Codziennik kulturalny - poniedziałek, 8 września 2008 r.

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 8 września 2008 r.

  Anita Białous

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Teatr Przy Stole integracyjnie


  18.30
  Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12
  Wstęp wolny


  Od końca sierpnia odbywa się finał integracyjnego projektu "Sopot. Ulica Sztuki", który ma na celu integrację społeczności lokalnej z osobami niepełnosprawnymi. Program imprezy obejmuje prezentacje prac niepełnosprawnych artystów - amatorów oraz doświadczonych twórców związanych z Sopotem.
  Można już je oglądać w 33 punktach miasta, m.in. sklepach, aptekach, barach, kawiarniach. Tegoroczna edycja projektu obfituje także w liczne imprezy towarzyszące z udziałem artystów niepełnosprawnych, m.in. koncerty, występy kabaretowe, wieczory poetyckie. W ramach projektu w Dworku Sierakowskich odbędzie się wyjątkowy spektakl Teatru Przy Stole. W programie znajdzie się sztuka "Założyciel" Krzysztofa Dowgiałły oraz "Straszna rzecz" autorstwa członków Teatru Otwartego przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Gdyni. Teksty czytać będą Krzysztof Gordon i Marzena Nieczuja-Urbańska. Konieczna jest rezerwacja (nr tel. 058 551 07 56, biuro@dworek.art.pl).

  Dotyk Sztuki


  15.00
  Gdańsk, CSW Łaźnia, Jaskółcza 1
  Wstęp wolny


  W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia rozpocznie się projekt "Dotyk Sztuki z Emiterem - Wciśnij Guzik". Warsztaty dźwiękowe są skierowane do młodego odbiorcy. W ich ramach dzieci będą mogły wspólnie z prowadzącym, czyli Marcinem "Emiterem" Dymiterem, artystą poruszającym się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej i elektroakustycznej, szukać ciekawych dźwiękowo miejsc, przygotowywać nagrania terenowe, zajmować się edycją nagrań. A także wykonają rejestrację tych brzmień za pomocą mobilnego zestawu: mikrofonów binarnych OKM oraz minidisca. Obszar muzycznych poszukiwań w celu uchwycenia specyfiki tej przestrzeni stanowić będzie Dolne Miasto w Gdańsku.

  Sztorm na płótnie


  11.00-19.00
  Sopot, Sopocki Dom Aukcyjny, Boh. Monte Cassino 43
  Wstęp wolny


  Porty, spienione burzą fale, sceny z życia rybaków i ma-rynarzy, kutry, żaglowce i parowce - to wszystko jest tematem obrazów zgromadzonych na wielkiej wystawie marynistycznej w Sopocie, która potrwa do końca września. Nie tylko liczba dzieł (250 obrazów) robi wrażenie, lecz także nazwiska twórców. Jest sławna paryska malarka Mela Muter - artystka zafascynowana Cezannem i van Goghiem. Z polskich sław znajdziemy Ferdynanda Ruszczyca, Juliana Fałata, Jana Cybisa czy Tadeusza Makowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja prac urodzonego w Szczecinie niemieckiego malarza Eugena Dekkerta. Ale prawdziwą perłą wystawy jest pełne ekspresji i dramatyzmu, wielkoformatowe dzieło Emanuela Mané - Katza "Sztorm" z 1933 roku.

  Sekrety po czesku


  18.30
  Gdańsk, kino Helikon, Długa 57
  Bilety: 10-14 zł


  W gdańskim Helikonie do czwartku włącznie odbywać się będą przedpremierowe pokazy czeskiej komedii romantycznej "Sekrety" w reżyserii Alice Nellis. Bohaterką obsypanego Czeskimi Lwami filmu jest Julie. Kobieta ma wszystko - dorosłą córkę, młodego kochanka, bogatego męża. Meblując swój wymarzony dom, pewnego ranka uświadamia sobie, że brakuje w nim... pianina. Spontaniczne pragnienie powoduje, że Julie postanawia porzucić bezpieczną codzienność, aby odnaleźć to, co w życiu najważniejsze. Po drodze zmierzy się z przeszłością i przyszłością, zrozumie swoje uczucia i odkryje prawdziwe wartości.

  Kino z Afryki


  19.00
  Kwidzyn, KCK, Katedralna 19
  Bilety: 10 zł


  Afrykańska kinematografia nieczęsto gości w kinach nad Wisłą. Propaguje ją właściwie jedna impreza - festiwal AfryKamera. Ale i ona odbywa się w zaledwie sześciu, i to dużych, miastach. Więc jeśli trafia się okazja, aby obejrzeć dzieło z Czarnego Lądu w kinie studyjnym, nie można jej przegapić. W Kwidzyńskim Centrum Kultury w ramach DKF-u Powiększenie wyświetlony zostanie obraz Mahamata-Saleha Harouna - "Daratt". Dramat podejmuje temat zemsty i wybaczenia. Akcja rozgrywa się w zachodniej Afryce, w Czadzie. Bohaterem jest Atim, dumny nastolatek zamierzający pomścić ojca zabitego podczas wojny domowej. Między nim a mordercą powstaje zaskakująca relacja...

  Jam session  20.00
  Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
  Wstęp wolny


  Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje także gwiazd. W poniedziałkowe wieczory na jam sessions spotkać można takich muzyków, jak: saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo