MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy 2 listopada jest wolny od szkoły? A co z 3 listopada? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat. Wolne dni od szkoły w listopadzie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Czy 2 i 3 listopada są wolne od szkoły?
Czy 2 i 3 listopada są wolne od szkoły? freepik/ pressfoto
Uczniowie, nauczyciele i rodzice zastanawiają się, czy 2 listopada jest wolny od szkoły i pracy. W związku z tym, że Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w środę, niektórzy nie wiedzą, czy 3 listopada idzie się do szkoły. 1 listopada obchodziliśmy święto, w związku z czym był to dzień wolny od pracy i szkoły. Sprawdźcie, ile dni wolnych w listopadzie mają uczniowie.

Spis treści

Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada to dzień wolny

Warto przypomnieć, że 1 listopada, a więc Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły. W 2023 roku to święto wypadało w środę. Osoby, które chciały mieć więcej wolnego, mogły wziąć dwa dni urlopu (np. 30 i 31 października lub 2 i 3 listopada) i cieszyć się pięcioma dniami bez pracy. A co z uczniami? Czy 2 i 3 listopada są wolne w szkole?

Czy 2 i 3 listopada to dni wolne?

W 2023 roku 2 i 3 listopada przypadają odpowiednio we czwartek i w piątek. Nauczyciele, uczniowie i rodzice zastanawiają się, czy są to dni wolne od szkoły. Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy od placówki. Dyrektorzy mają do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie (8 dni w przypadku szkoły podstawowej i 10 dni w przypadku szkoły średniej).

W rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego, dyrektor do dyspozycji ma określoną liczbę wolnych dni, które może wykorzystać:

  • w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Oznacza to, że dyrektor konkretnej placówki mógł podjąć decyzję, by 2 i 3 listopada były dniami wolnym od szkoły. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych – czytamy w dokumencie.

Jeżeli więc szukamy informacji, czy 2 i 3 listopada są dniami wolnymi w szkole, warto zapytać o to w konkretnej placówce, do której uczęszcza dziecko. Na stronach niektórych szkół już można znaleźć informacje, że we czwartek i w piątek po Dniu Wszystkich Świętych, nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Niektórzy dyrektorzy zadecydowali, że uczniowie mają wolne 31 października.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki. Historia święta

Początek listopada to czas, kiedy przypominamy sobie bliskich zmarłych i pochylamy się nad tematem śmierci. W Kościele Katolickim 1 listopada wspomina się wszystkie osoby, które zgodnie z wierzeniami, przebywają już w niebie. Z kolei 2 listopada, a więc w Zaduszki modli się za osoby, które zmarły, by dostąpiły zbawienia.

Warto wiedzieć, że chrześcijańskie wierzenia zbiegają się w czasie z pogańskimi obrzędami ku czci zmarłych. Słowianie właśnie w tej porze roku odprawiali dziady, dobrze znane nam dzięki utworowi Adama Mickiewicza. Wierzono, że na początku listopada dusze zmarłych wracają na ziemię. Palono więc świece, by mogły się ogrzać oraz pozostawiano im jedzenie.

Czy 11 listopada to wolny dzień w szkole?

Zazwyczaj uczniowie i nauczyciele mogli liczyć także na kolejny wolny w tym miesiącu dzień w związku z tym, że 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jednak w roku 2023 przypada ono niefortunnie, bo w sobotę. Warto jednak dowiedzieć się, czy w związku z ustanowionymi dniami dyrektorskimi zajęcia dydaktyczne nie są odwołane lub skrócone 10 listopada, a więc w piątek.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy 2 listopada jest wolny od szkoły? A co z 3 listopada? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat. Wolne dni od szkoły w listopadzie - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki