MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy spotkasz w lesie wilka? Nie panikować. Oto kilka wskazówek, które warto znać, gdy zwierzę stanie nam na drodze

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wideo
od 16 lat
Spacer po lesie to idealny pomysł na spędzenie wolnego weekendu. Warto jednak pamiętać, że wśród drzew mieszkają różne gatunki zwierząt, które możemy spotkać na swojej drodze. Co zrobić, gdy spotkamy wilka i staniemy z nim oko w oko? Jak powinniśmy się zachować? Uciekać czy zachować spokój? Zobacz kilka wskazówek, które należy wdrożyć w życie, gdy nie chcemy, aby drapieżnik uznał nas za zagrożenie.

Spis treści

Nie należy bać się wilka, zachowanie podstawowych zasad pozwoli człowiekowi wyjść cało z sytuacji.
Nie należy bać się wilka, zachowanie podstawowych zasad pozwoli człowiekowi wyjść cało z sytuacji. pixabay.com/Pixel-mixer

Spotkanie z wilkiem w lesie. Wobec zwierząt należy zachować respekt

Przyrodnicy i naukowcy od lat badają zachowania zwierząt w lesie, wielu z nich obserwuje ich codzienność z ukrytej kamery. Ich obserwacje są dla nas niesamowitą lekcją przyrody, jak jednak zachować się, gdy niespodziewanie trafimy na ścieżce na obserwującego nas wilka? Do obecności większości z nich są przyzwyczajone osoby mieszkające w sąsiedztwie lasu. Ci, którzy żyją w spokojnej zabudowie, mogą przeżyć szok. Co istotne, każdy, niezależnie od znajomości zwierząt, musi zachować wobec nich respekt.

Wilki działają instynktownie, są drapieżnikami, które szukają pożywienia. Zazwyczaj unikają kontaktów z człowiekiem, mogą pojawić się jednak osobniki, które będą próbowały skracać dystans. Zachowanie podstawowych zasad pozwoli obu grupom funkcjonować bez zakłóceń.

Wilk na horyzoncie. W pierwszej kolejności zachowaj spokój

Zdarza się, choć rzadko, że dochodzi do ugryzień. Najczęściej są to sytuacje, gdy ludzie próbują dokarmiać lub oswajać drapieżniki. Wilki nie lubią hałasu, więc dobrze być w lesie słyszalnym. Prowadząc rozmowę lub zaznaczając swoją obecność, można sprawić, że wilk pozostanie w ukryciu. Gdy jednak zdarzy się sytuacja, że na naszej drodze stanie drapieżnik po pierwsze, należy zachować spokój oraz dystans.

Dzikie wilki, które nie były oswajane lub dokarmiane przez człowieka, boją się ludzi i starają się ich unikać. Jednak w naszym gęsto zaludnionym kraju, gdzie ludzie tłumnie odwiedzają lasy, nie zawsze jest to możliwe. Spotkania z dzikimi wilkami nie są niebezpieczne i nie trzeba podejmować żadnych specjalnych działań. Drapieżniki po zorientowaniu się, że mają do czynienia z człowiekiem oddalają się. Ponieważ jednak nie każda osoba czuje się w takiej sytuacji komfortowo, można głośno i ostro krzyknąć, zaklaskać w dłonie i szeroko zamachać rękami, żeby głos i zapach człowieka dotarł do wilków, które, podobnie jak psy, są głównie węchowcami i mają doskonały słuch. To skłoni je do ucieczki, mówiła nam dr hab. Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” w 2022 roku.

Warto więc spokojnie się wycofywać, wydając przy tym głośne dźwięki. Gdy wilk nie reaguje, można spróbować innych metod.

Jeśli jednak zwierzę ociąga z odejściem, a to się zdarza w przypadku podrośniętych ciekawskich szczeniąt, można rzucić w jego stronę szyszką, patykiem lub grudą ziemi i ostro krzyknąć. Wówczas młody drapieżnik otrzyma jednoznaczny sygnał, że w pobliżu są ludzie i powinien jak najszybciej się ukryć. Wilki i inne drapieżniki słabo lub w ogóle nie reagują na odgłos urządzeń mechanicznych lub silników pojazdów, ponieważ żyją w lasach, gdzie takie dźwięki są powszechne, dodała prezes Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk": Po sąsiedzku z wilkami

Pamiętaj, wilki w Polsce są chronione

Na szybszy krok możemy zdecydować się wtedy, gdy nie będzie już zagrożenia. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” zaznacza, że najlepiej przyspieszyć, gdy zwierzę będzie daleko i przestanie interesować się naszą osobą. Wilki w Polsce stanowią gatunek chroniony. Za zabicie lub kłusowanie grozi kara, także ta pozbawienia wolności.

Zobacz, na co należy zwrócić uwagę, gdy staniemy oko w oko z wilkiem:

Źródła: Fundacja WWF Polska, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki