Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci Polak padł ofiarą cyberprzestępców. Jak dbamy o nasze bezpieczeństwo w sieci?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Co trzeci Polak padł ofiarą cyberprzestępców. Jak dbamy o nasze bezpieczeństwo w sieci?
Co trzeci Polak padł ofiarą cyberprzestępców. Jak dbamy o nasze bezpieczeństwo w sieci? mat. prasowe
Polacy nie czują się bezpiecznie w sieci. Tak wynika z nowego badania platformy ClickMeeting na temat niebezpieczeństw, które czyhają na internautów. Według niego, co trzeci mieszkaniec naszego kraju padł ofiarą cyberprzestępców.

Co trzeci Polak padł ofiarą cyberprzestępstwa

Według badania przeprowadzonego przez polską platformę ClickMeeting, Polacy martwią się o swoje bezpieczeństwo w sieci. Tak odpowiedziało aż 65 proc. ankietowanych. Zaledwie co piąty był w stanie stwierdzić, że czuje się bezpiecznie podczas serfowania w internecie. Reszta badanych albo nie ma obaw, albo nie zastanawiała się nad tym problemem.

ZOBACZ TAKŻE: Te popularne smartfony mogą zaatakować hakerzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed atakiem. Lista zagrożonych telefonów

Duże zaniepokojenie raczej nie powinno dziwić, ponieważ 35 proc. Polaków przyznało podczas badania, że doświadczyło cyberprzestępstwa na własnej skórze. Połowa z nas nie miała natomiast nigdy do czynienia z wirtualnych zagrożeniem. Wśród tych, którzy jednak mieli okazję się z tym spotkać, 11 proc. spotkało się z wyłudzaniem danych poprzez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję (tzw. phishing). Z kolei kolejne 11 proc. twierdzi, że miało do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem. Pozostałe 13 proc. badanych było ofiarą innej niebezpiecznej sytuacji.

Jak dbamy o bezpieczeństwo w sieci? Najnowsze badania ws. cyberprzestępstw

Jeśli chodzi o zabezpieczenia, mogłoby być lepiej. Ponad połowa Polaków zna narzędzia służące do poprawy bezpieczeństwa w sieci. Prawie co trzeci ankietowany nie ma natomiast o nich żadnej wiedzy. Jedna piąta respondentów twierdzi natomiast, że nigdy się nimi nie interesowała.

Zaledwie 36 proc. rodaków odpowiedziało, że zawsze dba o swoją prywatność w internecie. 56 proc. robi to, ale nie systematycznie. Bardzo mało badanych - 6 proc. - stwierdziło, że nie myśli o tych kwestiach, ponieważ nie wie nawet, jak o nie zadbać.

ZOBACZ TAKŻE: FIFA 24 nie powstanie w tym roku! EA Sports będzie miało konkurenta. FIFA zapowiedziała stworzenie swojej gry

Polacy bardzo często zwracają uwagę na pliki cookies oraz ustawienia prywatności w komputerze. Tak uważało 60 i 63 proc. ankietowanych. Tylko co czwarta osoba biorąca udział w badaniu używa aplikacji blokujących śledzenie ruchu w przeglądarce.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

DZIEŃ OTWARTY w Akademii Marynarki Wojennej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki