczona nawet o 1000%.

Wprawdzie istnieje uchwała antysmogowa, która miała znacznie poprawić sytuację. Funkcjonuje ona w naszym województwie od 2020 roku. Pomimo tego, tylko w Gdańsku cały czas istnieje ponad 30 tys. mieszkań ogrzewanych piecami niespełniającymi ustawowych norm.

Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, aby każdy z nas w miarę możliwości chronił się przed szkodliwym powietrzem, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Wiele roślin doniczkowych działa jak „naturalny oczyszczacz powietrza”. Zobacz, jakie kwiaty warto mieć.

Te kwiaty doniczkowe są jak oczyszczacze powietrza. Zobacz, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki