Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży? Władze Sopotu chcą systemowych zmian, szczególnie na poziomie społecznym

Michał Karcz
Michał Karcz
Władze Sopotu chcą systemowych zmian w sprawie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Miasto przedstawiło swoje plany
Władze Sopotu chcą systemowych zmian w sprawie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Miasto przedstawiło swoje plany MK
Kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży od kilku lat stale się pogarsza. Na Pomorzu ta sytuacja jest szczególnie dramatyczna. Wciąż mamy przed oczami raport fundacji GrowSPACE, który przedstawił dane dotyczące prób samobójczych w województwie pomorskim w 2023 roku. Władze Sopotu przedstawiły swoje plany na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Zdrowie psychiczne to wciąż wrażliwy temat w naszym społeczeństwie. Nadal wśród Polaków funkcjonuje przekonanie, że złe samopoczucie to tylko kwestia nastroju. Umniejszane jest znaczenie psychiki, jako elementu podstawowego naszego codziennego funkcjonowania. Takie podejście niestety dramatycznie przekłada się nas samych.

Sopot chce systemowych zmian w sprawie wsparcia zdrowia psychicznego

Tylko w 2023 roku w województwie pomorskim zanotowano 406 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Te zatrważające dane przekazała fundacja GrowSPACE, która zajmuje się wsparciem młodych osób.

Naprzeciw wyzwaniu, jakim jest walka z kryzysem zdrowia psychicznego, postanowili wyjść urzędnicy z Urzędu Miasta w Sopocie.

W Liceum Ogólnokształcącym nr III w środę (7.02.2024 r.) odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom i działaniom na rzecz poprawy kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w Sopocie.

- Każdy z nas ma prawo odczuwać kryzys zdrowia psychicznego. W Sopocie otwarcie rozmawiamy o tej kwestii. Mówmy o tym, jakie znaczenie ma profilaktyka czy dostosowanie języka do osób młodych. Jest to częsta przyczyna odmowy pomocy ze strony młodzieży. Staramy się dbać, by materiały skierowane do potrzebujących były odpowiednio przygotowane - powiedziała Aleksandra Żurańska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Sopocie.

- Chcemy organizować spotkania dla młodych, w których będziemy uświadamiać, czym jest kryzys psychologiczny. Często jest tak, że świadczy o tym już nasze samopoczucie, gdy przez dłuższy czas czujemy się źle. Zależy nam na tym, by sopocka młodzież mogła się zintegrować i szukała wsparcia między sobą - dodaje Aleksandra Żurańska.

O podejściu do dzieci i młodzieży w Sopocie opowiedziała też dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że podejmowane działania przez Młodzieżową Radę Miasta to nie wszystko. Wskazała, że pomoc młodym osobom powinna być oferowana przede wszystkim w szkole.

- Statystyki jeżeli chodzi o zdrowie dzieci i młodzieży są dramatyczne. To, co my możemy w szkole zorganizować to np. stworzyć przestrzeń, w której nasi uczniowie czuli się bezpieczni, wartościowi. Takim przykładem jest artystyczna Bufeciarnia. To młodzi często prowadzą najlepszą terapię dla siebie nawzajem. Życzyłabym sobie, by takich miejsc było jak najwięcej. Nasi uczniowie czują taką potrzebę, aby przychodzić tutaj i wspólnie spędzać czas - powiedziała Danuta Klapper-Szcucka, dyrektorka III LO w Sopocie.

Sopot przeznaczy pieniądze na wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Władze Sopotu chcą, by wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży rozpoczęło się od zmian systemowych. Podstawową kwestią jest zapewnienie przyjaznego środowiska do rozwoju dla młodych. Mowa tu, chociażby o miejscach do wspólnej integracji.

- Kwestia zdrowia psychicznego jest dla nas kluczowa. Dla młodych ludzi szkoła przystępna to taka, która daje im warunki uczestniczenia w życiu szkoły. To widać wyraźnie w projektach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. W ostatniej edycji mieliśmy rekord frekwencji - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca obowiązki prezydenta Sopotu.

- Potrzebujemy wszyscy rozwiązań systemowych. W 18 sopockich szkołach mamy psychologów i pedagogów. Jest to 35 etatów. Cały czas problemem jest szybka reakcja i wsparcie dla młodych ze strony opiekunów. Dostęp do specjalistów i terapii zwykle jest bardzo wydłużony w czasie. Stąd w Budżecie Obywatelskim mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu 400 tysięcy złotych na wsparcie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży - dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Zadysponowane środki mają być realnym wsparciem w ramach terapii specjalistycznej. Pieniądze zostaną przeznaczone też na dodatkowe diety dla psychologów i pedagogów. Władze Sopotu zdecydowały też o przekazaniu 200 tys. złotych dla Poradni Pedadogiczno-Psychologicznej. W planie jest przekazanie kolejnych 200 tys. zł na realizacje zajęć terapeutycznych dla dzieci i rodzin. Z budżetu miasta zadysponowano też 500 tysięcy złotych na rzecz wparcia dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Część z zadysponowanych środków trafi do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, do szkół oraz organizacji pozarządowych.

Podczas konferencji władze Sopotu poinformowały, że są w kontakcie z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Zdrowia. Urzędy prowadzą ze sobą konsultacje oraz dzielą się spostrzeżeniami na temat proponowanych zmian systemowych w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Gdzie otrzymasz pomoc?

  • Telefon zaufania - 116 111
  • Linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego - 800 70 2222

CZYTAJ TEŻ: Kolejna nowość w edukacji? Chodzi o psychologów w szkole. Minister edukacji zapowiada zmianę

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki