Codziennik kulturalny - czwartek, 23 października 2008 r.

  Codziennik kulturalny - czwartek, 23 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Polski akcent cyklu JaZzGdyni


  19.00
  Gdynia, klub Pokład, Jana Pawła II 11
  Bilety: 40 zł


  To pierwszy koncert polskich wykonawców w jesiennej edycji cyklu koncertowego JaZzGdyni. W dodatku będą to wykonawcy niewystępujący wcześniej u nas, a bardzo obiecujący - w klubie Pokład zaprezentuje się trio wokalne Me Myself and I. Młody wrocławski zespół zdobył rozgłos, występując przed wielkimi gwiazdami, m.in.
  Manu Chao i Bobbym NcFerrinem. Założycielką Me Myself and I jest Magdalena Pasierska, wokalistka, której zainteresowania skupiają się głównie na jazzie. Do składu udało jej się pozyskać Michała Majerana, posiadającego doświadczenie głównie w śpiewaniu muzyki dawnej i operowej oraz, po pewnym czasie, hiphopowca Zgasa. Zespół tworzy własną, niezwykle świeżo brzmiącą stylistyczną mieszankę jazzu, hip-hopu, etno, bluesa, reggae i klasyki, opierając się prawie wyłącznie na możliwościach trzech głosów ludzkich, wspomaganych dyskretnie przez elektronikę.

  Kameralistyka


  18.00
  Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12
  Wstęp wolny


  Cykliczne koncerty muzyki kameralnej, "Czwartkowe Wieczory Muzyczne", w Dworku Sierakowskich szczycą się już ponadtrzydziestoletnią tradycją. Nad przedsięwzięciem czuwa profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Krzysztof Sperski, który co tydzień zaprasza profesorów, absolwentów lub studentów uczelni muzycznych z całej Polski oraz z zagranicy. Tym razem zagra duet fortepianowy w składzie: Mirosława Lachowska i Edgar Wiersocki.

  Dzień świra


  19.00
  Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
  Bilety: 22 i 28 zł


  Pierwszej teatralnej realizacji scenariusza Marka Koterskiego, według którego autor zrealizował kultowy film "Dzień świra" z Markiem Kondratem w roli głównej, w lutym 2006 roku na deskach gdyńskiego Teatru Miejskiego podjął się Tomasz Man. Ta gorzka komedia to opowieść o polskiej inteligencji w średnim wieku. Widzowie śledzą na scenie jeden dzień z życia Adama Miauczyńskiego. Skrzywdzony psychicznie przez matkę bohater bezskutecznie szuka pomysłu na nadchodzący dzień. W roli człowieka, dla którego prawdziwym piekłem jest najbliższe pięć minut, zobaczymy Bogdana Smagackiego.

  Orkiestra Titanic


  19.00
  Gdańsk, scena Malarnia, Teatralna 2
  Bilety: 20 i 30 zł


  Sztuka Christo Bojczewa, wyreżyserowana przez Rudolfa Ziołę, to przejmująca opowieść o braku pomysłu na życie. Bardzo konkretna w swoim współczuciu dla ludzi z marginesu przemian. To historia czwórki włóczęgów, którzy żyją na opuszczonej i zapomnianej przez Boga i ludzi stacyjce kolejowej. Wszystko się zmienia, kiedy z przejeżdżającego pociągu zostaje wyrzucona skrzynia, a z niej wyłania się tajemniczy osobnik, który z pomocą włóczęgów przygotuje najbardziej niesamowity numer świata.

  Słowo w Uchu


  19.00
  Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
  Wstęp wolny


  Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Filmowy Marcello powraca mocnym akcentem - Bohaterem spotkania z cyklu "Słowo w Uchu" będzie To-masz Piątek. Karierę medialną rozpoczął on w wieku lat dziewięciu, jako "cudowne dziecko" na okładce "Polityki". Jako trzynastolatek prowadził już telewizyjny program "Drops". W wieku 23 lat uzależnił się od narkotyków. Swoje doświadczenia z nałogiem opisał w książce "Heroina". Gdyńskiej publiczności zaprezentuje "Część Wtórą" - nietypowy wieczór poetycki, podczas którego autor zmierzy się z odwiecznymi problemami ludzkości: przemijaniem, kruchością egzystencji i kłopotami z trawieniem.

  Puchowski-Maass


  19.30
  Gdynia, Blues Club, Portowa 9
  Bilety: 25 i 30 zł


  Gitarzysta, wokalista, autor piosenek Romek Puchowski należy do nabardziej aktywnych muzyków na Wybrzeżu, w dodatku jego kariera przebiega wielotorowo. W Blues Clubie, w którym zresztą koncertuje dość często, pokaże się od bluesowej strony, choć oczywiście równie ważna jest jego obecność na polskiej scenie alternatywnej jako lidera zespołu Von Zeit. Romek, choć moc-no związany z trójmiejskim środowiskiem muzycznym, jest tczewianinem. Jest zaliczany do grona najlepszych współczesnych polskich gitarzystów, a jako mistrz gry na gitarze dobro zdobył rozgłos w całej Europie. Dziś wystąpi w duecie z niemieckim perkusistą i wokalistą Michą Maassem, a koncert będzie utrzymany w klimatach tradycyjnego bluesa i boogie.

  Trick or Treat


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
  Wstęp wolny


  W oliwskim Blue Time co tydzień, w czwartki, odbywają się muzyczne spotkania z zespołem Trick or Treat. W skład grupy wchodzą: Michał Ciesielski (saksofon altowy), Michał Wandzilak (fortepian), Michał Bak (kontrabas) i Andrzej Szczepkowski (perkusja).


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo