Chojniccy lokatorzy przegrali bitwę

  Chojniccy lokatorzy przegrali bitwę

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wszystkie uchwały podjęte na czerwcowym walnym zebraniu, uznanym przez zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Chojnicach za nielegalne, są nieważne. Taką decyzję podjął słupski sąd.
  Przypomnijmy, że zebranie odbyło się, można powiedzieć, spontanicznie. Tego dnia mieli obradować przedstawiciele spółdzielni. Spotkanie zostało przerwane ze względu na lokatorów, którzy niemalże siłą weszli do budynku administracyjnego spółdzielni. Drzwi strzegli ochroniarze. W miejsce przerwanego zebrania przedstawicieli najemcy lokali postanowili zorganizować walne zebranie. Odwołali na nim stary zarząd i radę nadzorczą, powołując nową.

  Niesnaski wyniknęły w związku z ubiegłoroczną ustawą o spółdzielczości, która zezwala na wykupienie mieszkań za symboliczną złotówkę. Tyle tylko, że w Chojnicach i Czersku odbywa się to z wyłączeniem piwnic i balkonów. Czarę goryczy przelało zatrzymanie Danuty L., która przyznała się do wyprowadzenia ze spółdzielczej kasy prawie pół miliona złotych. Lokatorzy nie zgadzają się z wyrokiem sądu.

  - Sędzina uzasadniała, że uchwały są nieważne ze względu na stary statut, który zakłada najpierw spotkanie przedstawicieli, a potem walne - mówi Henryk Mollin, przewodniczący chojnickiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Lokatorów i Spółdzielców. - Tyle tylko, że ten statut jest sprzeczny z ustawą i nigdy nie został dostosowany do nowych wymogów. Ustawa mówi, że jeśli statut nie jest dostosowany, to stosuje się zapisy ustawy. To jest państwo w państwie - dodaje Mollin.

  - Z góry było wiadomo, że grupa lokatorów nie ma racji - komentuje wyrok Krzysztof Sząszor, wiceprezes SM w Chojnicach. - Wkrótce zwołamy przerwane zebranie przedstawicieli i dopiero potem rozważymy możliwość zwołania walnego.

  Grupa 700 spółdzielców niezwiązanych z Mollinem złożyła wniosek o zwołanie walnego zebrania. Zgodnie ze statutem zarząd musi je ogłosić.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo