Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej przebudowy PSZOK w Kiełpinie - umowa o wykonanie dokumentacji i kosztorysu już podpisana

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
PSZOK będzie rozbudowany
PSZOK będzie rozbudowany Małgorzata Wojciechowska
Miasto Człuchów 31 sierpnia podpisało umowę na sporządzenie kosztorysu i dokumentacji planowanej rozbudowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kiełpinie. Firma MP Projekt przygotuje plan niezbędny do rozpoczęcia tej ważnej z punktu widzenia gospodarki odpadami inwestycji, która będzie realizowana we współpracy z gminą wiejską.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kiełpinie przyjmuje posegregowane odpady wytworzone w gospodarstwach domowych znajdujących się w człuchowskich gminach miejskiej i wiejskiej. Jego działalność to ważny element gospodarki odpadami. Ze względu na wciąż zwiększające się wymogi dotyczące recyklingu gminy zmierzają do daleko idącej rozbudowy i usprawnienia istniejącego punktu. Umowa o sporządzenie dokumentacji i kosztorysu została podpisana 31 sierpnia w Urzędzie Miejskim z firmą MP PROJEKT Maciej Pospieszny.

- Temat jest naprawdę dla nas bardzo ważny, przede wszystkim dlatego, że ciążą na gminach olbrzymie zobowiązania w zakresie osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu. Co prawda te poziomy rosną z roku na rok już od dobrych kilku lat, ale w 2025 roku skok robi się naprawdę znaczący, bo o ile za 2022 jest to 22 procent, to w 2025 jest to już ponad 50 procent. Punkt selektywnej zbiórki odpadów jako taki funkcjonuje w Człuchowie dla obu gmin, czyli miejskiej i wiejskiej od samego początku zmian w gospodarce odpadami, ale był to punkt urządzony na bazie infrastruktury, która pozostała po zamkniętym składowisku odpadów.

- mówi Dorota Lipska, kierownik referatu przestrzeni i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Człuchowie.

Szykuje się ogromna inwestycja

Stworzenie dokładnej dokumentacji i kosztorysu jest niezbędne między innymi po to, by miasto mogło się starać o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Budowa będzie bowiem kosztowna i może pochłonąć nawet ok. 10 mln złotych. Koszty mają być podzielone po połowie między gminę wiejską a miejską. Na opracowanie dokumentacji wykonawczej firma MP PROJEKT ma czas do 30 czerwca przyszłego roku.

Po przebudowie odpady dostarczane do punktu mają być w jak najwyższym stopniu odzyskiwane - ideałem jest dążenie do gospodarki o modelu zamkniętym promowanego przez Unię Europejską. Do Zakładu Zagospodarowania Odpadów powędrują tylko te frakcje odpadów, których nie da się zagospodarować w PSZOK.

Dajmy przedmiotom drugie życie

Oprócz punktu zbiórki odpadów w PSZOK po remoncie ma się znaleźć punkt napraw i ponownego użycia produktów. Będzie można tam dostarczać nieużywane rzeczy, które są możliwe do ponownego wykorzystania. W planie jest także organizacja "pchlego targu", na którym będzie można kupić to, co inni mieszkańcy oddali do tego punktu. To nowoczesne podejście pozwoli na znacznie lepsze wykorzystanie zasobów i zmniejszenie ilości odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki