Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czy ktoś pomyślał chociaż przez chwilę o uczniach"? Problemy z remontem Szkoły Podstawowej nr 2 w Gdańsku

Kamil Kusier
Kamil Kusier
zdjęcie poglądowe | archiwum Polska Press
W Gdańsku od 2017 roku trwa program termomodernizacji, który zakresem swoich prac objął 30 gdańskich szkół, przedszkoli i żłobków. Nie obyło się jednak bez problemów. Jak zgłaszają redakcji "Dziennika Bałtyckiego" mieszkańcy Gdańska, których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 2, od września 2022 roku uczniowie szkoły znajdującej się przy ul. Heleny Marusarzówny 10 o komfortowych warunkach do nauki mogą jednak zapomnieć. Przyczyna? Wypowiedzenie umowy wykonawcy, który nie był w stanie zrealizować inwestycji w terminie przewidzianym w umowie.

- W 2020 roku Miasto Gdańsk ogłosiło przetarg na termomodernizację i remont pływalni oraz zaplecza sportowego przy SP nr 2 - informuje pani Marta, której dzieci uczęszczają do pechowej szkoły. - W marcu 2021 ogłoszono zwycięzcę przetargu - wybrano najtańszą ofertę. Remont, a właściwie prace rozbiórkowe ruszyły w maju. Do września 2021 roku miały być oddane do użytku szatnie i sale gimnastyczne. Niestety już na pierwszym zebraniu we wrześniu usłyszeliśmy, że jest opóźnienie i być może sale będę gotowe w styczniu.

Jak podkreśla mama jednego z uczniów, taka informacja była udzielona rodzicom ze strony szkoły, ale wśród rodziców można było usłyszeć, że opóźnienie będzie roczne.

- W styczniu 2022 roku niestety sale nadal nie zostały oddane do użytku - dodaje pani Marta. - Dzieci ćwiczą na korytarzach do dzisiaj. W SP nr 2 są oddziały sportowe o profilu pływackim. Dzieci z tych klas codziennie tracą ponad godzinę na dojazdy na inne pływalnie w Gdańsku. W efekcie spędzają w szkole więcej czasu niż ich rodzice w pracy.

Co jest powodem tego, że prace w gdańskiej szkole zostały wstrzymane?

- W lutym dowiedzieliśmy się, że wykonawca zszedł z placu budowy - relacjonuje pani Marta. - Dokładnie 7 marca 2022 roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała o rozwiązaniu umowy z wykonawcą. Od listopada nie było żadnych informacji o tym jak przebiega remont, pomimo że rodzice sygnalizowali wielokrotnie, że są opóźnienia. Cały remont miał się zakończyć w sierpniu 2022 roku. Mamy teraz koniec marca, a DRMG dopiero przeprowadza inwentaryzację robót i w bliżej nieokreślonym czasie ogłosi przetarg na dokończenie prac. Czyli realnie do września nie będzie się działo nic, a prognozowany termin zakończenia wszystkich robót to I kwartał 2024 roku. Czy ktoś pomyślał chociaż przez chwilę o uczniach, którzy przez głupotę DRMG tracą czas na dojazdy na treningi i w efekcie nie mają siły na naukę?

Jak alarmują nam rodzice, w których imieniu głos zabrała pani Marta, reputacja wykonawcy remontu szkoły już w chwili podpisania umowy miała budzić wątpliwości.

- Od początku było wiadomo, że wykonawca, który wygrał przetarg, jest nierzetelny i ma nie najlepszą opinię - dodaje nasza rozmówczyni. - Mimo to zdecydowano o wyborze właśnie jego. Mój syn jest uczniem tej szkoły i nie wie, czy będzie miał szansę trenować na nowym basenie, bo w chwili obecnej wykończony dojazdami ma ochotę rzucić pływanie. Brakuje tym dzieciom czasu na naukę i przyjemności, bo przez opieszałość urzędników spędzają całe dnie w szkole. Pani prezydent ma gdzieś dzieci i rodziców z SP nr 2, bo ważniejszy jest lans w mediach społecznościowych. A nasza frustracja rośnie coraz bardziej. Zwłaszcza, że nikt nie chce z nami rozmawiać, a władze UKS też dostają od miasta szczątkowe informacje.

W związku ze zgłoszeniem redakcji "Dziennika Bałtyckiego" problemu wynikającego z terminowym przeprowadzeniem prac remontowych SP nr 2 w Gdańsku zwróciliśmy się z pytaniami o wyjaśnienie do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Urzędu Miejskiego.

- Na terenie szkoły prowadzona jest obecnie inwentaryzacja wykonanych prac, polegająca na szczegółowym opisie wykonanego zakresu robót - informuje Izabela Kozicka-Prus, p.o. kierownika referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Inwentaryzacja będzie podstawą do przygotowania materiałów w postępowaniu przetargowym na dokończenie prac w szkole.

Jak twierdzi UMG, wykonawca robót, który nie dokończył prac związanych z inwestycją, w chwili wyboru spełniał wszystkie określone w przetargu wymagania. Dlaczego jednak rozwiązano umowę z wykonawcą?

- Prace termomodernizacyjne w SP 2 przy ul. Marusarzówny zostały przerwane z uwagi na problemy wykonawcy i będą kontynuowane przez firmy wybrane w drodze postępowania publicznego - dodaje Izabela Kozicka-Prus. - Niestety od pewnego czasu wykonawca miał trudności w realizacji robót i pomimo wielokrotnych monitów, wzywania do przyspieszenia i zintensyfikowania działań, postępy prac znacznie odbiegają od zakładanego harmonogramu.

Jak informuje UMG z końcem lutego 2022 roku zdecydowano o odstąpieniu od umowy i konieczności rozpisania nowego przetargu na wybór firm, które dokończą rozpoczęte prace.

- Zmiana wykonawcy robót na etapie realizacji wiąże się bowiem z koniecznością przygotowania nowego postępowania oraz z czasem potrzebnym na fizyczną realizację robót - mówi Izabela Kozicka-Prus. - Aby maksymalnie przyspieszyć prace zdecydowano, aby rozdzielić poszczególne zakresy modernizacji. Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia trzech odrębnych postępowań przetargowych. Najwcześniej powinny zakończyć się prace związane z modernizacją sali gimnastycznej oraz basenu. Zakładamy, że modernizacja sali gimnastycznej zakończy się w IV kwartale 2022 roku, a basen powinien być gotowy wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024. Dodatkowo do końca tegorocznych wakacji planujemy wykonać wymianę posadzek w poszczególnych salach lekcyjnych. Zakończenie termomodernizacji możliwe będzie w IV kw. 2023 roku.

Co jednak z uczniami klas sportowych? Miasto Gdańsk wskazuje trzy obiekty zastępcze, gdzie młodzi sportowcy mogą kontynuować treningi pływackie. Jeden na Suchaninie, drugi na Zaspie, trzeci zaś na Chełmie.

- W związku z trwającymi pracami remontowymi w Szkole Podstawowej nr 2 w Gdańsku, w roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas pływackich wyszkolenie sportowe realizują w trzech obiektach sportowych (basenach) - dodaje Izabela Kozicka-Prus.

Są to:

  • Zespół Szkolno-Przedszkolnego nr 2, ul. Czajkowskiego 1
  • XV Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pilotów 7
  • Gdański Ośrodek Sportu, ul. Chałubińskiego 13

- W roku szkolnym 2022/2023 nie zostanie ograniczona liczba klas sportowych - pływackich - zapewnia Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - W rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 zaplanowano nabór do jednej klasy I sportowej – pływackiej. Zajęcia wyszkolenia sportowego będą realizowane na obiektach sportowych innych niż basen w Szkole Podstawowej nr 2, po opracowaniu przez koordynatorów z pływalni harmonogramów na przyszły rok szkolny.

Czy uczniowie SP nr 2 będą w stanie pogodzić spokojną naukę z licznymi dojazdami na baseny, gdzie zajęcia odbywają się najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych z uwagi na brak własnego basenu? Przed nimi na pewno kolejny rok szkolny pełen wielu wyrzeczeń i poświęceń, jednak - z uwagi na opieszałość wykonawcy - to jedyny możliwy dla nich wybór.

Czy można było tego uniknąć? Bazując na deklaracjach rodziców - tak. Czy wykonawcy miejskich inwestycji, prócz wzorowo wykonanych wniosków przetargowych, powinni przechodzić dodatkowe weryfikacje? Ponownie opierając się na słowach rodziców - nie ma ku temu wątpliwości, gdyż traci na tym nie miasto, a uczniowie, w tym przypadku Szkoły Podstawowej nr 2, przed którymi rok szkolny 2022/2023 zapowiada się nadal wyjazdowo.

Program termomodernizacji trwa od 2017 roku i obejmuje 30 gdańskich szkół, przedszkoli i żłobków. Na czym jednak polega sam program?

- Prace termomodernizacyjne mają na celu nie tylko podniesienie komfortu użytkowania placówek, ale także obniżenie kosztów ich utrzymania - dodaje Izabela Kozicka-Prus. - Działania obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachu, zastąpienie starych niewymienionych dotychczas okien nowymi oraz wymianę instalacji. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na prace przy SP nr 81 na Osowej. W pierwszej kolejności dla wytypowanych obiektów opracowywano dokumentacje projektowe i sukcesywnie przystępowano do realizacji robót. Prace zakończono już w 19 obiektach, kolejnych 8 jest na etapie robót, a 3 następne przygotowywane są do realizacji. Program termomodernizacji zakończy się w drugiej połowie 2023 roku, a jego koszt oszacowano na poziomie ok. 111 milionów złotych. Zadanie w 56,7 procentach dofinansowane jest ze środków unijnych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki