Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z wycieczkami w związku z koronawirusem? Konsument ma prawo odstąpić od umowy w nadzwyczajnych okolicznościach

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
pixabay
Ogniska epidemii koronawirusa rozwijają się między innymi w krajach stanowiących popularne kierunki turystyczne. We Włoszech liczba zakażeń przekroczyła 3 tys., we Francji odnotowano prawie 300 przypadków - podobnie w Niemczech. Czy z powodu epidemii możemy odwołać udział w wycieczce i oczekiwać zwrotu pieniędzy?

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną i wzrostem zakażeń na koronawirusa w Europie wiele osób decyduje się na odwołanie wycieczek i zorganizowanych wyjazdów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że turyści rezygnujący z oferty mają prawo odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży i żądać zwrotu wpłaconej zaliczki.

W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić, czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy - czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta

– mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

W sytuacji wcześniejszej rezygnacji nie ma jednak mowy o dodatkowych odszkodowaniach.

Co z biletami lotniczymi?

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku biletów lotniczych. UOKiK podkreśla, że obecnie kwestie rezygnacji z lotu w razie nadzwyczajnych okoliczności nie są precyzyjnie uregulowane i nie podlegają pod prawo lotnicze. Oznacza to, że poniesienie konsekwencji finansowych za rezygnację z rezerwacji jest rozpatrywane zgodnie z regulaminem ustanowionym przez przewoźnika.

Kwestia zwrotu biletów lotniczych nie jest tak szczegółowo uregulowana jak odstąpienia od wycieczki z biurem podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że linie lotnicze także powinny zachować się odpowiedzialnie i monitorować bieżącą sytuację, aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia pasażerów

– powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Wiele linii lotniczych zdecydowało się na ograniczenie lotów do krajów objętych epidemią, w tym do Włoch i krajów azjatyckich.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki