Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, by zostać rodziną zastępczą

Redakcja
Anna Kadzikiewicz
Anna Kadzikiewicz
Na pytania Czytelników odpowiada Anna Kadzikiewicz, dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Gdańsku

Czy nie rezygnując z pracy zawodowej, mogę zostać rodziną zastępcza dla obcego dziecka?

Aktywność zawodowa nie jest przeszkodą do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niespokrewnionej z dzieckiem. Ważna jest możliwość zapewnienia dziecku opieki na poszczególnych etapach rozwoju, a w szczególności bezpośrednio po jego przyjęciu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku niespokrewnionych rodzin zastępczych zawodowych, np. specjalistycznych, wielodzietnych czy o charakterze pogotowia rodzinnego. W tych przypadkach osoba pełniąca taką funkcję zawiera umowę o pracę.

Mam odpowiednie predyspozycje i warunki mieszkaniowe. Co jeszcze powinnam wiedzieć, by móc zostać rodziną zastępczą?

Oprócz odpowiednich predyspozycji osobowościowych, istotne są motywacje kandydatów. W przypadku rodzin zastępczych czy placówek rodzinnych ważna jest otwartość opiekunów na kontakt dziecka z rodzicami biologicznymi. Na etapie regulowania sytuacji prawnej małoletniego lub pracy z rodziną w kierunku jego powrotu do środowiska biologicznego dziecko, o ile zgodne jest to z jego dobrem, ma prawo do tych kontaktów. Tym między innymi różni się rodzicielstwo zastępcze od przysposobienia (adopcji).

Chciałabym być rodziną zastępczą. Jakie warunki mieszkaniowe powinnam spełniać?

Aktualne przepisy nie określają jednoznacznych kryteriów związanych z powierzchnią lokalu. Ważne, aby dzieci miały warunki stosowne do ich potrzeb rozwojowych. Mam tu na myśli miejsce do spania, nauki, zabawy.

Chcielibyśmy przyjąć do rodziny nawet dwójkę dzieci. Czy rodzina zastępcza w swojej opiece nad dziećmi może liczyć na jakiekolwiek wsparcie?

Rodziny zastępcze, jak i osoby prowadzące placówki rodzinne, wspierane są zarówno przez pracowników ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, jak i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tych instytucjach mogą liczyć na pomoc specjalistów w zakresie poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, terapii rodzinnej, a także wsparcia z zakresu prawa rodzinnego. Towarzyszenie zastępczym środowiskom rodzinnym w ich opiece nad dziećmi, tworzenie dla nich grup wsparcia, jest niezwykle ważnym elementem pracy z rodziną. Pomaga w rozwiązywaniu trudności opiekuńczo-wychowawczych oraz zapobiega ewentualnemu wypaleniu, szczególnie w przypadku rodzin zastępczych zawodowych.

Jestem na emeryturze. Czy mogę pełnić funkcję rodziny zastępczej?

Nie ma przeszkód, by osoby korzystające ze świadczeń emerytalnych mogły pełnić funkcję rodziny zastępczej, w tym również rodziny zastępczej zawodowej. Ważne są predyspozycje i motywacje kandydatów do podjęcia takiej roli. Wiele jest osób spełnionych zarówno rodzicielsko, jak i zawodowo, które mają jeszcze dużo sił, chęci, a przede wszystkim miłości i otwartego serca, by mogły podjąć opiekę nad opuszczonym dzieckiem. Z doświadczenia wiem, że takie sytuacje służą nie tylko dziecku, ale również ubogacają opiekunów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki