Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - wtorek, 20 stycznia 2009 r.

Redakcja
W Gdańsku przez dwa dni będzie można obejrzeć spektakle paryskiego teatru Comédie-Franćaise
W Gdańsku przez dwa dni będzie można obejrzeć spektakle paryskiego teatru Comédie-Franćaise Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Jednoaktówki prosto z Paryża

19.00
Gdańsk, teatr Wybrzeże, św. Ducha 2
Bilety: 40-90 zł

Na deskach Dużej Sceny teatru Wybrzeże przez dwa dni będzie można zobaczyć jednoaktówki Comédie-Franćaise. Pierwsza to "La Festa" Spiro Scimone'a w reżyserii Galina Stoeva. Jej akcja rozgrywa się w trzydziestą rocznicę ślubu pary, której wspólne życie sprowadza się do nieustannych wymówek, uszczypliwości i nieistotnych uwag. Ten układ dopełnia dorosły syn - rywalizując z ojcem, wykorzystuje bezgraniczne uwielbienie matki.Drugim spektaklem są "Pocieszne wykwintnisie" Moliera w reżyserii Dana Jemmeta. Zabawna opowieść o paryskich "wykwintnisiach" Magdelon i Cathos, dziewczętach, które przybyły do Paryża z prowincji w poszukiwaniu miłości i zabawy. Akcja zaczyna się od rozmowy między dwoma odrzuconymi przez nie zalotnikami, La Grangem i Du Croisym, których to Gorgibus (ojciec Magdelon i wuj Cathos) wybrał na przyszłych małżonków córki i siostrzenicy. Młodzieńcy postanawiają pomścić hańbę, jakiej doznali od tytułowych bohaterek. To jedna z najlepszych komedii Moliera.

ARTnawigacja

18.00
Gdańsk, RCNiK, Długa 35
Wstęp wolny

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury zaprasza dzisiaj na wernisaż wystawy zatytułowanej "ARTnawigacja. Współczesna grafika i malarstwo jakuckich malarzy". Swoje prace zaprezentują:
Andrey Chikachev, Ekaterina Shaposhnikova, Evdokiya Romanova, Fedor Markov, Irina Mekumyanova, Mihail Starostin, Nadezhda Fedulova, Natalya Nikolaeva, Olga Skorikowa iTuyara Shaposhnikova.

Rodzinny duet na politechnice

18.00
Gdańsk, Politechnika Gdańska, Narutowicza 11/12
Wstęp wolny

Bogdan Kułakowski, znany z koncertów solowych i kameralnych, edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej Słupsku, dziś jest rektorem Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jego syn, trzynastoletni Maciej Kułakowski, wiolonczelista, jest uczniem siódmej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Ten młody muzyk naukę rozpoczął mając sześć lat, dziś ma na swoim koncie już kilka sukcesów, pod koniec ubiegłego roku został laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelistów w Poznaniu. Ten rodzinny duet po raz pierwszy wystąpi razem na scenie. W programie koncertu m.in. kompozycje Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha i Gabriela Frou'a.

Piękna i bestia

11.00
Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
Bilety: 24-60 zł

Musical "Piękna i bestia" to opowieść pełna magii i uroku, dowcipna, odkrywająca zakamarki ludzkiej natury. Gdyńska adaptacja baśni o pięknej córce kupca i bestii, w jaką za pychę zamieniła księcia zła czarownica, zachwyca wspaniałymi dekoracjami, efektami specjalnymi i laserową grą świateł. Kostiumy blisko pięćdziesięciu aktorów biorących udział w przedstawieniu są piękne i niezwykle skomplikowane. Jakże inaczej, gdy trzeba zagrać szafę, zegar lub świecznik. Spektakl został skrojony według broadwayowskiej zasady - dwie godzinne części z przerwą. Muzykę wykonuje dwudziestoosobowa orkiestra pod dyrekcją Dariusza Różankiewicza. Reżyseruje Maciej Korwin.

Filmy o Wysockim

19.00
Gdańsk, Wydział Filologiczno-Historyczny UG, Wita Stwosza 55
Wstęp wolny

Aktor, pieśniarz, poeta, legenda - Włodzimierz Wysocki zmarł 28 lat temu, ale jego pieśni wciąż znajdują nowych wykonawców. Trójmiejscy fani Wysockiego będą mieli w tym tygodniu okazję do świętowania. Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego oraz Klub Stalker zapraszają na przegląd filmów dokumentalnych - "Wysocki w Gdańsku". Dziś zobaczymy dwa filmy: "O czym śpiewa Wysocki" Aleksandra Kowanowskiego i Igora Rachmanowa oraz "Dzielny ołowiany żołnierzyk Bułata Okudżawy" Piotra Sołdatienkowa. Projekcje poprzedzi prelekcja Igora Rachmanowa "Twórczość Włodzimierza Wysockiego i współczesne rosyjskie społeczeństwo". W środę najpierw wysłuchamy Alekseja Denisowa z wystąpieniem "Włodzimierz Wysocki - aktor Teatru na Tagance". A potem zobaczymy filmy: "Hamlet z Taganki" duetu Kowanowski-Rachmanow oraz "Monologi na tle czerwonej cegły, albo dwadzieścia lat minęło" Sołdatienkowa.

Szalone nożyczki

19.00
Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
Bilety: 40 i 50 zł

Sztuka Paula Portnera to kryminalna farsa, która toczy się w gdyńskim zakładzie fryzjerskim. Jeśli chcesz wiedzieć, kto zabił, zadecyduj sam - takie nietypowe zadanie mają widzowie spektaklu Teatru Muzycznego. Publiczność musi nie tylko wykazać się pamięcią i spostrzegawczością (proszona jest o pomoc w rekonstrukcji zdarzeń), ale i wybiera (głosując) zbrodniarza. W sztuce wyreżyserowanej przez Macieja Korwina występują m.in.: Magdalena Smuk, Iwona Konieczkowska-Jończyk i Paweł Bernaciak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki