Codzienne wsparcie dla Lecha Wałęsy

  Codzienne wsparcie dla Lecha Wałęsy

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nie słabną emocje wokół książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". Wczoraj od rana do biura byłego prezydenta w Gdańsku przychodzili mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści, by wyrazić dla niego swoje poparcie.
  - Dla mnie i całego mojego pokolenia Lech Wałęsa na zawsze będzie symbolem walki o wolność, bez względu na to, co się o nim teraz opowiada - zapewniał nas spotkany pod gdańskim biurem Wałęsy turysta z Krakowa.

  I pod ten właśnie adres codziennie listonosz przynosi dziesiątki listów ze słowami otuchy. - Sama wysłałam list do Lecha Wałęsy - przyznaje pani Grażyna z Gdańska. - Całą młodość przeżyłam w PRL-u.


  - O Solidarności i tamtych czasach opowiadałam wnukom. Co mam im teraz powiedzieć, kiedy bohater tamtych czasów jest oskarżany o to, że był agentem? To straszne.

  W obronie przywódcy Solidarności wystąpili przewodniczący rad 16 miast wojewódzkich. Swój podpis pod dokumentem z wyrazami poparcia złożył też Bogdan Oleszek, radny Platformy Obywatelskiej i przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

  - Zdecydowanie protestujemy przeciwko kampanii oczerniania Lecha Wałęsy. Legendarny przywódca Solidarności jest symbolem walki Polaków o niepodległość - napisali w swoim liście samorządowcy.

  - Nie może być naszej zgody na oczernianie Wałęsy przez publiczne instytucje w imię tzw. prawdy historycznej. Solidaryzujemy się z nim w jego walce o godność osobistą. Pismo Wałęsa dostał już podczas swojego imieninowego (w sobotę 21 czerwca) przyjęcia.

  Nie wszyscy samorządowcy są jednak tego samego zdania. Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli już wniosek do prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza , o utworzenie funduszu na pomoc materialną dla represjonowanych z powodu donosów agenta o pseudonimie "Bolek".

  - Jest Pan bezkrytycznym i bezwarunkowym zwolennikiem Lecha Wałęsy - piszą radni PiS. - Dla jego obrony jest Pan gotów zrezygnować z prawa do poznania prawdy historycznej. Możemy pomóc Lechowi Wałęsie w dokonaniu zadośćuczynienia jego ofiarom.

  - My mamy prawo do prawdy, ale co ważniejsze ofiary donosów agenta o ps. Bolek mają prawo moralne do zadośćuczynienia.
  Pod listem popisali się Wiesław Kamiński oraz Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS.

  Społeczny ruch poparcia dla byłego prezydenta wybuchł spontanicznie. W ubiegłym tygodniu "Komitet poparcia dla Lecha Wałęsy" powstał w Szczecinie. Na ten pomysł wpadł nauczyciel historii Tomasz Szybowski. Podobna inicjatywa powstała w Białymstoku. Teraz z dnia na dzień podobne komitety tworzą się w innych miastach Polski - Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Opolu.

  Pojawiły się też głosy, że komitety społecznego poparcia mogą być w niedalekiej przyszłości zaczątkiem nowej partii politycznej. Takiej możliwości nie wykluczają sami członkowie komitetów. Wałęsa zapewnił, że jeśli partia taka powstanie będzie mała jego poparcie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo