Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - poniedziałek, 23 lutego 2009 r.

Redakcja
Teatr Jednego Wiersza wystąpi w gdańskim klubie Plama
Teatr Jednego Wiersza wystąpi w gdańskim klubie Plama Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Teatr Jednego Wiersza

19.00
Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
Bilety: 15 zł

Na scenie Teatru w Blokowisku wystąpi Teatr Jednego Wiersza. Założycielem opolskiego teatru jest Krzysztof Żyliński, reżyser, aktor, muzyk i autor większości scenariuszy. Przedsięwzięcie to cechuje poetyckość, wyrażająca się w formie i w treści. Aktorzy i twórcy chętnie posługują się symbolem, sięgają do archetypów, używają metafor rozumianych jako nieilustracyjny znak teatralny, sztandarowo zrywają z fabułą i nadają swym spektaklom wielopoziomową strukturę, pełną obrazów, znaczeń. "Użytkownia, czyli miejsce, gdzie się spędza żądany czas" to spektakl o kondycji współczesnego człowieka, jego uwikłań w potrzeby egzystencjalne i duchowe. Próbuje szukać odpowiedzi na pytanie, jak we współczesnym świecie człowiek radzi sobie z metafizyką, czy zatraca się w nieustannej gonitwie za dobrami współczesnego świata, czy potrafi przystanąć i od-dać się zadumie. Spektakl ma w tym pomóc, jest próbą zatrzymania się na chwilę i ma prowokować do zadania sobie najważniejszych pytań.

Rumba

14.10, 18.15, 20.30
Gdańsk, kino Helikon, kino Kameralne, Długa 57
Bilety: 10-14 zł

W kinach Gdańskiego Centrum Filmowego można obejrzeć komedię "Rumba", o szczęśliwej parze nauczycieli z wiejskiej szkoły, Fionie i Domie, którzy mają wspólną pasję - tańce latynoskie. Francusko-belgijski obraz to powrót niemego kina, gdzie ruch jest ważniejszy niż słowa. Tu rządzą gagi i pantomima, bo bohaterowie wyrażają siebie poprzez język ciała. Nawet muzyka pojawia się tylko sporadycznie, gdy wymaga tego sytuacja. Nie służy tworzeniu atmosfery i podkreśleniu obrazu. Trudno znaleźć drugą taką dziwną komedię romantyczną, bo "Rumba" to w gruncie rzeczy historia miłosna opowiedziana w niekonwencjonalny sposób.

Wieczorynka

17.30
Sopot, Filia nr 2 MBP, Kraszewskiego 26
Wstęp wolny

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie zaprasza na zajęcia głośnego czytania dzieciom. Celem spotkań dla młodszych dzieci pod has-łem "Wieczorynka" jest za-chęcenie do czytania książek i korzystania z usług biblioteki. Uczestnicy spotkań mogą swobodnie wyrażać swoje opinie na temat czytanego utworu, prosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii, zilustrować przeczytany tekst lub narysować to, co może kojarzy im się z treścią dzieła.

Przyjazne dusze

17.15, 20.15
Gdańsk, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15
Bilety: 80-150 zł

Na scenie Opery Bałtyckiej dwukrotnie wystawiony zostanie spektakl "Przyjazne dusze" w wykonaniu teatru Kwadrat. Do urokliwego domu pod Londynem, będącego właśnie do wynajęcia, wprowadza się młoda para, Mary i Simon. On - początkujący pisarz powieści kryminalnych, ona - ciepła, dobra, kochająca swego męża dziewczyna. Poprzednimi właścicielami domu byli, tragicznie zmarli, Jack i Suzie. Obserwujemy ewolucję stosunku duchów - Jacka i Suzie do młodych - Mary i Simona. Duchy orientują się z czasem, że młoda para reprezentuje sobą to, czego im nie udało się na ziemi zrealizować. Postanawiają im pomóc, przy wsparciu anioła stróża. Sztuka ta jest pełna ciepła, miłości, prawdy o życiu, marzeń, żalu i niespełnionych snów. Występują m.in. Lucyna Malec, Grzegorz Wons, Ewa Wencel, Jan Kobuszewski, Andrzej Szopa, Paweł Małaszyński.

Czas apokalipsy

20.00
Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 12 i 14 zł

W DKF Żak będzie można obejrzeć wersję reżyserską legendarnego filmu Francisa Forda Coppoli "Czas apokalipsy". Film pojawił się na światowych ekranach w 1979 roku, w Polsce w dwa lata później. Wkrótce potem ogłoszono stan wojenny, więc mała, krajowa apokalipsa zeszła z ekranów na ulice. "Czas apokalipsy" jest najważniejszym z ekranowych obrazów wojny wietnamskiej, która była pierwszym przegranym konfliktem militarnym w dziejach USA i traumatycznym przeżyciem dla pokolenia urodzonego tuż po zakończeniu XX wojny światowej. Fabuła, oparta na noweli Josepha Conrada, opowiada o wyprawie w głąb wietnamskiej dżungli małego oddziału dowodzonego przez kpt. Willarda. Celem jest odnalezienie i neutralizacja pułkownika Kurza - oficera, który zbuntował się i stanął na czele miejscowego plemienia

Jam session

20.00
Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
Wstęp wolny

Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje gwiazd. Podczas jam session spotkać można takich uznanych muzyków, jak Adam Wendt, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk czy Przemysław Dyakowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki